به روز شده در: ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۵
کد خبر: ۵۱۹۱۴
|
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۵
سید علی ملک حسینی ؛ دادستان مرکز کهگیلویه و بویراحمد در یادداشتی در فضای مجازی در خصوص نزاع دسته جمعی در یاسوج (نزاع روز ۲۹ آذر ۱۴۰۰) نوشت:

خبردنا/ پلیس مقتدر از همان روز نخست حادثه پیگیر شناسایی افراد حاضر در درگیری بود.

این درگیری کاملاً شخصی بود و طرفین نزاع از قبل خصومتی خصومت شخصی با یکدیگر داشتند و با هدفی معین به درگیری و زد و خورد پرداختند.

خط قرمز دستگاه قضا و پلیس امنیت مردم است، برای هر عاملی که این مهم را به خطر بیاندازد برخوردهای بازدارنده پیش بینی شده است.

‌‌در دو سال گذشته ‌‌‌پرونده‌ ای نبود که ‌‌استفاده کنندگان از سلاح بازداشت نشده باشند.

استان کهگیلویه و بویراحمد ما به واسطه ریشه تاریخی و علاقه مندی مردم به ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نگهداری سلاح شرایط ویژه ای دارد و متأسفانه با کوچکترین اختلاف بین افراد احتمال استفاده از سلاح می‌رود.

این مسأله راهکار فرهنگی می‌طلبد. صرفاً نباید به دید برخورد قضایی و انتظامی به عنوان تنها راه چاره نگاه کرد.

جمعیت کیفری (تعداد زندانیان) ‌‌‌‌‌‌به نسبت جمعیت در استان رقم بالایی است.

دو نتیجه از این مسأله استنباط می‌شود:

‌۱: تعداد زندانیان در زندان های استان نشان می دهد مجازات زندان برای مُجرمان کم نبوده است.

۲: راه چاره در زندان نیست، اگرچه افرادی که تخلف و جُرمی دارند به همان نسبت زندان را تجربه خواهند کرد اما این امر روشن میکند همه گره کار به دست برخورد قهری و زندان ممکن نمیشود و ضرورت دارد کار فرهنگی جدی تر از پیش گرفته شود

این افراد حتماً دستگیر خواهند شد و به سزای عملشان می‌رسند اما قطعاً این مجازات و زندان پایانی بر داستان پر غصه استفاده های مرگبار از سلاح نخواهد بود.

امنیت استان به نسبت آمارهای مُستند کشوری بالا است اما استفاده نادرست از فضای مجازی و نشر غیر کارشناسی اتفاقات موجب ایجاد احساس نا امنی می شود و از طرفی چهره زشتی هم از استان ارائه می‌دهد.

در خصوص استفاده کنندگان از سلاح دستورات جدی به همه شهرستان ها با نظر ریاست محترم دادگستری استان داده شده و برخورد با استفاده کنندگان از سلاح چه مجاز و غیر مجاز شامل محرومیت از خدمات، تبعید و موارد این چنینی خواهد بود.

نام:
ایمیل:
* نظر: