به روز شده در: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
کد خبر: ۵۲۴۵۳
|
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۰
درحالی که تا شروع تعطیلات نوروزی و آغاز سال نو، حدود 2 هفته باقی است اما هستند کسانی که این تغییر و تحولات بر رنگین شدن سفره آنان تاثیری نداشته و با شروع سال و پهن شدن سفره های رنگارنگ عیدی، داغ دل آنان تازه تر و چهره آنان پژمرده تر از گذشته است.

به گزارش خبردنا/، قصه پُر غصه کارگران شهرداری یاسوج همچنان ادامه دارد و برخلاف آنانی که مشتاقانه در انتظار فرا رسیدن تعطیلات نوروزی هستند از هم اکنون، خود را شرمنده زن و بچه خود می‌دانند و معتقدند کسی به دادشان هم نمی‌رسد و دیگر آه هم نداریم که با ناله سودا کنیم.

در فصلی که گذشت، علاوه بر فوت بسیاری از شهروندان توسط ویروس ناشناخته کرونا، بارها شاهد کُشته و زخمی شدن کارگران شهرداری یاسوج در معابر بودیم، کارگرانی که صبح به اُمید روزهای بهتری از خانه بیرون زدند اما شب به دلیل حوادث حین کار به خانه‌شان برنگشتند.

در این سال، بارهای بار شاهد تجمعات کارگران شهرداری یاسوج با پلاکاردهایی در دست جلوی استانداری کهگیلویه و بویراحمد بودیم، تجمعاتی که به نظر می رسد هیچ سودی به‌حال سفره کارگران در روزهای آینده ندارد و آنان همچنان با چنگ و دندان و فقط بخاطر بیمه شغلی شان مجبورند گذران زندگی کنند.

اکنون که در روزهای پایانی سال 1400 هستیم، تعدادی از کارگران شهرداری یاسوج در استان کهگیلویه و بویراحمد با اسفناک خواندن وضعیت امرار و معاش خود و فرزندان شان در دو سال گذشته، می گویند: طلب‌های ما از شهرداری هر ماه بیشتر می‌شود و شهرداری هم به دلیل پرداخت نکردن این مطالبات، بدهی اش به کارگران بیشتر و البته در این بین فقط زجر و بدبختی نصیب کارگران می شود

یک پاکبان شهرداری یاسوج با بیان اینکه در ادامه بی‌توجهی کارفرما به پرداخت مطالبات‌ چندین بار است مقابل ساختمان استانداری تجمع کرده است، اظهارداشت: بنا به گفته مسئولان شهرداری یاسوج، میزان طلب شهرداری از ادارات بیش از ۱۴۰ میلیارد تومان است و ما چهارماه است که حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده‌ایم.

یکی دیگر از کارگران شهرداری یاسوج هم به ایلنا گفت: حقوق بسیاری از کارگران شهرداری یاسوج پرداخت نشده و شهرداری هنوز معوقات سنوات سال گذشته را به کارگران بدهکار است.

هرچه می شنویم فقط وعده و وعید است

او از موظف شدن شهرداری یاسوج به پرداخت 15 میلیون تومان با حُکم اداره کار خبرداد و خاطرنشان کرد: شهرداری حقوق و مزایای ما را پرداخت نکرد و ما مجبور شدیم به اداره کار شکایت کنیم و اکنون شهرداری موظف به پرداخت مبلغ ۱۵ میلیون تومان به هر کارگر شده است.

وی گفت: پرداخت‌های شهرداری یاسوج به کارگران بسیار ناکافی بوده و کارگران به سختی امورات‌شان را می‌گذرانند و هرچه می شنویم و می گویند فقط وعده و وعید است و از عمل خبری نیست.

یک کارگر فضای سبز شهرداری که در بلوار شهید مطهری یاسوج در حال گُل کاری برای تعطیلات نوروزی و استقبال از مسافران بود، هم از سخت شدن زندگی روزانه کارگران شهرداری این شهر اظهار تاسف کرد.

وی گفت: شرایط زندگی برای کارگران شهرداری یاسوج بسیار سخت شده، کسی صدای بدبختی‌ها ما را نمی‌شنود و از الان نگران آمدن نوروز هستم چون مانند سال‌های گذشته باز هم باید شرمنده زن وبچه‌ام باشم.

صاحبخانه‌ام هر روز تهدیدم می کند

کارگر جوان دیگری که در مجموعه فضای سبز شهرداری یاسوج کار می کند،هم گفت : به تمام مغازه‌های محل زندگی‌اش بدهکار است و هیچ مغازه ای حاضر نیست این روزها به او و خانواده اش نسیه بدهد.

وی گفت: برای گذران زندگی‌ام مجبور شدم تلویزیون خانه‌مان را بفروشم و فرزندانم برای تماشای برنامه‌های تلویزیونی به خانه همسایه و یا برادر و خواهرم می روند.

این کارگر شهرداری یاسوج از هُشدارهای همیشگی و شبانه روزی صاحبخانه خود هم گلایه دارد و می گوید: صاحبخانه من، می داند که شهرداری یاسوج بیش از چهار ماه است حقوق و مزایای ما را نداده اما همیشه تهدید به بیرون انداختن وسایل خانه ام در خیابان می کند.

یک کارگر خدمات شهری یاسوج از نیز پاسخگو نبودن اغلب مسئولان شهرداری یاسوج در ارتباط با خواسته های منطقی کارگران اظهار نگرانی و تاسف کرد و یادآورشد: ما برای دریافت معوقات خود به شهرداری مراجعه کردیم اما به جای پیگیری و رسیدگی به مشکل ما، گفتند بروید و پیمانکارتان را شکایت کنید و دستور قضایی بگیرید تا از مطالبات پیمانکار، حقوقتان را پرداخت کنیم.

وی گفت: بعد از چند ماه دوندگی، دستور قضایی گرفتیم، اما شهرداری فقط دستور را در پرونده پیمانکار ثبت کرد و هنوز حقوقی به ما پرداخت نکرده است.

این کارگر خدمات شهرداری یاسوج افزود: واقعیت این است که اغلب کارگران خدمات شهری یاسوج سواد چندانی ندارند و هر شرکت پیمانکاری هم بین ۷۰ تا ۱۴۰ نیرو در حوزه‌های مختلف خود دارد و تا امروز هم مشخص نیست حقوق ما چگونه محاسبه و پرداخت می شود.

وی گفت: الان خیلی ها به فکر این هستند که در تعطیلات نوروزی به کجا سفر کنند و از اینکه بزودی تعطیلات نوروزی می آید خوشحال هستند اما ما از فرارسیدن این تعطیلات نگران بوده و خوشحال هم نیستیم که این تعطیلات نزدیک است چون در برابر خانواده خود، سرافکنده و شرمگین خواهیم بود.

شهرداری یاسوج در حال سقوط است

رئیس شورای شهر یاسوج با بحرانی خواندن وضعیت مالی شهرداری این شهر، تاکید کرد که شهرداری یاسوج از نظر مالی در حال سقوط است.

هدایت اکبری در گفت و گو با ایلنا از یاسوج با برشمردن برخی از مشکلات شهرداری یاسوج، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط موجود خیلی از درآمدهای شهرداری با مشکل مواجه شده و اکنون در پرداخت حقوق پرسنل دچار مشکلاتی هستیم.

رئیس شورای شهر یاسوج با اشاره به مطالبات شهرداری از ادارات دولتی، اظهارداشت: هیچکس مُدافع شهرداری نیست و هر اداره ای مطالبه ای دارد فوری حساب شهرداری را می بندد و وقتی حساب شهرداری بسته می شود هیچکس کَک‌اش هم نمی‌گزد اما اگر هر اداره دیگری بود فوری همه دنبال باز کردن آن حساب هستند.

تأمین اجتماعی پول بدهد تا حقوق کارگران شهرداری را بدهیم

"کیوان آشنا"عضو شورای شهر یاسوج با اشاره به طلب شهرداری از سازمان تامین اجتماعی هم اظهار داشت: درصددیم مطالبات شهرداری را از سازمان تأمین اجتماعی بگیریم و مشکلات کارگران را از این حوزه و چند حوزه دیگر برطرف کنیم.

وی گفت: طی ۱۰ تا ۱۵ روز آینده بخشی از مشکلات کارگران را حل خواهیم کرد.

درآمدهای شهرداری به صفر رسیده است

شهردار یاسوج هم راهکار اساسی برای پرداخت حقوق و معوقات کارگران شهرداری این شهر را فروش املاک مازاد عنوان و اظهارداشت: شهرداری به منظور پرداخت حقوق و معوقات کارگران سازمان حمل و نقل بار و مسافر یاسوج خواستار همکاری اعضای شورای شهر برای فروش بخش املاک مازاد است تا با انجام مزایده، مشکلات این کارگران رفع شود.

محمد مقدم در گفت و گو با ایلنا از یاسوج، مطالبات حقوقی و معوقات کارگران شهرداری یاسوج را مربوط به سه ماه اخیر دانست و خاطرنشان کرد: میزان مطالبات ما از دستگاه‌های اداری بیش از 140 میلیارد تومان بوده و این دستگاه‌ها با وجود احکام قضایی، حاضر به پرداخت بدهی های خود نیستند.

شهردار یاسوج با تاکید براینکه تلاش می کنیم به طور شبانه روزی پیگیر وصول مطالبات شهرداری این شهر باشیم تا بتوانیم حقوق کارگران خود را بپردازیم، ادامه داد: ما نیز می دانیم و می پذیریم که کارگران شهرداری یاسوج فشار مضاعفی را در حوزه معیشت و رفاه تحمل می کنند و البته ارائه خدمات در همه جا نقدی شده و خدمات به صورت نسیه صورت نمی گیرد.

مُقدم با بیان اینکه براساس قانون، هزینه جمع آوری پَسماندهای دستگاه‌های دولتی برعهده خود ادارات است، اظهارداشت: شهرداری یاسوج بیش از 15 میلیارد تومان از ادارات دولتی در این زمینه هم طلبکار بوده و متاسفانه ادارات حاضر به پرداخت بدهی های خود در این ارتباط هم نیستند.

وی، کرونا را عامل اساسی برای پرداخت نشدن حقوق و معوقات کارگران شهرداری یاسوج عنوان و تصریح کرد: متاسفانه برخی از درآمدهای شهرداری یاسوج اکنون به صفر رسیده و مشکلات ما را دوچندان تر از گذشته کرده است.

شهردار یاسوج با بیان اینکه بزودی یک ماه حقوق پاکبانان شهرداری پرداخت می شود ،گفت :بزودی ورودی مالی برخی از ادارات دولتی در یاسوج از سوی شهرداری به دلیل پرداخت نشدن بدهی ها مسدود می شود.

سرپرست معاونت سیاسی امنیتی استانداری کهگیلویه و بویراحمد هم در این باره گفت: شهرداری یاسوج 140 میلیارد تومان از دستگاه‌های اجرایی مطالبه دارد که انتظار می‌رود دستگاه‌ها نسبت به پرداخت مطالبات اقدام کنند.

سید جواد هاشمی در گفت و گو با ایلنای یاسوج به تجمع کارگران شهرداری یاسوج اشاره و اظهار داشت: بخشی از کارگران شهرداری یاسوج هفت ماه است که حقوقی دریافت نکرده اند.

وی پرداخت حقوق و معوقه کارگران شهرداری یاسوج را یک ضرورت خواند.

هرچه پول می دهیم باز کارگران می گویند طلبکاریم

استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم از نارضایتی کارگران شهرداری یاسوج بدلیل پرداخت نشدن حقوق و مزایای شان خبرداد و اظهارداشت: جذب بیش از حد و اندازه نیروی انسانی در شهرداری یاسوج، مهم‌ترین دلیل مشکلات کنونی و نارضایتی کارگران از پرداخت نشدن حقوق خود است.

سیدعلی احمدزاده در گفت و گو با ایلنای یاسوج گفت: هر چه پول در اختیار شهرداری‌ها قرار می‌دهیم صرف پرداخت حقوق برای نیروهای انسانی می شود اما متاسفانه همیشه نارضایتی ها در این حوزه وجود دارد و هر وقت و در هر جایی کارگران شهرداری مرا می‌بینند جلویم را می‌گیرند و می‌گویند چند ماه است حقوق دریافت نکرده‌ ایم.

مهدی روشنفکر نماینده مردم بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس هم با نگران کننده خواندن معوقات و مطالبات کارگران شهرداری یاسوج، اظهار داشت: نبود درآمد پایدار در شهرداری‌های استان و کمبود ماشین آلات سبک و سنگین، نبود سرمایه گذاری در شهرداری‌ها، کمبود منابع انسانی، همسان سازی های حقوق و مزایا در شهرداری و شرایط سخت انتقال نیرو از شهرداری ها، مشکلاتی را برای نهاد غیردولتی ایجاد کرده است.

وی افزود: وضعیت نیروهای شرکتی و قراردادی مشکلات زیادی را برای شهرداری‌ها ایجاد کرده اند و همسان سازی حقوق و مزایای نیروها باید نسبت به سایر ادارات مورد توجه قرار گیرد.

روشنفکر تاکیدکرد که برای پرداخت مطالبات کارگران شهرداری یاسوج در آستانه سال نو باید تمهیدات ویژه‌ای اندیشیده شود تا آنها هم بتوانند با آرامش کنار خانواده‌های خود آمدن نوروز را جشن گرفته و تعطیلات عید را به شادی بگذرانند.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
0
0
کارگران شهرداری سی سخت حدود یک سال ونیم حقوق نگرفته اند
نام:
ایمیل:
* نظر: