به روز شده در: ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۷
کد خبر: ۵۳۰۹۱
|
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰

خبردنا: استرس، نگرانی، دلشوره، مواد مضر و كمبود خواب اثرات بسیار بد و جبران ناپذیری روی بدن انسان اثر می گذارند اگر شما هم میخواهید به این وضع گرفتار نشوید باید كیوی بخورد، كیوی سیستم حفاظتی بدن را تقویت میكند و از بروز سرطان جلوگیری می نماید.

 

کیوی بمبی علیه استرس

استرس و کمبود خواب روی بدن انسان اثر می گذارد. هرکس می خواهد به این وضع دچار نشود باید در روز 4 عدد کیوی بخورد.

 

4 عدد کیوی را در طول روز تقسیم کنید. مثلاً صبح، ظهر، بعدازظهر و عصر. چون بدن انسان نمی تواند ویتامین C را ذخیره کند.

 

این میوه بمبی برعلیه استرس است!!

 

6 دلیل برای کیوی خوردن وجود دارد

1- 3 گرم فیبـر دارد که کلستـرول را کاهش داده از سرطان جلوگیـری می کند و به کنترل انسولین کمک می نماید.

 

2- در مقایسه با یک عدد پرتقال هم اندازه خود ‘ ویتامین C بیشتری دارد.

 

3- حاوی مقادیر قابل توجهی آنتی اکسیدان محلول در چربی است( ویتامینA و E ) که برای مبارزه با رادیکالهای آزاد مفید می باشد.

 

4- حاوی فیتوناتریفت هایی از جمله کاروتنوئید و فلاوونوئید است که تحقیقات نشان داده که DNA را از آسیبهای مربوط به اکسیژن محافظت می کند.

 

5- حدود 10% از پتاسیم پیشنهادی روزانه را داراست ( حدود 300 میلی گرم )

 

6- حاوی مقادیر زیادی فولات است که بدن را در مقابل بیماریهای قلبی ‘ سرطان و غیره محافظت می کند و برای شکل گیری هموگلوبین حامل اکسیژن ضروری است.

 

كيوي پاد زهر سيگار

سيگاري ها به ويتامين C بيشتري نياز دارند و مواد سمي مخصوصاً راديكال های آزاد موجود در دود سيگار ويتامينها را از بين مي برد.

 

بنابراين سيگاري ها بايد حدود 40 درصد بيشتر ويتامين C مصرف كنند اين مقدار با خوردن ۲ عدد كيوي در روز به دست می آید.

 

کیوی 3 گرم فيبـر دارد كه كلستـرول را كاهش داده از سرطان جلوگيـري و به كنترل انسولين كمك مي کند.

 

کیوی حاوي مقادير زيادي فولات است كه بدن را در مقابل بيماري هاي قلبي ،سرطان محافظت مي كند که براي شكل گيري هموگلوبين حامل اكسيژن ضروري است.

 

این میوه بمبی برعلیه استرس است!!

 

خواص کیوی

اگر تا به حال پرتقال را فقط به خاطر ویتامین ث بالای آن و پیشگیری از سرماخوردگی مصرف می کردید می توانید کیوی را جایگزین آن کنید.

 

ویتامین ث موجود در کیوی 2 برابر پرتقال، 6 برابر لیمو ترش و میزان مواد مغذی آن 8 برابر سیب است.

 

مقدار پتاسیم آن از نظر وزنی تا حدی کمتر از موز است. همچنین دارای ویتامین A’E’کلسیم’آهن و اسید فولیک می باشد. یک عدد کیوی متوسط 46 کالری انرژی دارد.

 

کیوی دارای مقادیر زیادی آنزیم حل کننده پتاسیم به نام پاپایین است که از نظر تجاری برای نرم کردن گوشت مفید است اما احتمال دارد برای برخی افراد آلرژی زا باشد.

 

بویژه افرادی که به آناناس حساسیت دارند مستعد حساسیت به این میوه نیز هستند. این آنزیم با پختن میوه به سرعت از بین می رود.

 

به این ترتیب استفاده از کیوی خام در دسرهای حاوی شیر یا هر فراورده لبنی دیگر نامناسب است زیرا این آنزیم در عرض چند دقیقه در حالیکه بوی بسیار بدی تولید می کند شروع به حل کردن پروتئین شیر می نماید.

 

متأسفانه آنزیمهای کیوی در معده به وسیله اسید معده از بین می رود. اما اسید معده بعد از خوردن غذاهای گوشتی و لبنی زیاد مقداری خنثی می شود و آنزیمهای کیوی می توانند مدت کوتاهی فعالیت کنند

 

و این زمان کافی است تا مواد پروتئینی در اثر این آنزیمها به قطعات کوچکتری تجزیه شوند و این امر عمل هضم غذاهای سنگین را در معده و روده آسانتر می کند.

 

کیوی مانند قرص آسپرین موجب رقیق شدن خون شده از ایجاد پلاک در خون جلوگیری می کند. این میوه به دلیل خاصیت کاهندگی که بر سطح تری گلیسیرید دارد، از غلظت خون می کاهد و از تنگ شدن عروق و بروز انواع سکته ها جلوگیری می کند.

 

جالب است بدانید که ویتامین C در کاهش علائم بیماری آسم بسیار موثر است و مطالعات نشان داده کودکانی که در هفته 7 تا 5 عدد از این میوه مصرف می کنند دارای علائم تنفسی کمتری نسبت به کودکانی هستند که در هفته فقط 1 عدد میل می کنند.

 

کیوی سیستم حفاظتی بدن را تقویت می کند و از بروز سرطان جلوگیری می نماید. کیوی با داشتن ویتامینC و اسید قهوه دو ماده اساسی ضد سرطان در اختیار می گذارد.

 

مضرات کیوی:

كيوي داراي مقدار زيادي اگزالات است كه موجب تشكيل سنگ در كليه و كيسه صفرا مي شود به همين دليل برای افراد مستعد سنگ كليه و سنگ صفرا مضر است.

 

بهترین روش نگهداری کیوی

هنگام خرید این میوه آن را در میان انگشتان خود قرار دهید و در صورتی که بر اثر فشار جزئی نرمی زیر دستان خود احساس کردید از خرید آن صرفنظر کنید.

 

این میوه را می توانید در دمای اتاق نگهداری کرده و به مدت چند روز ذخیره کنید. هرگز کیوی را کنار سیب، گلابی و سیب زمینی قرار ندهید زیرا از این میوه ها گازی متصاعد می شود که موجب رسیدن بیش از حد این میوه می شود.

 

اما اگر نارس باشد می توان ان را در کنار میوه های ذکر شده قرار داد تا فرایند رسیدن تسریع شود.هرگز به اندازه میوه توجه نکنید و تصور نکنید میوه بزرگتر ارزش تغذیه ای بیشتری دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: