به روز شده در: ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۷
کد خبر: ۵۳۳۳۰
|
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰
در جایگاه دوم بدترین شاخص فلاکت استانی، استان کهگیلویه و بویر احمد با 57.3 درصد تعلق دارد. برعکس استان هرمزگان در این استان علت اصلی بالا بودن شاخص فلاکت، تورم نزدیک به 50 درصدی این استان در سال 1400 است. جایگاه سوم نیز به آذربایجان غربی با 56.3 درصد تعلق دارد.

  خبردنا : شاخص فلاکت از جمع نرخ بیکاری و نرخ تورم به دست می آید و اساسا ماهیتی سالانه دارد.

به گزارش " خبردنا "  شاخص فلاکت در سال گذشته به بالاتر از 49 درصد رسیده است. به بیان ساده تر شاخص فلاکت که از جمع نرخ تورم و نرخ بیکاری به دست می آید در سال 1400 در بازه 25 سال گذشته بی سابقه بوده است. در میان استان های کشور بیشترین شاخص فلاکت به ثبت رسیده به استان هرمزگان تعلق دارد.
آمار ها نشان می دهد دلیل قرار گرفتن استان هرمزگان در صدر جدول بدترین نرخ فلاکت، نرخ بیکاری بالای به ثبت رسیده این استان در سال گذشته بوده است.
همچنین کمترین رقم به ثبت رسیده در میان استان ها در همدان بوده است. در این گزارش به بررسی کمترین و بیشترین نرخ فلاکت به ثبت رسیده در اقتصاد ایران در سال 1400 پرداخته شده است.
رکود 25 ساله فلاکت در ایران شکست
شاخص فلاکت از جمع نرخ بیکاری و نرخ تورم به دست می آید و اساسا ماهیتی سالانه دارد. در همین راستا در سال 1400 که نرخ تورم در کشور برابر با 40.2 درصد بوده و نرخ بیکاری نیز معادل با 9.2 درصد ثبت شده شاخص فلاکت نیز در ایران معادل با 49.4 درصد رسیده و  بیشترین سطح را در بازه بیست و پنج ساله داشته است.
به طور کلی هر چه میزان این شاخص در منطقه ای بالاتر باشد هزینه های اقتصادی و اجتماعی در آن منطقه نیز بالاتر بوده و هزینه های تجربه شده مردم نیز در این مدت بیشتر بوده و در نهایت این متغیر، شاخصی برای ارزیابی وضعیت رفاه مردم در کشور خواهد بود. در همین رابطه  مقایسه آمارهای داده شده نشان می دهد وضعیت رفاه اجتماعی در کشور در سال 1400 به وضعیت وخیمی در ربع قرن گذشته رسیده است.
پیش از این بالاترین میزان شاخص فلاکت در ایران در سال 1374  ثبت شده بود که معادل با 58.4 درصد بود. مهم ترین دلیل این رکوردزنی می تواند ریشه در تورم بالای تحربه شده درآن سال داشته باشد. شاخصی که طبق آمارهای بانک مرکزی تقریبا معادل با 49.4 درصد بوده و نرخ بیکاری در آن  سالهم  در حدود 9 درصد به ثبت رسیده بود. اما بررسی دقیقتر روند تورم و بیکاری در کشور نشان می دهد شاخص فلاکت بیشتر متاثر از نرخ تورم است تا بیکاری.
فلاکت
شاخص فلاکت هرمزگان در قله
نرخ تورم سالانه سال 1400 در استان هرمزگان 41.8 درصد به ثبت رسیده است، همچنین نرخ بیکاری این استان در پایان سال گذشته 15.8 درصد برآورد شده است. بر این اساس نرخ شاخص فلاکت در استان هرمزگان در سال 1400، 57.6 درصد به ثبت رسیده است، این نرخ بالاترین میزان شاخص فلاکت در میان تمامی استان های کشور در سال گذشته است. بررسی ها نشان می دهد نرخ تورم در استان هرمزگان نسبت به برخی از استان ها پایین تر بوده است و آنچه که باعث شده است هرمزگان شاخص فلاکت به این بالایی را به ثبت برساند، نرخ بیکاری بسیار بالای این استان جنوبی کشور است.
در جایگاه دوم بدترین شاخص فلاکت استانی، استان کهگیلویه و بویر احمد با 57.3 درصد تعلق دارد. برعکس استان هرمزگان در این استان علت اصلی بالا بودن شاخص فلاکت، تورم نزدیک به 50 درصدی این استان در سال 1400 است. جایگاه سوم نیز به آذربایجان غربی با 56.3 درصد تعلق دارد.
مساعد ترین وضعیت در همدان
نرخ تورم سالانه 1400 در استان همدان 36.3 درصد به ثبت رسیده است، همچنین نرخ بیکاری این استان در پایان سال قبل 7.1 درصد برآورد شده است. بر این اساس نرخ شاخص فلاکت در این استان در سال 1400، 43.4 درصد به ثبت رسیده است. پایین بودن تورم و نرخ بیکاری به ثبت رسیده در این استان در سال گذشته باعث شده است که نرخ فلاکت در این استان در میان تمامی استان های کشور کمترین بوده است.
 پس از استان همدان، استان تهران با نرخ 44.9 درصد کمترین شاخص فلاکت را در سال 1400 به ثبت رسانده است. همچنین جایگاه سوم نیز به استان سمنان به 45.5 درصد تعلق دارد. بررسی ها نشان می دهد در هر سه استان مذکور هم نرخ تورم و هم نرخ بیکاری در مقایسه با سایر استان های در سال 1400 پایین تر بوده است.
photo_2022-06-10_15-18-23
 

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
0
1
هربلایی سر مردم این استلن بیاد حقشونه
نام:
ایمیل:
* نظر: