به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۳۳۵۶
|
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۲
گرانفروشانی که می دانند جریمه عدم ارایه فاکتور نسبت به گرانفروشی بسیار سبک تر و راحت تر است در نتیجه ترجیح می دهند با پرداخت یک جریمه کوچک بازار میوه را به هر سمتی که دوست دارند

خبردنا: پاسخگو نبودن و قانون گریزی اغلب صاحبان مغازه های میوه و تره بار در شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد موجب شده که شاهد ناهمگونی قیمت ها توام با رشد فزاینده و فله ای نسبت به دیگر مراکز استانهای همجوار باشیم .

به گزارش"خبردنا"، اگر در شهر یاسوج مرکز استان قدم بزنی در همان دقایق اولیه متوجه خواهی شد که تعداد مغازه های میوه فروشی نسبت به جمعیت شهر بسیار زیاد است  ولی این به معنای رقابت سالم در عرضه میوه با قیمت مناسب و رسیدن به دست  شهروندان و مصرف کنندگان نیست .

بازتاب شرایط بازار میوه و تره بار در روزهای اخیر در رسانه های استانی که استان کهگیلویه و بویراحمد را نسبت به دیگر استان ها در صدر شهرهای گران در بخش بازار میوه قرار داده بود متولیان امور بازار را بر آن داشت تا با یک تیم رسانه ای بازدیدی از برخی از میوه فروشی های این شهر را داشته باشند.

نظارتی که با حضور یک تیم از رسانه های پای کار استان و همراهی مدیرکل تعزیزات استان و بازرسان این سازمان و سازمان جهاد کشاورزی شکل گرفت.

در نگاه اولیه مشاهده برچسپ ها در برخی میوه فروشی ها از گیلاس ۱۳۰ هزار تومانی، زردآلو ۸۰ هزار تومانی، موز ۴۵ هزار تومانی، سیب زمینی ۲۰ هزار تومانی و قیمت های نجومی دیگر حکایت داشت.

حرف دل مردم 

یک شهروند که در حال خرید میوه بود به خبرنگاران گفت : باید مغازه های زیادی را بگردد تا میوه مورد نظرش را با قیمت مناسب بخردو آرزو کرد که ای کاش روزی فرا رسد که قیمت ها در همه مغازه ها یکسان و یا حداقل نزدیک بهم باشد. 

این فرد ادامه داد: در محله ای که زندگی می کنم بین هر کیلو میوه بیش ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان اختلاف قیمت با دیگر نقاط شهر دارد.

کارگر روزمزدی که در حال تماشای میوه های رنگارنگ بود گفت: درآمدم کفاف خانواده ام را نمی دهد مجبور شدم میوه را از برنامه غذایی خانواده ام حذف کنم امیدوارم با طرح جدید دولت ( مردمی سازی یارانه ها) وضعیت اقتصادی نیز بهتر شود. 

ضعف نظارت بر بازار 

چندین نقطه متفاوت از شهر یاسوج در جریان این بازدید برای نظارت  و بررسی میدانی قیمت میوه توسط خبرنگاران انتخاب شده بودو نکته امهمی که در تمامی بازدید های یاد شده مشهود بود این بود که شهروندان ضعف نظارت جدی را سبب التهاب در بازار کهگیلویه و بویراحمد عنوان می کردند.

آنان عنوان کردند که در سایه این ضعف نظارتی روزانه موجب قیمت هر کیلو میوه از یک مغازه تا یک مغازه دیگر اختلاف زیادی دارد و بسیاری از میوه فروشی ها برچسب قیمت برای میوه نصب نکرده اند و در سایه امن این بی قانونی به قیمت های دلخواه می فروشند و سود به جیب می زنند.

 شهروندان تاکید دارند که استان کهگیلویه و بویراحمد خود به عنوان تولید کننده انواع محصولات باغی محسوب می شود اما هم اینک بازار میوه آن از دیگر استان ها تامین می شود و واسطه و دلالان آنقدر قیمت ها را دستکاری می کنند که تا به مقصد برسد معلوم است که هرکس برای خود نرخی تعیین می کند بنابراین در این حال برای تعادل قیمت بازار میوه نظارت قانونی از هر چیزی مهم تر است.

 یک کارشناس اقتصادی در شهر یاسوج گفت: در این شهر علاوه بر نبود نظارت های کافی و موازی کاری در بازدید ها، قیمت های بالای اجاره مغازه ها ۱۰۰ درصد بر روند گرانی میوه تاثیر گذار بوده است.

محمد حسینی ابراز داشت: یکی دیگر از عوامل گرانی میوه در این استان نرخ گذاری اشتباه است که صورت می گیرد. 

بازار نیمه جان میدان میوه و تره بار یاسوج

میدان میوه و تره بار تازه راه اندازی شده یاسوج میدانی که به دلایل مختلف آنگونه که باید نتوانسته نظر میوه فروشی های استان را جلب کند و لذا مغازه داران اقدام به خرید میوه از استان های همجوار می کنند و این رویه موجب شده تا میدان یک قدم تا زمین گیر شدن فاصله دارد.

و برخی ها براین باورند که چنانچه این میدان حمایت می شد قیمت میوه در استان واقعی و ارزان تر به مردم ارائه می شد.

 یکی از مغازه داران می گوید که تمامی میوه های مغازه خود را از شیراز تهیه می کند زیرا میدان میوه مرکز استان  تمام‌ اقلام میوه را ندارد و از تنوع در عرضه میوه خبری نیست .

وی ادامه داد: مهم تر اینکه میوه را با قیمت بسیار کم تر از میدان میوه یاسوج در شیراز تهیه می کنم.

راه فرار قانونی گرانفروشان میوه در یاسوج  

ارایه ندان فاکتور موضوعی بود که تیم بازرسی تعزیزات استان در بازدید اخیر از آن به عنوان راه فرار قانونی گرانفروشان یاد کردند.

گرانفروشانی که می دانند جریمه عدم ارایه فاکتور نسبت به گرانفروشی بسیار سبک تر و راحت تر است در نتیجه ترجیح می دهند با پرداخت یک جریمه کوچک بازار میوه را  به هر سمتی که دوست دارند بکشند.

هم اینک عدم ارایه فاکتور خرید همواره یکی از مشکلات بازار میوه استان بوده است که بسیاری از میوه فروشان تمایل دارند از ارائه آن به بازرسان امتناع کنند.

در این بازدید ها برخی میوه فروشان بهانه های عجیب و غریبی برای نداشتن فاکتور داشتند که خرید میوه به طور مستقیم از باغداران استان یکی از آن ها بود.

پلمب مغازه های میوه فروشی برای کالاهای بی فاکتور نسخه ای درمانگر 

مدیرکل سازمان تعزیزات کهگیلویه و بویراحمد گفت: یکی از صنف‌هایی که مورد بررسی میدانی با حضور بازرسان و خبرنگاران شد میوه فروشی‌ها بود که مشکل بزرگ آنها عدم ارائه فاکتور است.

براتعلی صالحی افزود: تا زمانی که مغازه‌داران موظف به ارایه فاکتور ارائه نشوند ، این بازرسی ها هم نمی تواند وضعیت را بهبود ببخشد.

وی ادامه داد: بازرس در زمان بازرسی کاری از دستش برنمی‌آید به این معنا که نمی ‌تواند بررسی کند که در فروش این کالاها در حق مردم اجحاف می‌شود یا نه.

صالحی تاکید کرد: واحدهای صنفی ملکف هستند فاکتور را در زمان بازرسی ارائه دهند.

وی ابراز داشت: درج نکردن قیمت در میوه فروشی های استان تخلف شایع دیگری است که به وفور در بازدید اخیر مشاهده شد.

صالحی عنوان کرد: یکی از شاخص‌هایی که در تورم استان نقش دارد، میوه و سبزیجات است و قیمت میوه در این استان نسبت به سایر استان ها بیشتر است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: این بازدید ادامه دار خواهد بود الان تخلف عدم ارائه فاکتور نوشتیم که قطعاً جریمه سنگینی به دنبال دارد و تکرار ان به پلمب مغازه های میوه فروشی و در نهایت لغو پروانه کسب ختم خواهد شد.

 

آنچه که مسلم است در چنین شرایطی تعداد بازرسی ها باید افزایش یابد، بازار با دقت بیشتری رصد شود و با متخلفین برخورد قاطعی صورت گیرد. 

مردم تخلف گرانفروشان و کم فروشان را به مسئولان مربوطه گزارش دهند و سازمان صنعت، معدن و تجارت و دیگر ادارات مرتبط کنترل بیشتری بر بازار داشته باشند، در برخورد با متخلفان جدیت بیشتری به خرج دهند.

رسانه ها باید در بین مردم و در کنار آن ها باشند و فرهنگ سازی کنند و مطالبات آنان را پیگیر باشند.

نام:
ایمیل:
* نظر: