به روز شده در: ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۵
کد خبر: ۵۳۴۶۱
|
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۵

خبردنا: معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از واردات برنج شبیه به طارم تا یک ماه آینده با قیمت ۳۰ هزار تومان خبر داد.

 

وعده برنج 30هزار تومانی در آینده‌ای نزدیک

در توضیح این خبر آمده:

* جهاد کشاورزی قصد دارد برنج خوش خوراکی را با قیمت حدود 30 هزار تومان از کشورهای هند، تایلند و پاکستان طی یک ماه آینده وارد کند.

* قیمت برنج از سال گذشته بارها با نوسان مواجه شد و جهش پیدا کرد. کاهش واردات، خشکسالی و جنگ روسیه و اوکراین  از جمله دلایلی بودند که باعث قرار گرفتن برنج در کانال صعودی شد. شرکت بازرگانی دولتی سال گذشته به منظور تعدیل قیمت‌ها، بخشی از ذخایر احتیاطی برنج را در چند نوبت ازجمله همزمان با فصل ممنوعیت واردات، به بازار تزریق کرد تا با فروش این ذخایر با نرخ تنظیم بازاری جلوی روند صعودی قیمت برنج را بگیرد.

* وزارت جهاد کشاورزی امسال هم به منظور حمایت از مصرف کنندگان داخلی خبر از واردات برنج با حجم بالا داده است که شامل برنج‌های کیفی با قیمت حدود 30 تا 35 هزار تومان از کشورهای آسیایی می‌‌شود.

* طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی، این نوع برنج وارداتی شبیه طارم ایرانی است که به میزان کشش بازار داخلی و برای تنظیم آن به کشور وارد می‌‌شود. بر اساس آمار اعلام شده ظرفیت واردات یک ‌میلیون و ۳۰۰ هزار تن انواع برنج به کشور وجود دارد تا بازار با هیچ کمبودی مواجه نشود.

* علاوه بر واردات برنج، وزارت جهاد کشاورزی به تازگی با انجمن واردکنندگان برنج در زمینه رفع موانع واردات این محصول به توافق رسیده است. با عملی شدن توافق‌ بخش خصوصی با دولت قطعاً قیمت‌ها چه در بخش برنج وارداتی و چه در زمینه برنج ایرانی تعدیل خواهد شد.

محمد قربانی معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی:

* (درباره واردات برنج شبیه به طارم ایرانی): این نوع برنج از مجموعه‌ای از کشورهایی که پتانسیل عرضه برنج هومالی را دارند، وارد می‌‌شود و شامل کشورهایی از هند تا پاکستان و تایلند می‌‌شوند. برنج هومالی طعم خوبی دارد و به مذاق ایرانی‌ها نزدیک است. این نوع برنج جزو برنج‌های خوش خوراک محسوب می‌‌شود و دارای ویژگی‌های کیفی و اقتصادی است.

* ما برای پاسخگویی به نیاز کشور مجبور به واردات برنج هستیم اما در سال‌های قبل برنج‌های وارداتی مانند تایلندی با توجه به قیمت پایین، خیلی مورد استقبال خانوارها قرار نگرفت اما حالا وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از مصرف‌کننده ایرانی، قصد ورود برنج‌هایی را دارد که علاوه بر ویژگی اقتصادی، تقاضای بالایی هم داشته باشد.

* پیش‌بینی می‌‌کنیم کیفیت این نوع از برنج‌های وارداتی مورد استقبال بیشتر اقشار جامعه و خانوارها قرار بگیرد و نیاز آنها را پاسخ دهد.

* (درباره نحوه آزمایش کیفی و بهداشتی برنج‌های وارداتی): از نظر بررسی ویژگی‌های بهداشتی و کیفی برنج‌های وارداتی هم در کشور مبدأ و هم در کشور مقصد، آزمایش‌های لازم برای دارا بودن استانداردهای وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی انجام می‌‌گیرد تا دارای آلودگی نباشند و سلامت آنها مورد تأیید ایران قرار بگیرد. به محض آنکه گواهی سلامت برنج‌ها صادر شود، واردات آنها به کشور انجام می‌‌گیرد.

* ما در حال رایزنی برای خرید برنج هومالی توسط بخش خصوصی و بازرگانی دولتی  هستیم. وزارت جهاد برای پاسخگویی به تقاضای داخلی باید یک میلیون تن برنج به کشور وارد کند و ما هم بر همین اساس از انواع برنج‌های تجاری و اقتصادی به کشور واردات خواهیم داشت.

نام:
ایمیل:
* نظر: