به روز شده در: ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۹
کد خبر: ۵۳۴۷۶
|
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۸
۷۵ درصد مالکان در استان به خاطر فرار مالیاتی و عدم ثبت مسکن شان در سامانه املاک به سایت دیوار روی آورده اند و معاملات دستی و قولنامه ای  می کنند.

خبردنا: شواهد نشان می دهد با نزدیک شدن فصل جابه‌جایی مستاجران معضل تامین مسکن پر رنگ تر می شود و آنگونه که بازار مسکن با اجاره های سنگین (لاکچری) در استان کهگیلویه و بویراحمد بویژه شهر یاسوج مرکز این استان به حال خود رها شده است.

به گزارش"خبردنا"، مالکان هر قیمتی دلشان می‌خواهد می‌نویسند و مستاجران خانه به دوش با اکراه و از  روی ناچاری قیمت ها را به جان می خرند.

هم اینک حتی اقشار طبقه متوسط هم نمی‌توانند به‌سادگی خانه اجاره کنند، رد و بدل شدن اجاره‌خانه‌های چندمیلیونی بین برخی مالکان و خانه به دوشان پدیده‌ای عجیب و کمر شکن است.

اجاره نشینان دریاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد و سایر شهرهای استان از افزایش خودسرانه اجاره بها توسط مالکین و بنگاههای املاک اظهار گلایه دارند.

تعیین نرخ اجاره بها با توافق مالک و بنگاه انجام می گیرد اما گویا نرخ از سوی بنگاههای املاک به طور خودسرانه تعیین می شود.

چنانچه از چند بنگاه املاک در سطح شهر یاسوج قیمت ها را جویا شوی حساب کار دستت می آید و متوجه وضع نابسامان موجود خواهی شد. 

قرار بود که افزایش نرخ اجاره بها در شهرهای  استان کهگیلویه و بویراحمد تنها ۱۵ درصد باشد اما میزان اجاره بها تا بیش از ۱۰۰ درصد در شهرهای استان افزایش داشته است.

این روزها هیچ‌کس خانه نمی‌خرد و در واقع بازار خرید و فروش خانه به شدت راکد بوده اما بازار اجاره گرم است.

بررسی میدانی خبرنگار مرکز استان نشان می دهد، نظارتی بر قیمت اجاره خانه ها در شهر نیست و حتی خانه هایی هستند که با رهن بیش از نیم میلیارد تومانی  اجاره داده می شوند.

نرخ اجاره بها در کهگیلویه و بویراحمد به ویژه شهر یاسوج واقعی نیست و بیشتر بنگاههای املاک خودسرانه و به دلخواه خود نرخ تعیین می کنند و لذا این امر موجب شده تا نرخ اجاره بها در این شهر نسبت به شهرهای دیگر این استان پیشی بگیرد .

یکی از مستاجران یاسوجی می گوید: در این استان، مالک و بنگاههای املاک هر رقمی که دوست داشته باشند به بنده و امثال ما تحمیل می کنند. 

وی گفت: در یک خانه ای حدود ۱۲۰ متری سکونت دارم که سال گذشته ۱۸۰ میلیون تومان رهن و ۲ میلیون  تومان کرایه پرداخت می کردم اما حالا صاحبخانه تقاضای ۳۵۰ میلیون تومان رهن با  چهار میلیون تومان کرایه دارد. 

یکی از مستاجران دیگر که دانشجو است می گوید: در یک آپارتمان ۹۰ متری در جنوب شهر یاسوج، ۱۰۰ میلیون تومان رهن و حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره پرداخت می کردم که امسال صاحبخانه نرخ اجاره را به ۲۵۰ میلیون تومان رهن و  سه میلیون تومان افزایش داده است. 

وی ادامه داد: نرخ اجاره بها در یاسوج با توجه به فقر مالی مردم سرسام آور و غیر قابل تحمل است. 

این مستاجر ابراز داشت: صاحبخانه سالانه به تصمیم خود نرخ اجاره را به میزان غیر معقولی افزایش می دهد و امسال دیگر قادر به پرداخت نرخ جدید اجاره نیستم. 

مرد میانسالی که در یکی از بنگاه های شهر یاسوج به دنبال اجاره خانه بود، گفت: در این استان هیچ تفاوتی بین شمال وجنوب بودن شهر ندارد و نرخ تعیینی از طرف مالک و بنگاه توافقی است.

این مرد میانسال تصریح کرد: قیمتی که در شهرک ها همچون امام علی و امام حسین است با قیمتی که در سالم آباد، ابوذرها و راهنمایی است یکی است و هیچ تفاوتی با هم ندارند.

کارگری هم که در به در دنبال خانه می گشت گفت: برخی بنگاههای املاک به خاطردریافت کمیسیون بیشتر به تصمیم خود نرخها را بالا می برند. 

وی ادامه داد: معمولا نرخی که بنگاههای املاک پیشنهاد می دهند از نرخ مالکین و صاحبخانه ها هم بیشتر است. 

این کارگر ابراز داشت: با این وضع حقوق و تورم نمی توانم برای زن و فرزندانم خانه ای مناسب اجاره کنم.

این درحالی است که  پیشتر معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرده بود که قیمت اجاره بها در این استان نسبت به استان های همجوار پایین تر عنوان کرده بود.

احسان عسکری اضافه کرد: قیمت اجاره خانه ها، شن و ماسه و دیگر اقلام در این استان نسبت به استان های دیگر پایین تر است.

بهانه مالکان برای گرفتن اجاره های بی منطق

یکی از بنگاه داران گفت: خانه هایی که در بنگاه تمدید قرار داد برای اجاره می کنیم از ۱۵ تا ۲۵ درصد قیمت آن را به صورت توافقی موجر و متساجر افزایش می دهیم.

وی ادامه داد: اما اغلب مالکین نرخ بنگاه را قبول ندارند و خود نرخ را تعیین کرده و بنگاه بناچار اقدام می کند.

به گفته این صاحب بنگاه ، بالای ۷۰ درصد مالکان به بهانه تورم موجود در بازار خانه های خود را با اجاره های گزاف اجاره می دهند.

وی تاکید کرد: البته قیمت برای برخی مستاجران هم اصلا مهم نیست و تنها به دنبال خانه های شیک و لاکچری هستند.

این بنگاه دار عنوان کرد: تاکنون اتحادیه املاک استان کهگیلویه و بویراحمد نشستی با بنگاه داران استان نداشته است.

وی تصریح کرد: نکته مهم دیگر افزایش اجاره در استان سایت دیوار است زیرا مالکین خانه خود را با قیمت های گزاف در این سایت در معرض عموم قرار می دهند.

افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی اجاره خانه ها در استان

رئیس اتحادیه مشاورین املاک کهگیلویه و بویراحمد گفت: اجاره خانه ها در استان نسبت به سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته که این مهم نگران کننده است.

عنایت رضایی افزود: دولت مصوبه ای ۲ فوریتی تنظیم کرده که به زودی قرار است تنها ۱۵ درصد به افزایش سالانه اجاره ها اضافه شود. 

وی ادامه داد: هم اینک تمامی بنگاه های استان مکلف به ثبت کد رهگیری، ثبت نکردن قیمت های نجومی و نامتعارف و ملزم به اجرای مفاد افزایش تنها ۱۵ درصدی اجاره هستند.

پای دیوار در گرانی ها به میان است

رئیس اتحادیه مشاورین املاک کهگیلویه و بویراحمد می گوید: ۹۰ درصد دلیل گرانی اجاره خانه ها و نخستین عامل گرانی سایت دیوار و سایت های مجازی است.

رضایی ابراز داشت: ۷۵ درصد مالکان در استان به خاطر فرار مالیاتی و عدم ثبت مسکن شان در سامانه املاک به سایت دیوار روی آورده اند و معاملات دستی و قولنامه ای  می کنند.

وی ابراز داشت:  شرایط اجاره ها در استان بحرانی و کمرشکن است و مالکان با هر نرخی بخواهند خانه هایشان را اجاره می دهند.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک کهگیلویه و بویراحمد گفت: این درحالی است که بنگاه دار به عنوان یک کارشناس می تواند تشخیص دهد ملک چقدر برای اجاره می ارزد.

وی عنوان کرد: به یکایک بنگاه ها گفته شده کد رهگیری الزامی و به آن ها ابلاغ شده است و چنانچه بنگاه دار اقدام نکند متخلف محسوب می شود و پس از دو بار اخطار پروانه اش باطل می شود.

افزایش قیمت مصالح ساختمانی و اجاره هایی که در پی آن سر به فلک می کشند

رئیس اتحادیه مشاورین املاک کهگیلویه و بویراحمد گفت: وضعیت افزایش بی رویه قیمت مصالح ساختمانی در استان عامل مهم دیگری است که با عث می شود قیمت های اجاره مسکن در استان افزایش یابد.

 رضایی ابراز داشت: در یک ماه گذشته تا الان قیمت ماسه از تنی ۲۳ هزار تومان به ۷۰ هزار تومان، سیمان کیسه ۵۰کیلویی از ۲۲ به ۵۵ هزار تومان رسیده اند.

در کمیته نظارت بر قیمت شن و ماسه مصوب شد ماسه به قیمت ۳۶ هزار تومان به فروش برسد اما هم اینک ۷۰ هزار تومان به فروش می رسد ‌و نظارتی از سوی متولیان امر نیست.

اجاره ملک های تجاری در استان نیز به ماهی ۵۰ میلیون و بیشتر پر کشیده و کمر شکن هستند.

یکی از دلایلی که باعث شد نرخ اجاره های واحد های تجاری تا این حد افزایش یابد این بود که املاک تجاری مشمول افزایش حداکثری نرخ ۱۵ درصد نشده بودند.

مهاجر پذیری بالای یاسوج و هجوم بی رویه روستانشینان به مرکز استان

عامل مهم دیگر هجوم بالای روستانشینان استان و شهر ها مناطق گرمسیری استان و مناطق جنوبی کشور به یاسوج است.

موقعیت توریستی شهر یاسوج، واقع شدن در شاهراه ارتباطی شمال و جنوب کشور، نزدیکی به مراکز استان های مهم جنوبی و رونق دانشگاه ها مهمترین دلیل مهاجرپذیری شهر یاسوج بوده که در پی آن شاهد گرانی مسکن هستیم.

نرخ مهاجرت پذیری در این شهر بسیار بالاست و این شهر ظرفیت تنها ۱۵۰ هزار نفر را دارد در حالی که هم اکنون ۳۵۰ هزار نفر در آن سکونت دارند.

بسیاری از افراد در سایت دیوار برای مناطق جنوبی مثل بندرعباس، بوشهر و غیره بنگاه داری می کنند و املاک را در یاسوج با قیمت های بیشتر به این افراد می فروشند و قیمت ها را بالا می برند. 

همه چیز در خصوص اجاره ها شفاف باشد

مدیرکل تعزیزات حکومتی کهگیلویه و بویراحمد با نگرانی از قیمت بالای اجاره خانه های این استان، می گوید: باید اجاره هر منزل ثبت و کد رهگیری برای آن گرفته شود و همه چیز شفاف باشد.

براتعلی صالحی افزود: باید بنگاه داران با اتحادیه شان نشست داشته باشند و بر اساس منطق نرخ تعیین شود.

وی عنوان کرد: با توجه به بررسی های انجام گرفته برخی از موجران بنگاه ها به شرطی قول نامه را در بنگاه می نویسند که کد رهگیری نگیرند و به نوعی فرار مالیاتی داشته باشند.

آنگونه که به نظر می رسد کار کارشناسی لازم برای ساماندهی بازار ملک و اجاره خانه ها در یاسوج و دیگر شهرهای استان صورت نگرفته است.

مدیران اقتصادی و حوزه نظارت بازار و حتی متولیان قانون باید پای کار بیایند تا هم فضای بی در و پیکر سایت های مجازی که در آن ها خانه ها رهن و اجاره داده می شوند تخته شوند. 

همچنین قیمت های مصالح ساختمانی در استان دوباره بازبینی و با متخلفان برخورد جدی صورت گیرد و کسی حق گرانفروشی نداشته باشد.

 به گفته کارشناسان شهر حدود ۳۵۰ هزار نفری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد بر اساس آمارهای موجود در سال های اخیر به یکی ازشهرهای مهاجرپذیر کشور تبدیل شده است. 

سکونت این همه جمعیت در مرکز استان منطقی و اصولی نیست و محدودیت هایی باید برای فروش ملک و اجاره خانه ها به افراد در نظر گرفته شود.

چنانچه حساب و کتاب درست و نظارت کافی بر بازار املاک استان صورت نگیرد با این انفجار جمعیتی باید شاهد گرانی های بیش از این هم باشیم.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مختار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
0
0
براتعلی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ پ کارت چنه؟
نام:
ایمیل:
* نظر: