به روز شده در: ۰۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۵
کد خبر: ۵۳۴۸۵
|
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۱
پرواز های نجات بخش اورژانس هوایی یاسوج و گسترده شدن خدمات پزشکی و اورژانسی در مناطق مختلف و صعب العبور استان چند سالی است که به داد مردم استان رسیده و امید را دل آن ها زنده کرده است.

خبردنا: طبق گفته های مسئولان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، فقدان پد هلیکوپتری در بیمارستان های کهگیلویه و بویراحمد موجب شده تا بیمار بدحال و زیر دستگاه تنفس مصنوعی از مسیر ترافیک شهری گذر کرده تا به فرودگاه محل آشیانه اورژانس هوایی برسد.

به گزارش"خبردنا"، حجم ترافیک به معضلی اساسی برای مردم شهر یاسوج به ویژه در برخی اوقات شبانه از جمله ظهر و غروب مبدل شده است.

نبود وسایل حمل و نقل عمومی، نداشتن خط کشی مناسب خیابان ها، نبود زیرگذر و رو گذر، کم بودن پل عابر پیاده، چراغ های راهنمایی و رانندگی قدیمی و غیر استاندارد همه و همه دست به دست هم داده اند تا فقیر ترین استان از لحاظ زیرساخت های ترافیکی شناخته شود.

 رنج بیماران کهگیلویه و بویراحمدی زیر دستگاه تنفس مصنوعی و حیران در ترافیک

ماندن پشت چراغ قرمز و در میان صف های طولانی خسته کننده است چه برسد به اینکه بیمار باشی و بخواهی زودتر به بیمارستان برسی.

در این مسیر پر رفت و آمد شهر و ترافیک طولانی، اورژانس زمینی باید بیمار را از بیمارستان تا آشیانه بالگرد اورژانس هوایی استان و بالعکس انتقال داد که رنج بیمار تا رسیدن به نقطه مورد نظر دوچندان است. 

تاریخچه اورژانس هوایی استان

ارتقای سطح خدمات بهداشتی و درمانی و توزیع عادلانه این خدمات، پس از انقلاب اسلامی در استان محرومی همچون کهگیلویه و بویراحمد به خوبی خود را نشان داده است.

سالیان گذشته در مناطق دوردست استان بیماران بسیاری به خاطر رنج راه، کمبود تجهیزات و امکانات بهداشتی و عوامل مشابه جان خود را از دست می دادند.  

پرواز های نجات بخش اورژانس هوایی یاسوج و گسترده شدن خدمات پزشکی و اورژانسی در مناطق مختلف و صعب العبور استان چند سالی است که به داد مردم استان رسیده و امید را دل آن ها زنده کرده است. 

در سه روز اخیر دو کودک هشت و سه ساله با ۷۰ و دیگری با ۴۰ درصد سوختگی بر فراز آسمان استان توسط اورژانس هوایی استان ابتدا به بیمارستان شهید بهشتی یاسوج و سپس به بیمارستان اصفهان منتقل شدند.

اورژانس هوایی یاسوج  در اسفند ماه ۱۳۹۵ راه‌اندازی شد و علاوه بر یاسوج سایر شهرستان ها  را هم پوشش می‌دهد.

اورژانس هوایی زمان رسیدن مصدومان و بیماران از صحنه تا بیمارستان را ۳۰۰ درصد کاهش می دهد  واز نظر متخصصان اورژانس کشور، استان کهگیلویه و بویراحمد جزو ضروری ترین مراکز نیازمند اورژانس هوایی است.

با توجه به وضعیت خاص توپوگرافی منطقه، روستاها و شهرهای آن در مناطق کوهستانی و سخت گذر واقع شده اند که کار امدادرسانی را دشوار می کند. 

اورژانس هوایی استان  کهگیلویه و بویراحمد افزون بر یک هزار ماموریت تاکنون انجام داده که حدود ۹۰ درصد این ماموریت ها برای بیماران و مصدومان با وضعیت وخیم بوده که به بخش آی سی یو انتقال داده شدند و یا تحت عمل جراحی قرار گرفتند.

از مجموع ماموریت های اورژانس هوایی در این استان حدود ۵۰۰ مورد انتقال مادران باردار از مناطق محروم، سخت گذر و دور افتاده بوده که این مهم میزان مرگ و میر مادران باردار را در کهگیلویه و بویراحمد به صفر رسانده است.

با وجود ضرورت اورژانس هوایی یاسوج در استان اما زیرساخت ها آن گونه که باید فراهم نیست.

جایی برای نشستن هلیکوپتر برای انتقال بیمار با بالگرد در بیمارستان های استان وجود ندارد و این مهم رنج ودرد بیمار را دوچندان می کند. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: هفته گذشته، بیمار کودک هشت‌ساله دچار سوختگی شدید ۸۰ درصد و سوختگی تنفسی با ۲ پرواز توسط پرسنل خدوم فوریت‌های پزشکی استان و اورژانس هوایی به سمیرم و سپس اصفهان منتقل شد.

محمد غلام نژاد افزود: بیمارستان‌های استان و به ویژه در یاسوج مرکز این استان حدود ۱۰۰ میلیارد تومان بدهکار هستند و در هیچ بیمارستانی پد هلیکوپتری وجود ندارد.

وی تاکید کرد: بیمار بدحال باید در فرودگاه یاسوج و طی ترافیک شهری و زیر دستگاه تنفس مصنوعی به هلیکوپتر اورژانس انتقال یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ابراز داشت: سلامت مقوله‌ای است که مؤلفه‌های زیادی بر آن مؤثرند؛ رسانه‌ها، سیاسیون، خیرین و هر که می‌تواند به دانشگاه علوم پزشکی و سلامت مردم استان کمک کند. به امید روزی‌که به‌جای پرداختن به حاشیه‌ها سلامت مردم اولویت باشد.

نیاز اورژانس هوایی استان به آشیانه و پایگاه هوایی اختصاصی

رئیس اورژانس کهگیلویه و بویراحمد نیز می گوید: اورژانس هوایی استان به آشیانه و پایگاه هوایی اختصاصی نیاز دارد و  هم اینک آشیانه اورژانس هوایی به صورت اجاره ای در فرودگاه یاسوج مستقر است.

جهانبخش وحدت نژاد  ادامه داد: اورژانس هوایی یاسوج تمامی مناطق استان از پهنوک‌ بهمئی تا روستاهای دنا را خدمات رسانی می کند و هم اینک نیاز به حمایت نهاد های مختلف در راس آن ها نماینده شهرستان و استاندار برای تامین اعتبار و اختصاص زمین برای ایجاد آشیانه و پایگاه اورژانس هوایی دارد.

رئیس اورژانس کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: رایزنی های لازم در سطح وزارت بهداشت از طریق دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و اورژانس برای این مهم در سطح وزارت بهداشت و درمان انجام شده و نیازمند همت مسئولان استانی هستیم.

وی ادامه داد: یکی از معضلات موجود در بیمارستان های استان در نظر نگرفتن پد برای فرود بالگرد اورژانس در زمان ساخت این بیمارستان هاست.

وحدت نژاد تاکید کرد: هم اینک پیگیری فرود بالگرد در بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج در دستور کار است و پس از تایید کارشناسان عملی خواهد شد.  

رئیس اورژانس کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: امکان نشستن بالگرد در بیمارستان شهید بهشتی در قلب شهر یاسوج نیز فراهم نیست و در بیمارستان تازه تاسیس شهید جلیل نیز در محوطه بیمارستان این کار عملیاتی نشده است.

می طلبد فارغ از هر گونه نگاه سیاسی همه متولیان امر تلاش کنند تا زمینه لازم برای ایجاد آشیانه و پایگاه هوایی در نقطه ای مناسب و مطمئن برای کاهش آلام بیماران در استان ایجاد شود. 

نام:
ایمیل:
* نظر: