به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۳۶۳۰
|
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۶
در ۴ تیر ۱۳۶۷ تمام مواضع ما مورد آتش سهمگین دشمن قرار گرفت و بنده ماقبل از آن هرگز آتش به این سنگینی مشاهده نکرد زیرا در محور غربی آتش بر زمین می‌ریخت اما در این عملیات همه آتش‌ها بر روی جاده و میدان‌های مختلف ریخته می‌شد.

 خبردنا : اولین یادواره شهدای حماسه پدخندق برگزار شد.

به گزارش " خبردنا "  اولین یادواره شهدای حماسه پدخندق با حضور سردار عظیمی‌فر، آیت الله سید نصیر حسینی نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد و جمعی از مسئولان و خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگر در سالن حکیم جرجانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج برگزار شد.
سردار عظیمی‌فر مسئول معاونت مهندسی نیروی زمینی سپاه پاسداران در این یادواره با بیان اینکه من اینجا معاون نیروی زمینی، فرمانده قرارگاه پاکسازی، مسئول شبکه ارتباطات امن نیستم، من رزمنده عملیات دفاع مقدس و رزمنده تیپ ۴۸ فتح هستم و با همان ادبیات صحبت می‌کنم، اظهار داشت: من عزیزترین یادگاریم را در طول ۴۳ خدمت که نشان «درجه نصر یک» به پاس خدمات بود، تقدیم به محضر شهدای انقلاب اسلامی کردم تا برای فردای آخرتم ذخیره شود.
وی افزود: از فرماندهان رشید تیپ ۴۸ فتح، جانشین، رئیس ستاد، علما و فرماندهان شجاع و گردان‌های پشتیبانی و خدمات رزم و همه مادران شهدا که فرزندان خود را به مصاف دشمنان تا دندان مسلح اعزام کردند از آنها تشکر می‌کنم.

سردار عظیمی فر با بیان اینکه افتخاری نصب ما شد تا در کنار خانواده شهدا حضور پیدا کنیم، گفت: ۴ تیرماه ۱۳۶۷ دارای سابقه‌ای مشخص است، بعد از اروند خروشان، جهان استکبار به این نتیجه رسید که ارتش عراق به صورت مجدد باید تجهیز و مسلح شود این اتفاق زودتر باید رخ می‌داد اما هنگامی در ارتش عراق گنجیده شد که رزمایشات منتج در خاک عربستان سبب سقوط فاو گردید.
وی گفت: سه نقطه فاو، شلمچه، و هورالعظیم توسط صدام باید پس گرفته می‌شد و استکبار از آنها حمایت می‌کرد، در اتفاق فاو عمده نیروهای سپاه در شمال غرب و غرب، عملیات داشتند و بعداز این عملیات سپاه تصمیم گرفت از نقطه صفر مرزی فاو هر کدام در یک نقطه مستقر شوند.
سردار عظیمی فر گفت: در گردان امام صادق (ع) برادر بادام فیروز و دیگر برادر هور را مدیریت می‌کرد و مهمترین جاده ارتباطی به خاک میهن به تیپ ۴۸ فتح واگذار شد.
وی گفت: بهترین هنر صدام در این بود که از طریق جاده خندق هور العظیم را طی کند و سر ورودی جزایر را مسدود کند و ۵۰ الی ۶۰ هزار نفر را در جزایر به اسارت درآورد این مقدمه‌ای است که پیرامون حماسه فرزندان استان کهگیلویه و بویراحمد بیان شده و ادامه پیدا می‌کند.
سردار عظیمی فر گفت: به شدت مخالفم که مظلومیت بر فرزندان استان نامگذاری شود و حماسه‌ای که توسط گردان حضرت رسول خلق شد ماندگار است.
وی تاکید کرد: در عملیات پد خندق در قالب تیپ ۴۸ فتح به فرمان امام (ره) جنگ کردیم و امروز به فرمان امام خامنه‌ای در میدان حضور داریم.
مسئول معاونت مهندسی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: امروز همرزمان جوان ما در تیپ ۴۸ فتح در نقاط مرزی مستقر هستند بنابراین فرزندان این استان مظلوم نیستند.
سردار عظیمی فر گفت: دژ خندق در خاک عراق است و امروز نمی‌توان در خاک عراق یادمان شهدا برگزار کرد و یادمان شهدا در جایی که شهدا حضور دارند و به اسارت رفتند برگزار می‌شود.
وی به پشتیبانی مردم کهگیلویه و بویراحمد و همراهی سپاه استان اشاره کرد و گفت: گردان‌های پشتیبانی رزم، ادوات، یگان‌های دریایی، منطقه‌ای به وسعت جاده خندق تا هور العظیم را پشتیبانی می‌کردند، بعد از اتمام مأموریت گردان امام حسین (ع)، گردان حضرت رسول پای کار آمدند بنابراین قلم به دستان باید اقتدار و مجاهدت‌های های سرهنگ علی صالح رایگان را به رشته تحریر دراورند.
مسئول معاونت مهندسی نیروی زمینی سپاه پاسداران گفت: برادران ما در سال ۱۳۶۷ یک تیپ از یک استان کوچک در مقابل یک لشکر و دو لشکر پشتیبان با ده‌ها یگان پشتیبانی رزم از توپ خانه ادوات و رزم و دهها هواپیما و هلیکوپتر ایستادگی کردند.
سردار عظیمی فر با تاکید بر اینکه فرزندان این استان که سن آنها زیر ۳۰ سال بود در عملیات شرکت می‌کردند، گفت: مدیران استانی دولت رئیسی، سن شماها بالای ۳۰ سال است. آنجا فرزندان استان مقاومت و جنگیدند و امروز شما مدیران باید چه فعالیتی داشته باشید.
وی افزود: در ۴ تیر ۱۳۶۷ تمام مواضع ما مورد آتش سهمگین دشمن قرار گرفت و بنده ماقبل از آن هرگز آتش به این سنگینی مشاهده نکرد زیرا در محور غربی آتش بر زمین می‌ریخت اما در این عملیات همه آتش‌ها بر روی جاده و میدان‌های مختلف ریخته می‌شد.
این مسئول گفت: از نظر مهمات، زرهی، توپخانه و سایر ادوات جنگی دچار بحران بودیم اما به دلیل تبعیت محض از امام راحل جسم در برابر توپ، تانک و هواپیما قرار می‌گرفت این ارزش‌ها باید در تاریخ این استان ثبت و ضبط شود.
سردار عظیمی فر با بیان اینکه از شهردار می‌خواهم همانطور که تندیس آریو برزن نصب شد، یادمان شهدای پد خندق در بهترین نقطه مرکز استان نصب کنند، تاکید کرد.
وی در پایان گفت: همه رزمنده‌های تیپ ۴۸ فتح کسانی که در شوشتر، در سایت و پشتیبانی حضور داشتند در پیروزی این عملیات شریک هستند.
مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران کهگیلویه و بویراحمد در این یادواره، اظهار داشت: امروز توفیق خدمت به افضل بندگان خدا یعنی خانواده شهدا حضور داریم و خدمت می‌کنیم، خانواده شهدا سند افتخار و عزت هستند اما مشکلاتی دارند.
رضا پارسیان نژاد با بیان اینکه مدیریت استان کهگیلویه و بویراحمد یعنی؛ استاندار درصدد شناسایی و حل مشکلات خانواده شهدا هستند، گفت: امروز شاهد گرفتاری، تبعیض، نابرابری در خدمات هستیم امروز فرزندان رزمندگان «پد خندق» دچار مشکلاتی در استخدام هستند که باید جبران شود اما با یاری هم در این راستا اقدام خواهیم داشت.
وی با بیان اینکه امروز در خانواده شهدا وظیفه «مطالبه گری» خواهیم داشت و نیازهای آنها را دنبال خواهیم کرد، اظهار داشت: اولین یادواره عملیات پد خندق برگزار شد. اما ادامه برنامه‌های پد خندق را خواهیم داشت دیدار یادگاران عملیات پدخندق با رهبر انقلاب یکی از مهمترین برنامه‌ها است.
وی افزود: در شرایط فعلی برای حل مشکلات چاره‌ای جز وحدت و انسجام و یکپارچگی نداریم.
پارسیان نژاد گفت: سپاه در کنار ما و برنامه‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران حضور دارد و نقش و حضور آنها در برنامه‌های شهدا مهم و اثر گذار است.
معاون سیاسی استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز در این یادواره  با گرامی داشت و یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی گفت: امروز شهدا عزت، افتخار، شرف و آبرو در دنیا فعلی هستند و آرامش و امنیت امروز مدیون شهداست.

سید جواد هاشمی‌مهر هاشمی مهر با بیان اینکه جوانان در منطقه کهگیلویه و بویراحمد با کمترین سن در میدان جنگ با عشق و ایمان حماسه آفریدند، گفت: در میدان نبرد جوانان استان کهگیلویه و بویراحمد با حداقل تجهیزات حماسه آفریدند و ماندگار شدند و وظیفه داریم این حماسه‌ها را گرامی بداریم و بیشتر از گذشته این حماسه‌ها معرفی و شناخته شود.
معاون سیاسی استاندار با بیان اینکه روایت‌های عملیات پد خندق باید بیشتر از گذشته تشریح شود و نقش آفرینی رزمندگان تبیین شود، ادامه داد: رزمندگان ۱۶ ساعت با دست خالی در برابر توپ و تانک ایستادگی کردند و کمتر به آن پرداخته شده است و بیشتر توضیح داده شود تا برداشت و اثر منفی در این حماسه‌ها مشاهده نشود.
هاشمی مهر گفت: حماسه پد خندق 16 ساعت بطول انجامید، اما به درستی این حماسه عظیم تبیین نشد که باید در قالب هنر توسط هنرمندان استان بازگو و تشریح شود.
نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه شهدای گرانقدر ما اهداف و آرمان‌های آنها الهی بود و به فرمان رهبر الهی به میدان آمدند و انگیزه‌های دشمنان ملت بر ضد این ارزش‌ها هستند.
آیت الله حسینی با اشاره به این آیه از قرآن کریم؛ وَلا تَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلوا فی سَبیلِ اللَّهِ أَمواتًا ۚ بَل أَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِم یُرزَقونَ (سوره آل عمران آیه ۱۶۹) گفت: عزت شکوه توسعه امنیت به برکت خون شهدا بود، اقتداری که امروز شهدا و جبهه مقاومت دارد به برکت خون شهدا و ایثارگران است.
آیت الله حسینی با بیان اینکه امروز اگر ذلت استکبار و استعمار در مقابل جمهوری اسلامی مشاهده می‌شود مدیون شهدای عملیات پد خندق هستیم، گفت: امروز اگر شعار نیل تا فرات اسرائیل برای حفظ موجودیتش بیان شده به علت جانفشانی این شهدا است.
وی افزود: همه انسان‌ها می‌میرند اما خداوند متعال به شهید عزتی می‌دهد که در تاریخ ماندگار می‌شود. آیت الله حسینی با بیان اینکه فرزندان این استان در عملیات پد خندق حماسه افریدند، گفت: مردم این استان زیر بار ظلم طاغوت نرفت اما وقتی امام (ره) علم مبارزه با استکبار و استعمار را برافراشت مردم استان به عنوان مردم مسلمان و شیعه لبیک به فرمان دادند و در میادین جنگ حضور پیدا کردند.
وی افزود: دشمن جنگ را برای به زانو درآوردن ملت راه اندازی کرد اما امروز ملت ایران در اوج عزت و اقتدار و افتخار است، دشمنان انواع توطئه و دسیسه شامل ترور و جنگ و تهدید و تحریم را به کار بردند اما شکست خوردند و از اریکه ابرقدرتی بر زمین کوبیده شد و لگد مال شد.
 وی افزود: اسرائیل در دو جنگ توسط حزب الله لبنان و باریکه غزه شکست می‌خورد برکت جنگ و مقاومت، جامعه ایثارگران سبب چنین شکست‌های شد و دشمن روز به روز دلیل تر می‌شود و اما جبهه مقاومت مقتدر و با درایت در حال پیشرفت است.

 آیت الله حسینی افزود: آبروی نداشته آمریکا در حملات عین الاسد، سقوط پهباد آن‌ها از بین رفت و شکست خوردند و دشمنان خانواده شهدا و ایثارگران و مردم ایران شکست خوردند و در حال دست و پا زدن هستند.
 وی افزود: دشمنان با فراخوان خود سوسول ها را به میدان میاورند اما اگر کسانی مانند سردار واهبی نعره‌ای سر دهند از میدان فرار می‌کنند.
 آیت الله حسینی با بیان اینکه ارتش برقدرت آمریکا در تعبیر خودشان، در خلیج فارس مقابل سپاهیان ما دچار ترس و شکست شدند، ادامه داد: امروز آزادگان جهان زیر سایه جبهه مقاومت زندگی می‌کنند و در حال مبارزه با آمریکا هستند و همه اینها به برکت ولایت فقیه و رهبری است به همین جهت در حال ناموفق جلوه دادن جایگاه الهی ولایت فقیه هستند.
 نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد گفت: دشمنان متوجه شدند در زیر سایه ولایت فقیه با عزت و مقتدر در حال پیشرفت هستند.
 آیت الله حسینی تاکید کرد: دشمنان وقتی کوچکترین مشکلی در کشور رخ دهد آن مشکلات را بزرگنمایی می‌کنند اما بحران‌های کشور خود را بایکوت خبری می‌کنند.
 وی افزود: ملت ایران جریان و ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی را درک کرده‌اند و حامی انقلاب هستند، اما اگر کسانی به ولایت فقیه روی بگرداند به اسلام، پیامبر، سیدالشهداء، روی گردان شده‌اند

 
 
 
نام:
ایمیل:
* نظر: