به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۳۷۵۵
|
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۴
۳۰ تا ۴۰ درصد پرونده‌های حقوقی و کیفری مربوط به اراضی است که به دلیل ثبت نشدن و نبود مالکیت، دخل و تصرف‌های غیرقانونی انجام شده است.

خبردنا: رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از صدور سند برای ۹۶ درصد اراضی منابع ملی خبرداد.

به گزارش"خبردنا"، حسن بابایی در جلسه شورای قضائی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در حوزه منابع طبیعی از ۱۳۱ میلیون هکتار عرصه ۱۲۷ میلیون هکتار صاحب سند و حد نگاری شده‌اند.

وی با بیان اینکه ۴ درصد منابع طبیعی حدنگاری نشده‌اند افزود: این میزان مربوط به کمیسیون‌های رفع تخلف یا پرونده‌های قضائی است که باید هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف و برای آنان سند صادر شود.

وی با اشاره به موانع و مشکلاتی که در صدور اسناد کشاورزی وجود دارد گفت: قرار شده مدیریت امور اراضی در زمینه مستند سازی و سازمان‌های ثبت در خصوص صدور اسناد کشاورزی اقدامات لازم را در اسرع وقت انجام دهند.

بابایی افزود: صدور و توسعه اسناد نقش مهمی در پیشگیری از جرایم و کنترل دعاوی و کاهش پرونده‌های ورودی به دادگستری دارد.

وی ادامه داد: با تاکید رهبری در دیدار مسئولان قضائی هویت دار کردن اراضی به ویژه اراضی کشاورزی در دستور کار مسئولان قرار گرفت.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همچنین اضافه کرد: صدور اسناد اراضی علاوه بر کاهش دعاوی حقوقی و کیفری باعث کاهش کلاهبرداری و جعل اسناد در کشور می‌شود.

وی بیان کرد: ۳۰ تا ۴۰ درصد پرونده‌های حقوقی و کیفری مربوط به اراضی است که به دلیل ثبت نشدن و نبود مالکیت، دخل و تصرف‌های غیرقانونی انجام شده است.

مدیرکل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد هم در این نشست به نقش حد نگاری در نظام دادرسی اشاره کرد و گفت: حدنگاری در زمینه پیشگیری از وقوع جرم جایگاه ویژه‌ای دارد و ۲۰ تا ۳۰ درصد پرونده‌ها در دادگستری‌ها مربوط به حوزه ثبت اسناد و املاک است.

حسن نگین تاجی به قوانین و مقررات ثبت اسناد و املاک هم اشاره کرد و افزود: همکاران ما در دستگاه قضا با مقررات ثبتی آشنایی کامل ندارند چرا که آموزش‌های لازم را در این حوزه ندیده‌اند.

وی ادامه داد: نیاز است برای آشنایی با قوانین و مقررات ثبت اسناد و املاک یک دوره آموزشی برای همکاران دادگستری در نظر گرفته شود تا در برخورد و رسیدگی با این پرونده‌ها تسلط کامل را داشته باشند.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
یزدگرد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
0
0
درود
کدوم منابع ملی ؟؟؟ جنگل ها دارند نابود میشن آقایون مسئول کجایید دقیقا کجایید ؟؟؟
نام:
ایمیل:
* نظر: