به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۳۹۱۸
|
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۴
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان باشت در استان کهگیلویه و بویراحمد از شروع عملیات محلول پاشی جنگل های آفت زده این شهرستان در روزهای آینده خبرداد.

سیدحمید حسینی در گفت و گو با خبردنا گفت: متاسفانه پروانه جوار به 18 هزار هکتار از جنگل‌های بلوط شهرستان باشت در استان کهگیلویه و بویراحمد خسارات های فراوانی وارد کرده که برای شکست این آفت نیازمند عزم همگانی و همکاری تمامی نهادهای دولتی، تشکل های بسیجی و اقشار مختلف مردم هستیم.

وی با بیان اینکه برای اجرای پروژه محلول پاشی BT در جنگل های بلوط شهرستان باشت باهدف شکست پروانه جوانه خوار نیازمند 200 میلیارد ریال اعتبار هستیم، اظهارداشت: 53 هزار هکتار از جنگل های بلوط در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز گرفتار این آفت شده اند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان باشت در استان کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به این سئوال که محلول پاشی جنگل‌های بلوط برای مقابله با این آفت باید در فصل زمستان انجام می شد و اکنون فصل تابستان است، آیا محلول پاشی در گرم ترین ماه سال تاثیری بر جلوگیری از شیوع این آفت دارد؟ هم اظهار داشت: موضوع مبارزه با آفت جنگل های بلوط در استان بویژه شهرستان باشت به یک مطالبه عمومی تبدیل شده و از سویی بنظر می رسد باید ساعات محلول پاشی از ساعت پنج تا هشت صبح و از ساعت 18 عصر به بعد باشد تا بتوان امیدوار به کار محلول پاشی بود.

حسینی در پاسخ به این سئوال که آیا محلول BT تاثیری بر وحوش و مسائل زیست محیطی جنگل‌های بلوط خواهد داشت یا خیر؟ هم خاطرنشان کرد: محلول BT هیچ تاثیر منفی بر زیست وحوش و مسائل زیست محیطی ندارد و ویژه مبارزه با پروانه جوار خوار است.

وی گفت: از طریق هوایی امکان محلول پاشی جنگل های بلوط شهرستان باشت بدلیل پراکندگی آنها وجود ندارد و آنچه قراراست در این عملیات رخ دهد محلول پاشی بصورت زمینی است.

به گزارش خبردنا، شهرستان باشت از شهرستان های گرمسیری در استان کهگیلویه و بویراحمد محسوب می شود که با یاسوج مرکز این استان حدود 100 کیلومتر فاصله دارد.

پروانه جوانه خوار به بیش از 53 هزار هکتار از جنگل های بلوط استان خسارات فراوان وارد کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: