به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۳۹۳۶
|
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۱
وجود منابع عظیم نفت و گاز، تولید سالیانه بیش از ۳۰۰ هزار تن میوه، حدود ۲۰ هزار تن ماهی، حداقل ۳۰ تن گیاهان دارویی آنغوزه این سرزمین زرخیزرا به بهشت سرمایه گذاری مبدل کرده است.

خبردنا: اعمال مشوق های جدید برای جذب سرمایه گذاران در شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد به عنوان یکی از راهبردهای مهم دولت سیزدهم می تواند روزنه امیدی در مقوله توسعه اقتصادی و رونق اشتغال این استان باشد.

به گزارش"خبردنا"، این مشوق‌ها به منظور تحقق رونق تولید، اشتغال و با هدف فعال کردن شهرک‌ها و نواحی صنعتی مختلف به ویژه مناطق کم تقاضا محور، به تصویب هیات مدیره شرکت شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد رسیده است.

از آنجا که اقتصاددانان بر این باورند که جذب سرمایه گذاران نقش موثری در تحرک بخشی به اقتصاد دارد، امید می رود مشوق های سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد بتواند زمینه توسعه اقتصادی این استان را بیش از پیش فراهم کند.

آن طور که مسوولان شرکت شهرک های صنعتی استان می گویند تاکنون از ۷۷۸هکتار زمین صنعتی شهرک ها  و نواحی صنعتی کهگیلویه و بویراحمد ۲۸۷ هکتار آن به سرمایه گذاران واگذار شده که انتظار می رود با اعمال این مشوق ها زمینه جذب سرمایه گذاران جدید و رونق کسب و کار در این مناطق فراهم شود.

مشوق های پیش بینی شده

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد گفت: امسال که به عنوان سال "تولید،دانش بنیان و اشتغال آفرین" نام گذاری شده مشوق های مناسبی برای جذب سرمایه گذاران در شهرک های صنعتی استان و حمایت از فعالیت های دانش بنیان و فناورانه پیش بینی شده است.

سید هاشم موسوی جهان آباد اضافه کرد: واگذاری حق انتفاع از عرصه در شهرک ها و نواحی صنعتی کهگیلویه و بویراحمد با حداقل پرداخت ۱۰ درصد بخش نقدی، اقساط حداکثر دوره بازپرداخت ۴۸ ماهه و با تنفس دوره ۶ ماهه از مهمترین این مشوق هاست.

وی بیان کرد: همچنین در صورت بهره برداری پیش از موعد شرکت های دانش بنیان دارای مجوز از وزارت صنعت ،معدن و تجارت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ،تا سقف ۳۰ درصد اقساط باقی مانده مبلغ قرارداد حق انتفاع عرصه آنان از آخرین سفته های سر رسید نشده به طرف قرارداد مسترد می شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: واگذاری زمین به متقاضیان سرمایه گذار در شهرک ها و نواحی صنعتی غیرتقاضا محور واقع در مناطق کمتر توسعه یافته استان نیز با ۵۰ درصد مشوق صورت می گیرد.

موسوی جهان آباد عنوان کرد: برای زمین های دارای عارضه و ناهمواری نیز تا سقف پنج درصد، مشوق در ابتدای قرارداد به کل قرارداد اعطا می شود.

وی  اضافه کرد: پس از اخذ گواهی پایان کار ساختمان و پروانه بهره برداری نیز مشوق های دیگری برای متقاضیان پیش بینی شده که تخفیف تا سقف ۱۰ درصدبرای ایثارگران،۱۰ درصد در حمایت از زنان سرپرست خانوار زیر پوشش نهادهای حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی( ره) و همچنین تخفیف تا سقف ۱۰ درصد برای زمین های بزرگ از جمله این مشوق هاست.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: شهرک های صنعتی استان با امکانات مناسب آب، برق، گاز و خطوط تلفن و اینترنت آماده استقبال از سرمایه گذاران است.

ظرفیت ها و مزایای سرمایه گذاری در کهگیلویه و بویراحمد

اقصی نقاط ایران اسلامی از ظرفیت‌های ویژه ای برای سرمایه گذاری برخوردار هستند اما در این میان استان کهگیلویه و بویراحمد با توجه به موقعیت خوب نزدیکی به استان های بزرگی چون فارس و اصفهان از سویی و نزدیکی به استان های جنوبی چون خوزستان و بوشهر گنجینه‌ای ارزشمند از فرصت‌های سرمایه گذاری است.

وجود منابع عظیم نفت و گاز، تولید سالیانه بیش از ۳۰۰ هزار تن میوه، حدود ۲۰  هزار تن ماهی، حداقل ۳۰ تن گیاهان دارویی آنغوزه  این سرزمین زرخیزرا به بهشت سرمایه گذاری مبدل کرده است.

موقعیت استراتژیک این استان با دارای بودن مواد خام مورد نیاز صنایع نفت و گاز تا محصولات کشاورزی و نزدیکی به بازارهای هدف و بنادر جنوبی ظرفیتی مناسب برای سرمایه گذاران علاقه مندان را فراهم کرده است که در کنار مشوق های پیش بینی شده هر انسان دور اندیشی را راغب به راه اندازی واحدهای تولیدی یا خدماتی می کند.

در صورت موفقیت مسوولان و جذب سرمایه گذاران در شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد افزون بر رونق کسب و کار، زمینه بهره وری بهتر از منابع موجود استان ایجاد می شود.

با  توجه به اینکه هم اکنون نرخ بیکاری در این استان  ۹.۱ درصد معادل حدود ۱۶ هزار نفر است تحقق جذب سرمایه گذاران برای فعالیت در شهرک های صنعتی استان می تواند زمینه ساز بکارگیری شماری از جوانان جویای کار در حوزه صنعت و کاهش نرخ بیکاری نیز شود.

جذب ۵۰ سرمایه گذار 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه پارسال ۵۰ نفر برای سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی استان اعلام آمادگی کردند ابراز امیدواری کرد که با پیش بینی مشوق های جدید امسال سرمایه گذاران بیشتری راغب به تقاضای فعالیت در شهرک های صنعتی استان شوند .

 موسوی جهان آباد اظهار داشت: در سال گذشته ۱۸ سرمایه گذار در شهرک صنعتی خان احمد، ۲۰ نفر در  شهرک های صنعتی یاسوج سه و چهار، پنج متقاضی در شهرک صنعتی گچساران ، سه سرمایه گذار در شهرک  سقاوه، سه نفر در شهرک های صنعتی  دهدشت و  یک سرمایه گذار در شهرک  صنعتی دلیبجک با  شرکت شهرک های صنعتی قرارداد امضا کرده اند.

وی تاکید کرد: میزان سرمایه گذاری پیش بینی شده برای این طرح ها ۶۹هزار میلیارد ریال برآورد شده که ۶۵هزار میلیارد ریال مربوط به واحد تولیدی پارس اکباتان کیان یا پتروشیمی دهدشت  ۲ است.

موسوی جهان آباد عنوان کرد: با بهره برداری از ۵۰ طرح مذکور یکهزار و۳۳ فرصت شغلی جدید در شهرک های صنعتی استان ایجاد می شود.

زیرساخت های موجود در شهرک های صنعتی 

 موسوی جهان آباد یاد آور شد: تاکنون ۲۸۷هکتار زمین در قالب یکهزار و ۱۰ قرارداد در شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد به سرمایه گذاران واگذار شده که  قدم امیدوار کننده ای در پیش بینی خلق فرصت های جدید شغلی بشمار می رود.

او اظهار داشت: از این میزان زمین ۲هکتار در قالب ۶ قرارداد امسال به متقاضیان سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد واگذار شده است.
به گفته موسوی جهان آباد  مساحت زمین های شهرک های صنعتی این استان یکهزار و ۵۴۱ هکتار می باشد که از این میزان ۷۷۸ هکتار زمین صنعتی و بقیه شامل زیرساخت ها مانند جدول گذاری ،فضای سبز و غیره است.

موسوی عنوان کرد: کهگیلویه و بویراحمد ۲۱ شهرک صنعتی مصوب و ۱۳ شهرک صنعتی در حال فعالیت دارد.

وی بیان کرد: تاکنون ۳۴۸ واحد تولیدی یا خدماتی در شهرک های صنعتی استان بهره برداری شده که از این تعداد ۲۴۱ واحد معادل ۶۹درصد فعال و ۱۰۷ واحد معادل ۳۱ درصد غیرفعال هستند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد تعداد فرصت های شغلی ایجاد شده در شهرک های صنعتی استان را پنج هزار و۳۵۸ نفر برآورد کرد.

دیگر راهبردهای رونق شهرک های صنعتی

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت : توسعه و تملک ۷۰ هکتار زمین، تامین و تکمیل زیرساخت شهرک ها و نواحی صنعتی به ویژه در شهرک صنعتی سقاوه ،راه اندازی مجدد واحد های صنعتی راکد به تعداد ۲۶ واحد صنعتی از مهمترین برنامه های پیش بینی شده امسال برای رونق شهرک های صنعتی استان است.

موسوی جهان آباد تاکید کرد: بهره برداری از ۲۵ طرح صنعتی در سطح شهرک  ها و نواحی صنعتی،آزاد سازی هفت هکتار از اراضی حاصل از فسخ قراردادهای راکد و برگزاری تورهای صنعتی و آموزش شاغلان واحدهای صنعتی از دیگر برنامه های پیش بینی شده برای توسعه شهرک های صنعتی استان در سال جاری است.

استان ۷۲۶ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد یک درصد جمعیت و یک درصد مساحت ایران را در اختیار دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: