به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۳۹۷۰
|
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۲
شاخص‌ترین گونه جانوری این منطقه حفاظت شده خائیز کَل و بُز وحشی است که این منطقه را از مطلوب‌ترین زیستگاه‌های کَل و بُز کشور قرار داده است.

خبردنا: فرماندار شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد از آتش سوزی جنگلها و مراتع منطقه حفاظت شده خائیز این شهرستان خبر داد.

به گزارش"خبردنا"، سید عزیز موسوی گفت: آتش سوزی در منطقه حفاظت شده خاییز از عصر روز جمعه ۲۴ تیرماه از طرف روستای «پیربادامی»آغاز و در ابتدا با تلاش نیروها مهار شد.

وی اظهار کرد: اما متاسفانه به علت وزش باد شدید حدود اذان مغرب مجددا آتش شعله ور و گسترده شد و همچنان ادامه دارد.

فرماندار شهرستان کهگیلویه خاطرنشان کرد: هم اکنون استاندار و معاون عمرانی استانداری، دستگاههای خدمات رسان و نیروهای مردمی در منطقه حضور دارند.

موسوی تصریح کرد: نیروها با دستگاههای دمنده در تلاش برای کنترل و مهار آتش بودند که بنزین دستگاههای دمنده تمام شد و با توجه به سخت گذر بودن منطقه منتظر پشتیبانی هستم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه منطقه خائیز حفاظت شده و صعب‌العبور است در صورتی که تا فردا آتش مهار نشود و گسترده تر شود درخواست بالگرد خواهیم داد چرا که کنترل و مهار آتش در این شرایط و وضعیت سخت است.

فرماندار شهرستان کهگیلویه در خصوص علت آتش سوزی عنوان کرد: علت آتش سوزی هنوز مشخص نیست اما احتمالاً عامل انسانی باشد.

موسوی تاکید کرد: تاکنون آتش به زیستگاه حیات وحش منطقه حفاظت شده خائیز نزدیک نشده است.

وی اظهار کرد: هنوز میزان خسارات وارده هنوز مشخص نیست اما برآورد اولیه نشان می دهد که حدود سه چهار هکتار تاکنون خسارت دیده است و آتش در دو سه نقطه است.

فرماندار شهرستان کهگیلویه عنوان کرد: نماینده مردم شهرستان های کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی پیگیر وضعیت و جزئیات آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز هستند تا اگر پیگیری و رایزنی نیاز باشد کمک کند.

گفتنی است که منطقه حفاظت شده خائیز با مساحتی بالغ بر ۳۳ هزار و ۳۸۵ هکتار طی مصوبه شماره ۱۶۳ مورخ ۲۳/‏۱۰/‏۷۷‬ شورای عالی حفاظت محیط زیست در ردیف مناطق حفاظت شده کشور قرار گرفت.پوشش گیاهی منطقه بلوط گونه غالب بنه، کَلخُنگ، بادام وحشی، ارژن، خوشک، گون، گیاهان دارویی و گونه‌هایی از خانواده گندمیان است و گونه‌های جانوری شامل: کل و بز، گرگ، کفتار، شغال، روباه، تشی، کاراکال، پلنگ و پرندگانی از جمله کبک، تیهو، بحری و دلیجه است.

شاخص‌ترین گونه جانوری این منطقه حفاظت شده خائیز کَل و بُز وحشی است که این منطقه را از مطلوب‌ترین زیستگاه‌های کَل و بُز کشور قرار داده است.

یادآور می شود که روز پنجشنبه ۸ خردادماه ۱۳۹۹ منطقه حفاظت شده خائیز کهگیلویه دچار آتش سوزی شده بود که پس از تلاش های حدود ۵ شبانه روز از هوا و زمین و بکار گیری چند فروند بالگرد مهار و خاموش شد.

آتش سوزی گسترده در منطقه حفاظت شده خائیز

آتش سوزی گسترده در منطقه حفاظت شده خائیز

آتش سوزی گسترده در منطقه حفاظت شده خائیز

 

نام:
ایمیل:
* نظر: