به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۳۹۷۵
|
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۳

خبردنا: مالیات از خانه و خودروهای لوکس پایه‌های جدیدی در نظام مالیاتی ایران هستند که در این زمینه، انتقاداتی از پایین بودن نرخ‌های تعیین شده تا کند بودن روند اخذ مالیات به این دو پایه و سازمان امور مالیاتی مطرح شده است.

در سال‌های اخیر اخذ مالیات از خانه و خودروهای لوکس وارد نظام مالیاتی کشور شده است که براساس قانون بودجه، خانه‌های بالای ۱۰ میلیارد تومان و خودروهای بالای یک میلیارد تومان مشمول مالیات شدند.

آیا زور مالیات به لاکچری‌بازها می‌رسد؟

از زمان تصویب این ارقام برای اخذ مالیات از این خانه و خودورها تاکنون، همواره یکی از موضوعات انتقادی مهمی که از سوی کارشناس مطرح می‌شود، پایین بودن نرخ‌های تعیین شده برای این خانه‌ها و خودروهاست که به اعتقاد کارشناسان، این نرخ‌ها همه لوکس‌نشین‌ها را در تور مالیات قرار نمی‌دهد.

اما به این نکته کارشناسی توجه نشده بود تا اینکه ارقام ثبت شده از مالیات‌های اخذ از این دو پایه مالیاتی نشان داد که مالیات قابل توجهی تاکنون از خانه و خودروهای لوکس دریافت نشده است.

اینگونه که از ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی لوکس شناسایی شده در سال گذشته، معادل ۲۰۰ میلیون تومان مالیات گرفته شد و در دو ماهه سال جاری نیز، فقط ۲۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از این خانه‌ها مالیات دریافت شده است.

البته، اوضاع مالیات گرفتن از خودروهای گران قیمت به نسبت خانه‌های لوکس بهتر است، اینگونه که آمارها نشان می‌دهد، حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیارد تومان مالیات از محل خودروهای لوکس شناسایی شده در سال گذشته وصول شده است.

در دو ماهه سال جاری نیز، معادل ۵ میلیارد و ۵۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان از محل مالیات بر انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین دارای شماره انتظامی شخصی گران قیمت مالیات اخذ شده است.

از سوی دیگر، گزارش تفریغ بودجه در دو ماهه سال جاری نیز نشان می‌دهد که کمترین تحقق به ردیف‌های درآمدی مالیات بر واحدهای مسکونی لوکس، خودروهای لوکس با صفر درصد اختصاص یافته است.

در شرایطی که روند کند اخذ مالیات از لوکس‌نشین‌ها به‌خصوص صاحبان خانه‌های گران قیمت، صدای بسیاری از مسئولان و مجلسی‌ها را بلند کرده بود، وزیر اقتصاد نیز از نبود ضمانت اجرایی برای اخذ مالیات از خانه‌های لوکس گله کرد و خواستار کمک مجلس به منظور تعیین ضمانت اجرایی برای اخذ این مالیات شد.

طبق گفته خاندوزی، تا زمانی که صاحب خانه لوکسی که شناسایی شده است، قصد خرید و فروش نداشته و ناگزیر از گرفتن برگه مفاصا حساب مالیاتی نباشد، نمی‌توان از وی مالیات گرفت؛ یعنی اگر فردی قصد فروش خانه خود را نداشته باشد، ابزاری برای وصول آن وجود دارد.

این اظهارات خاندوزی در حالی است که بر اساس اعلام مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی، در راستای اخذ مالیات از خانه‌های لوکس و مطالبه حق دولت، کسانی که نسبت به پرداخت این مالیات اقدام نکنند، طبق مقررات ماده ۲۱۸ قانون مالیات‌های مستقیم اموالشان برای وصول مالیات با رعایت مقررات قانونی مربوطه توقیف خواهد شد.

اکنون، جهانگیر رحیمی - مدیر کل دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی در گفت‌وگو با ایسنا درباره انتقادات مطرح شده درباره مالیات از خانه و خودروهای لوکس گفت: این قبیل انتقادات غیرمنطقی است زیرا سازمان امور مالیاتی باید به مشمولان این مالیات فرصت اعتراض نسبت به مالیات تعیین شده بدهد و نباید مشمولان هر مالیاتی که سازمان تعیین می‌کند را در مدت کوتاهی پرداخت کنند.

وی افزود: اگر به این سمت برویم، باز هم سازمان امور مالیاتی مورد انتقاد قرار می‌گیرد که چرا بدون دادن مهلت و امکان اعتراض، مشمولان را تحت فشار قرار می‌دهد؟

رحیمی ادامه داد: اولین سال اجرا و اخذ مالیات خانه و خودروهای لوکس است و در مقایسه با سایر پایه‌های مالیاتی که سالیان سال است در حال اجرا هستند، نباید برخورد با مشمولان آن با باقی مالیات‌ها یکسان باشد بلکه باید در جامعه نسبت به این مالیات فرهنگ‌سازی شکل بگیرد تا نهادینه شود.

این مقام مسئول در سازمان مالیاتی تاکید کرد که در زمان نقل و انتقال این واحدهای مسکونی حتما مالیات وصول می‌شود و در کل، مالیاتی است که دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد و باید برای وصول این مالیات صبر کرد.

وی در پایان بیان کرد: کسانی که مالیات خانه و خودروهای لوکس را نپرداخته‌اند، در سامانه بدهکاران مالیاتی ثبت شده‌اند و برای آنها برگه مالیاتی صادر شده است.

طبق این گزارش، نرخ مالیات سالانه خانه‌های لوکس نیز به شرح ذیل است:

۱- نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد تا ۱۵ میلیارد تومان؛ یک در هزار

۲- نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد تا ۲۵ میلیارد تومان؛ دو در هزار

۳- نسبت به مازاد ۲۵ میلیارد تا ۴۰ میلیارد تومان؛ سه در هزار

۴- نسبت به مازاد ۴۰ میلیارد تا ۶۰ میلیارد تومان؛ چهار در هزار

۵-نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا پنج در هزار

همچنین، نرخ مالیات سالانه مجموع ارزش روز انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین به شرح زیر است:

_ تا مبلغ ۱.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان معادل یک درصد


۲- تا مبلغ سه میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان معادل دو درصد


۳- تا مبلغ ۴.۵ میلیارد نسبت به مازاد سه میلیارد تومان معادل سه درصد


۴- نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد معادل چهار درصد

نام:
ایمیل:
* نظر: