به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۴۰۷۶
|
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۹
مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد تاکیدکرد که فرودگاه گچساران متاسفانه ایستگاه هواشناسی استاندارد ندارد و این مشکل باوجود پیگیری های گسترده بعد از پنج سال نامه نگاری اداری همچنا حل نشده است.

"رضا کاکاوند " در گفت و گو با خبردنا گفت: حدود پنج سال است که اداره کل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد راجع به نبود ایستگاه هواشناسی استاندارد در محوطه داخلی فرودگاه گچساران مکاتبات و نامه نگاری های اداری را انجام داده اما متاسفانه هیچکدام از فرمانداران ، مدیران شرکت نفت و معاونت های عمرانی نتوانسته اند مشکل کنونی احداث این ایستگاه که از ضروریات فرودگاه گچساران است را حل کنند.

وی با بیان اینکه احداث ایستگاه هواشناسی استاندارد در محوطه داخلی فرودگاه های تحت نظارت شرکت های هواپیمایی و شرکت های خصوصی یک قانون و قاعده بین المللی است، اظهارداشت: فرودگاه گچساران تحت نظارت وزارت نفت بوده که می طلبد وزیر محترم این وزارتخانه برای احداث ایستگاه هواشناسی استاندارد در محوطه داخلی فرودگاه این شهرستان دستورات فوری صادر کند.

مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد با نامناسب خواندن شرایط کنونی گزارش های سازمان هواشناسی از وضعیت پروازهای فرودگاه گچساران بدلیل نبود ایستگاه هواشناسی استاندارد در محوطه داخلی فرودگاه، خاطرنشان کرد: کارشناس مُستقر سازمان هواشناسی در فرودگاه باید دیدِ کافی نسبت به وضعیت آسمان حاکم بر باندهای فراز و فرود هواپیماها را داشته باشد که متاسفانه در فرودگاه گچساران چنین چیزی وجود ندارد.

کاکاوند گفت: ایستگاه کنونی هواشناسی فرودگاه گچساران در بیرون از محوطه فرودگاه بوده و کارشناس ما براساس مُحیط پیرامونی و آسمان اطراف خود نسبت به وضعیت جوی اظهار نظر می کند درحالی که چنین اظهارنظرهایی نادرست و امکان بوجود آمدن مشکلاتی را هم دارد.

وی با تاکید براینکه مُکاتبات و نامه نگاری های پنج ساله گذشته اداره کل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد در این ارتباط بی نتیجه بوده است، یادآورشد: یک قطعه زمین مُناسب برای احداث ایستگاه هواشناسی استاندارد در داخل مَحوطه فرودگاه گچساران از سوی ما مشخص و کارهای طراحی ساختمان نیز انجام گرفت اما اکنون اداره کل میراث فرهنگی استان بعنوان مَعارض، اجازه ساخت ساختمان ایستگاه را به مجموعه وزارت نفت نمی دهد.

مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: ساخت ایستگاه های استاندارد هواشناسی در فرودگاه ها بر عهده شرکت های خصوصی و دولت بوده که در قضیه فرودگاه گچساران، این موضوع برعهده شرکت بهره برداری نفت و گاز این شهرستان به نمایندگی از وزارت نفت است.

نگران اَمنیت پروازها هستیم

کاکاوند با اظهار نگرانی خود از وقوع سانحه هواپیمایی در آینده برای فرودگاه گچساران، ادامه داد: سوانح هوایی مانند سانحه هوایی پرواز تهران - یاسوج به نُدرت اتفاق می افتد اما برای فراموشی خاطرات تلخ و خسارات متعددی که بعد از آن بوجود می آید به سال ها وقت نیاز است.

وی باتاکید بر احداث ایستگاه هواشناسی استاندارد در فرودگاه گچساران، اظهارداشت: شرایط کنونی از حیث اَمنیت پرواز در این فرودگاه برای ما نگران کننده بوده و از دستگاه های مرتبط می خواهیم در کمترین زمان ممکن نسبت به رفع مشکلات کنونی ساخت این ایستگاه در محوطه داخلی فرودگاه این شهرستان اقدام کنند.

مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: زمینی که به باند پرواز فرودگاه گچساران اِشرافیت کامل داشته باشد تا کارشناس سازمان هواشناسی بتواند بدرستی شرایط جوی را گزارش دهد همین قطعه زمینی می باشد که اکنون اداره کل میراث فرهنگی استان برای ساخت ایستگاه در آن اعلان مخالفت کرده است.

کاکاوند از همکاری فرماندار گچساران و رئیس شرکت نفت این شهرستان برای احداث این ایستگاه هم خبرداد و اظهار امیدواری کرد همکاری های آنان تا احداث و بهره برداری از این پروژه ادامه داشته باشد.

به گزارش خبردنا، فرودگاه گچساران یا فرودگاه شهید اُمیدبخش که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی برای استفاده کارکنان صنعت نفت این شهرستان احداث شده یکی از فرودگاه های قدیمی کشور محسوب می شود که پس از پنج دهه فعالیت توسعه چندانی نیافته و نیازمند توجه برای استانداردسازی است.

این فرودگاه که افزون بر شهرستان گچساران می تواند مکانی برای جابه جایی مسافران ۵۰۰ هزار نفری شهرستان های مجاور در استان های کهگیلویه و بویراحمد،فارس و بوشهر هم باشد تنها چهار پرواز هفتگی به تهران دارد در صورتی که با استانداردسازی و توسعه آن می توان به افزایش پروازهای آن کمک کرد.

گچساران با مساحتی در حدود ۶۸۳٬۴ کیلومترمربع یکی از شهرستان های استان کهگیلویه و بویراحمد است که از طبیعتی بکر و زیبا برخوردار است.

از گچساران با عنوان بزرگترین میدان نفتی ایران و سومین میدان نفتی جهان یاد می کنند که همین موضوع نیز توجه بسیاری از صاحبان صنایع و مشاغل را به این شهرستان معطوف ساخته است.

این شهرستان علاوه بر طبیعت بکر و فوقالعاده اش، دیدنیهای تاریخی و جاذبه های گردشگری ارزشمند بسیاری را نیز در دل خود جای داده که هر ساله جمع کثیری از گردشگران و توریستهای سراسر ایران و جهان را با خرید یک بلیط هواپیمای گچساران به سوی خود می کشاند.

شهرستان گچساران از شهرستان های گرمسیری استان کهگیلویه و بویراحمد بوده که با یاسوج مرکز این استان حدود 120 کیولمتر فاصله دارد.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
یزدگرد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۱
0
0
مگه فرودگاه مرکز استانش داره ؟؟؟؟؟ اصلا فرودگاه های بدون پرواز به چه درد میخوره هفته ای ی پرواز هم شد فرودگاه ؟؟؟
نام:
ایمیل:
* نظر: