به روز شده در: ۰۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۰
کد خبر: ۵۴۵۹۱
|
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۵

خبردنا: معاون وزیر راه و شهرسازی با تشریح جزئیات پروژه‌های نهضت ملی مسکن از آغاز دور جدید ثبت‌نام نهضت ملی مسکن همزمان با هفته دولت خبر داد.

محمود محمودزاده در نشست خبری با یادآوری تصویب قانون جهش تولید مسکن، اظهار کرد: از اوایل مهرماه سال گذشته یک سری اقدامات انجام شد.

وی ادامه داد: ۲۰ روز پس از ابلاغ نیازسنجی ۱۴۰۰ شهر انجام و برای تأمین زمین مورد نیاز ساخت‌وساز نهضت ملی مسکن به استان‌ها ابلاغ شد. یکی از نکات مهم در طرح مذکور موضوع تراکم جمعیتی بود که تلاش کردیم در شهرهایی که زمین داریم تا حد امکان تراکم پایین‌تر از تراکم شهر باشد.

وی بیان کرد: تمام ساختارهای مالی نهضت ملی مسکن با کمک دستگاه‌های ذی‌ربط تدوین شد و مراحل خود را طی می‌کند تا با حداقل تکانه‌های اقتصادی این طرح را به سرانجام برسانیم.

وی با بیان این‌که ارزش اقتصادی نهضت ملی مسکن (ساخت ۴ میلیون مسکن) ۴ هزار هزار میلیارد تومان است، گفت: وقتی صحبت از این مبلغ می‌شود به‌صورت کلی ۷۰ درصد این مبلغ مربوط به مصالح ساختمانی است.

وی با بیان این‌که حدود ۳۰ درصد مابقی نیز مربوط به خدمات در حوزه‌های مختلف است، تصریح کرد: از سوی دیگر اشتغال در این بخش نیز حفظ و ایجاد می‌شود. هر واحد مسکونی حدود ۱۲۰ متر ناخالص یک شغل مستقیم و ۱.۱ شغل غیرمستقیم ایجاد می‌کند. در مجموع با ساخت ۴ میلیون مسکن امکان ایجاد و حفظ ۸.۸ میلیون شغل وجود دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: برای نهضت ملی مسکن ۶ راهبرد تدوین شد؛‌ اولین راهبرد افزایش ساخت‌وساز بخش خصوصی بود. بخش خصوصی سالانه حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد مسکونی پروانه ساختمانی دریافت می‌کند. برای افزایش ساخت‌وساز این بخش مجوزی دریافت کردیم تا بتوانیم تسهیلات ساخت را به آنها پرداخت کنیم.

محمودزاده با اشاره به اینکه تسهیلات مذکور بدون خرید اوراق و بدون سپرده‌گذاری خواهد بود، ابراز کرد: طی ۵ ماه اخیر این رویکرد باعث شده است ۳۳۵ هزار متقاضی خودمالک در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کنند.

وی بیان کرد: راهبرد دوم افزایش ساخت‌وسازها در بافت فرسوده شهری بود. سالانه حدود ۵۰ هزار واحد در این بخش پروانه صادر می‌شود، برای این موضوع امتیازاتی از جمله تسهیلات و تخفیفات در قالب نهضت ملی مسکن ارائه می‌شود. در راهبرد سوم ما به‌دنبال تأمین مسکن دهک‌های یک تا ۳ هستیم که حدود ۳۳۰ هزار نفر مشمول این راهبرد شناسایی شده‌اند. بر اساس برنامه این دهک‌ها حداقل آورده را در طرح نهضت ملی مسکن خواهند داشت.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر این‌که نهضت ملی مسکن تنها طرح حمایتی است که برای دهک‌های مختلف تسهیلات،‌ سود و آورده متفاوت است،‌ اظهار کرد: دهک‌های یک تا سوم کمترین سود را پرداخت می‌کنند که البته مابه‌التفاوت سود را دولت پرداخت کند. راهبرد چهارم برای دهک‌های چهارم تا ۶ است که برای آنها نیز سیاست‌های حمایتی اعمال می‌شود. یکی از دیگر از راهبردهای وزارت راه و شهرسازی نیز مسکن استیجاری است.

محمودزاده از امکان ثبت‌نام مجدد نهضت ملی مسکن همزمان با هفته دولت در شهرهایی خبر داد که زمین در آنها تأمین شده است.

وی همچنین با اشاره به این‌که در مجموع حدود ۱.۵ میلیون واحد نهضت ملی مسکن در حال ساخت است،‌ گفت: بر این اساس ۵۷۶ هزار واحد در مسکن شهری، ۱۸۲ هزار واحد مسکن روستایی، ۳۳۵ هزار واحد خودمالک و حدود ۴۲۰ هزار واحد هم کلنگ‌زنی شده‌اند که به‌زودی وارد فاز اسکلت می‌شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر: