به روز شده در: ۰۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۰
کد خبر: ۵۴۶۴۱
|
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۰

خبردنا: براساس آمارهای منتشره، وسعت دریاچه ارومیه باز هم کمتر شد و به کمتر از ۱۰۰۰ کیلومترمربع رسید.

براساس آمار منتشره در وبسایت آب منطقه ای آذربایجان‌شرقی در روز ۲۹ مردادماه، تراز دریاچه ارومیه با ۴۶ سانتی متر کاهش نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به ۱۲۷۰.۳۳ رسیده که ۳۲ سانتی‌متر نیز نسبت به ابتدای سال آبی ((مهر۱۴۰۱)) افت کرده و با میانگین بلندمدت ۴.۱۷ متر فاصله دارد.

همچنین بر اساس همین آمار، وسعت دریاچه ارومیه با ۱۵۲۸.۰۹ کیلومترمربع کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته و ۱۰۵۲.۶۱ کیلومترمربع کاهش نسبت به یک مهر ۱۴۰۰ ((ابتدای سال آبی)) به ۹۷۴.۱۱ کیلومتر مربع رسیده است.

حجم آب نگین آبی آذربایجان‌غربی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱.۴۱ میلیاردمترمکعب و نسبت به ابتدای سال آبی ۹۶۰ میلیون مترمکعب کاهش یافته و به ۱.۷۷ میلیاردمترمکعب رسیده است.

همچنین براساس این آمارها، حجم آب دریاچه ارومیه نسبت به ۱۷.۲۸ میلیارد مترمکعب در زمان اکولوژیک، بیش از ۱۵.۵ میلیارد مترمکعب /حدود ۹۱درصد/ کمتر شده است.

این شرایط بدترین وضعیت تاریخ دریاچه ارومیه است و با توجه به بی بارشی‌های اخیر و پیش بینی هواشناسی به نبود بارندگی مناسب تا آذرماه و پایان نیافتن پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه، احتمال وخیم تر شدن شرایط نگین فیروزه‌ای کشور بیش از پیش محتمل است.

نام:
ایمیل:
* نظر: