به روز شده در: ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۱
کد خبر: ۵۵۳۷۹
|
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۵

خبردنا: آیت الله مقتدایی گفت: کسانی که به مشکلات مردم آشنایی ندارند و راه حلش را هم نمی دانند، نظرات و راه حل هایی می دهند که به ضرر جامعه، امت اسلامی و نظام است. این نظرات در میان مردم، جوانان و متدینین انحراف ایجاد می کند؛ و این برای جامعه اسلامی، انقلاب و ملت عزیزمان خیلی خطرناک است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به عملکرد گشت ارشاد، گفت: به نظر من می آید که خیلی موفق نبوده است. باید به خود این گروه تذکراتی داده شود که رفتارشان با مردم خشن و تند نباشد و بلکه با رعایت برادری، خواهری و مادری برخورد خوب داشته باشند؛ که وقتی با طرف صحبت می کنند در قلب او تأثیر بگذارد و فکر کند یک دوست، پدر یا برادر دارد با او حرف می زند.

مشروح گفت و گو با آیت الله مرتضی مقتدایی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را در ادامه می خوانید:

از نظر شما نقش نخبگان، روشنفکران و اساتید حوزه و دانشگاه در بیان منطقی مطالبات مردم و خطرات خلأ وجود آنها چیست؟

در برنامه هایی که پیش آمده یقینا دست خارجی و دشمن در کار بوده و مقدماتی را فراهم کرده اند تا مردم را نگران کنند و از اعتقادات آنها درباره توحید، نبی گرامی اسلام(ص) و اهل بیت(ع) ذهنشان را منحرف کنند و آن وقت اقدامات نابخردانه ای را انجام بدهند؛ اقداماتی که منطقی و شرعی نیست. اگر راه حل ایرادات و اشکالات از نخبگان سؤال شود، کار بسیار مفید و مؤثری است برای حل نابسامانی هایی که اخیرا شاهد بوده ایم. چون این افراد به جریاناتی که در میان مردم اتفاق می افتد آشنا هستند.

کسانی که به مشکلات مردم آشنایی ندارند راه حل هایی می دهند که به ضرر جامعه، امت اسلامی و نظام است

اگر روشنفکران، اساتید و بزرگان در جامعه نباشند و در این عرصه ها حضور پیدا نکنند چه کسانی جای آنها را می گیرند؟

بالأخره کسانی که به مشکلات مردم آشنایی ندارند و راه حلش را هم نمی دانند، نظرات و راه حل هایی می دهند که به ضرر جامعه، امت اسلامی و نظام است. این نظرات در میان مردم، جوانان و متدینین انحراف ایجاد می کند؛ و این برای جامعه اسلامی، انقلاب و ملت عزیزمان خیلی خطرناک است.

بعضی از تحلیلگران معتقدند که عدم وجود گروه های میانجی باعث رادیکال شدن فضای اجتماعی و عدم بیان صحیح مطالبات مردم می شود. به نظر شما برای حل این موضوع چه باید کرد؟

باید از نخبگان دلسوز مردم و نظام خواست که به میدان بیایند و کنار نکشند؛ کنار کشیدن آنها به ضرر نظام و اسلام است و بعید می دانم آنها هم خودشان را کنار بکشند. چون دلسوز نظام، انقلاب و مردم هستند، باید به آنها احترام گذاشت و از آنها خواست که به میدان بیایند. به حرفشان هم گوش بدهند تا آنها دلسرد نشوند و بدانند صحبت های آنها خواهان دارد و پیگیری می شود.

برنامه ای به نام «شیوه» از شبکه چهار تلویزیون پخش می شود که شخصیت های مختلف را دعوت می کند و با هم بحث می کنند. برکات و ثمرات چنین میزگردهایی که نظرات مختلف را ارائه می دهند چه قدر برای جامه مفید است؟

بالأخره جامعه را روشن می کند و مشکلات و راه حل را نشان می دهد. برنامه خوبی است و اگر دنبال شود به نفع نظام و مردم هست.

چه توصیه ای به متصدیان امر به معروف و گشت ارشاد دارید که دیگر این اتفاقات رخ ندهد؟ و چه توصیه ای به جوانان دارید؟

مسئولین گشت ارشاد باید متوجه باشند اجازه ای که به اینها داده شده تا تذکر بدهند به کسی که مثلا حجاب را رعایت نمی کند، نظرشان فقط برای خدا باشد و نظر غیر خدایی نداشته باشند؛ و با ادب، احترام، موعظه و نصیحت با مخاطبان خود صحبت کنند.

من یادم می آید اوایل انقلاب که به امر امام شورای عالی قضایی تشکیل شد، من هم عضو آن شورای عالی بودم و اولین گشت ارشاد را آن وقت ما تصویب کردیم و گروه هایی را مأموریت دادیم که در بین مردم بگردند و تذکراتی هم راجع به حجاب و هم راجع به کارهای خیر و کمک به دیگران داشته باشند. خود من یادم می آید دو مرتبه آن گروه ارشاد را دعوت و با آنها صحبت کردم.

صحبتی که با آنها کردم همین بود که اذن داده شده به شما این نیست که هر طور دلتان می خواهد عمل کنید؛ ببینید مصلحت چیست؟ چه چیزی الآن لازم است به اینها تذکر بدهید؟ کیفیت برخوردشان را می گفتم با ادب، احترام، دوستی و محبت با اینها صحبت کنید. الآن هم نظر ما همین است. این گروه ارشاد اگر دیدند یک خانمی حجابش را رعایت نکرده، باید به عنوان دوست و خیرخواه یا مثل یک برادر مهربان یا مثل یک پدر و مادر که نسبت به فرزند علاقه دارند، با اینها صحبت کنند. اگر آنها برخورد تند کردند شما مقابله نکنید؛ شما خداحافظی کنید و کنار بروید. باید به همین گروه ارشاد تذکر داد که برخوردهای دوستانه، پدرانه، برادرانه و مادرانه با این خواهران و برادران صحبت کنند.

عملکرد این گشت ارشاد را چه طور ارزیابی می کنید؟ آیا موفق بوده است؟

به نظر من می آید که خیلی موفق نبوده است. باید به خود این گروه تذکراتی داده شود که رفتارشان با مردم خشن و تند نباشد و بلکه با رعایت برادری، خواهری و مادری برخورد خوب داشته باشند؛ که وقتی با طرف صحبت می کنند در قلب او تأثیر بگذارد و فکر کند یک دوست، پدر یا برادر دارد با او حرف می زند.

نباید طوری باشد که عده ای با غرور، تکبر و تندی با مردم رفتار کنند

راه برون رفت از مشکلاتی که در کشور پیش آمده چیست؟ مسئولین باید چه کار کنند که در عبور از این مرحله مردم و کشور خیلی آسیب نبیند؟

راه برون رفت این است که عده ای به جوانان تذکر دهند که تحت تأثیر این کلمات و برخوردها قرار نگیرید؛ اینها کار دشمن است و دشمن دارد چنین برنامه هایی را پیاده می کند تا مردم را نسبت به نظام بدبین کند؛ فریب این تحریکات را نخورید و خودتان عاقلانه با دوستان و بزرگانتان مشورت و عمل کنید. نباید طوری باشد که عده ای با غرور، تکبر و تندی با مردم رفتار کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: