به روز شده در: ۰۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۵
کد خبر: ۵۵۵۳۹
|
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸
بر اساس گزارش مرکز آمار، بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر نشان می‌دهد که در تابستان امسال ۸.۹ درصد از جمعیت فعال، بیکار بوده اند این در حالی است که تابستان سال گذشته نرخ بیکاری ۹.۶ درصد بوده است.

خبردنا: گزارش آماری مرکز امار ایران در خصوص نرخ بیکاری در کشور و به تفکیک استان ها در حالی منتشر شده است که استان کهگیلویه و بویراحمد و برخی استان های دیگر در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته شاهد کاهش آمار بیکاری بوده است .

بنابراین گزارش مرکز آمار نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر فارغ‌التحصیل آموزش عالی، نشان می‌دهد ۱۳.۲ در صد از جمعیت این قشر بیکار بوده‌اند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته روند کاهشی ۱.۲ درصدی را ثبت کرده است.

نرخ بیکاری در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خراسان شمالی، زنجان، سمنان، قم، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، لرستان، مرکزی و یزد روند کاهشی داشت.

بر اساس گزارش مرکز آمار، بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر نشان می‌دهد که در تابستان امسال ۸.۹ درصد از جمعیت فعال، بیکار بوده اند این در حالی است که تابستان سال گذشته نرخ بیکاری ۹.۶ درصد بوده است.

بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۴۰۰) ۰.۷ درصد کاهش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری جوانان ۲۴-۱۵ ساله نشان می‌دهد که ۲۳ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. برسی روند تغییرات این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال گذشته نشانگر کاهش ۲.۷ درصدی است.

همچنین نرخ بیکاری گروه سنی ۳۵ - ۱۸ ساله نیز حاکی از آن است که ۱۶.۲ درصد از این جمعیت فعال بیکار بوده‌اند. این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال گذشته ۱.۴درصد کاهش یافته است.

نرخ بیکاری در ۷ استان تک رقمی شد

همچنین نرخ بیکاری در هفت استان بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان و یزد که در تابستان سال گذشته نرخی ۲ رقمی داشت در تابستان امسال به تک رقمی رسید.

نرخ بیکاری در استان‌های بوشهر از ۱۰.۵ به ۷.۹ درصد، چهارمحال و بختیاری از ۱۲.۴ به ۸ درصد، خراسان شمالی از ۱۱.۴ به ۹.۲ درصد، کرمان از ۱۱.۱ به ۸.۱ درصد، کهگیلویه و بویراحمد از ۱۰.۲ به ۸.۷ درصد، گیلان از ۱۱.۶ به ۷.۸ درصد و یزد از ۱۳.۶ درصد به ۷.۷ درصد رسید.

بیشترین کاهش نرخ بیکاری تابستان امسال در مقایسه با تابستان سال گذشته در استان‌های یزد با ۵.۹ درصد، چهارمحال و بختیاری با ۴.۴ درصد، گیلان با ۳.۸ درصد، کرمان با ۳ درصد و بوشهر با ۲.۶ درصد رقم خورد.

همچنین نرخ بیکاری در تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته در پایتخت از ۸.۹ به ۷.۲ درصد رسید.

نام:
ایمیل:
* نظر: