به روز شده در: ۰۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۵
کد خبر: ۵۵۵۶۹
|
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۸

خبردنا: وضعیت کنونی کشور، از جمله اعتراضات اخیر که پس از درگذشت مهسا امینی در مقر پشت ارشاد اتفاق افتاد که چند هفته‌ای است در کشور ادامه دارد، برخی چهره‌ها از حوزه‌های دیگر را نیز وارد ماجر کرده است. علی کریمی اولین ورزشکار مشهوری بود که در این باره به اظهار نظر پرداخت؛ به گونه‌ای که برخی از چهره‌ها وگروه‌های مدعی هواداری از نظام خواستار مصادره اموال وی شدند.

 

 

 
 

اگرچه برخی دیگر از چهره های ورزشی نیز با این موضوع ارتباط پیدا کرده اند، اما کسان دیگر در حد و اندازه‌های علی کریمی، نیز در روزهای اخیر هم به اظهار نظر پرداختند و هم خود موضوع انتقاد برخی مراجع دولتی، رسانه‌ها و افراد سیاسی واقع شدند؛ علی دایی ورسول خادم از جمله این افراد بودند.

علی دایی؛ مشهورترین فوتبالیست ایران اگرچه تلاش بسیار کرده است که در حوزه فعالیت خود بماند، اما در عمل او گاه سر از حوزه های دیگر نیز درآورده است. ماجرای جدال پنهان او با محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور وقت، از جمله مواردی بود که او را وارد حاشیه‌های سیاسی نیز کرده بود. با این همه او ضمن حفظ اصول خود تلاش بسیار کرده بود که از سیاست برکنار بماند. او در روزهای گذشته به ویژه پس از بروز ناآرامی‌ها در شهر زادگاهش اردبیل، بیش از پیش با موضوع اعتراضات گره خود. انتشار یک پست از او در اینستاگرام درباره مرگ یک دختر دانش‌آموز اردبیلی واکنش تند برخی مسئولان استان و خبرگزاری‌های دولتی را در پی داشت. دایی نوشته بود: «سکوت ناشی از هتک حرمت به دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف که پایه‌های علمی و معرفتی خود را در این نهاد پرورش داده‌ام، امروز منجر به برخورد با دانش‌آموزان در یکی از مدارس در زادگاهم شده، سکوتی که تاوان مرگ دارد و هر روز داغی دیگر بر دل جای جای ایرانم می‌نشاند. من عضو هیچ گروهی نیستم، من جزو کوچکی از این مردم شریف هستم که دغدغه‌های‌شان دغدغه من است.»همین موضوع سبب شد تا ابتدا برخی مقامات استان اردبیل واکنش‌های تندی را ابراز کنند؛ کاظم موسوی، نماینده اردبیل در مجلس یازدهم با بیان اینکه نسبت به حال علی دایی تاسف می‌خورد، با کنایه نسبت به اظهارات اسطوره فوتبال ایران گفت: «تاسف می‌خورم که برخی چهره‌های شاخص کشور و اسطوره‌ها به این مسائل می‌پردازند. امنیت کشور باعث شد که عده‌ای اسطوره شوند. با پول محرومان ورزشگاه ساختیم تا عده‌ای دیده شوند، اما امروز از اغتشاشگران حمایت می‌کنند. حرف بنده به این افراد این است که احترام خود را حفظ کرده و در رفتار خود تجدیدنظر کنند.»کمی بعدتر هم خبرگزاری فارس با انتقاد از علی دایی از او خواست که کف روی آب نباشد و به عنوان یک قهرمان دروغ نگوید. فارس نوشت : «پمپاژ سنگین رسانه‌های ضدانقلاب برخی را در این ماجرا به دام انداخت. از چهره‌های معروفی که ظاهرا این روایت‌سازی دروغ را باور کرده بود، علی دایی فوتبالیست پرآوازه کشورمان است.»

 

 

علی دایی زیرِ تیغ هجمه، رسول خادم روی دورِ انتقاد

فارس به دایی توصیه‌هایی کرد و نوشت:«خوب است آقای دایی به این چند مسئله توجه کنند: آقای دایی، از دانشگاه شریف که بگذریم، اردبیل شهر خودتان است و اگر جویا می‌شدید مسوولان شهر حتما برایتان توضیح می‌دادند که در این مدرسه چه گذشته است. اینکه شما به استناد روایت رسانه‌های ضدانقلاب موضع می‌گیرید و از اصل ماجرا مطلع نیستید نه‌ تنها سرمایه اجتماعی خودتان را دچار آسیب می‌کند بلکه باعث می‌شود شما شریک هر اتفاقی که در اردبیل و دیگر شهر‌های کشور به سبب این موضع‌گیری غلط رقم بخورد باشید.»فارس ادامه داد:« آقای دایی شما شبیه دیگرانی نیستید که مانند کف روی آب خود را از دریای ملت ایران جدا کردند و خود را شریک خون‌های ریخته شده در این اغتشاشات کردند. مردم ایران برای شما احترام قائلند و شما را قهرمان ملی خود می‌دانند، اما فراموش نکنید قهرمان ملی دروغ نمی‌گوید.»

 

 

روزنامه ایران ارگان دولت  نیز از این موضع علی دایی به شدت انتقاد کرد و  نوشت:«روز گذشته خانواده اسرا پناهی دختری که هفته گذشته بر اثر بیماری درگذشت و رسانه‌های بیگانه او را همان دانش‌آموز کشته شده معرفی کرده بودند نسبت به اظهار نظر علی دایی واکنش نشان دادند.»

ابران ادامه داد:« استناد علی دایی به ادعاهای کذب رسانه‌های بیگانه درحالی انجام شد که وی با این اقدام به سرمایه اجتماعی خود ضربه زده و در عین‌حال مردم زادگاه خود را دچار نگرانی کرده است. انتظار می‌رود علی دایی اشتباه خود را اصلاح کند.»

 

 

روزنامه جوان نیز در مطلبی با عنوان «بازی خوردی اسطوره!» خطاب به وی نوشت:« آقای دایی شما بازیکن بزرگی بودید. اسطوره فوتبال ایران هستید، اما فریب یک بازی کثیف و کوچک را خوردید.»

انتقاد از علی دایی در مورد مرگ دانش‌آموز اردیبلی در حالی شدت گرفته که یکی دو روز گذشته اظهارات ضدونقیضی درباره مرگ اسرا پناهی از سوی مسئولان این شهر عنوان شده است. ابتدا محمود صفری، شهردار اردیبل در ادعا کرده این دانش‌آموز به دلیل مشکلات خانوادگی ناشی از طلاق پدرو مادرش با قرص برنج خودکشی کرده است. کمی بعد سید حامد عاملی، استاندار اردبیل نیز دلیل مرگ اسرا را بیماری قلبی عنوان کرده است. همین موضوع البته ابهامات را بیشتر کرد.

 

 

البته در روزهای گذشته چهره‌های مشهور دیگری در دنیای ورزش نیز در کانون جدال‌هایی از این دوست بودند. رسول خادم قهرمان سابق کشتی؛ نیز روز گذشته در کانون این مباحث بود. روزگذشته برخی رسانه‌های خارج از کشور ادعا کرده بودند که او به برخی نهادهای امنیتی احضار شده و گذرنامه‌اش توقیف شد. خبری که البته از سوی رسانه های داخلی تایید نشد. اما رسول خادم روز گذشته با انتشار یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود، انتقادات شدیدی را نسبت برخی نمایندگان مجلس ابراز کرد.

علی دایی زیرِ تیغ هجمه، رسول خادم روی دورِ انتقاد

خادم نوشت: « آنهایی که با کوتاهی در عمل به مسئولیت‌هایشان، مقصران ایجاد بستر اعتراض مردم هستند، کاسه از آش داغ‌تر شده و مدعی شدند که باید کسانی را که دلسوزانه در کنار مردم‌ بوده‌اند، به عنوان مقصران اصلی تنش‌های اخیر، پاکسازی کرد! چه فرافکنی حساب شده‌ای!»قهرمان سابق کشتی سپس ادامه داد:« نماینده مجلسی که امروز باید پاسخگو باشد که در جریان اعتراضاتِ در این چند روز کجا بوده است؟ کدام داد را به صحن مجلس آورده است؟ بر سر کدام بیداد فریاد کشیده تا مردم معترض ببینند حرف‌شان و مطالبه‌شان را نمایندگانی در مجلس دنبال می‌کنند و حق آنها را پی می‌گیرند، مدعی شده که باید جامعه را از وجود برخی ورزشکاران، هنرمندان و … پاکسازی انقلابی کرد!»او سپس با انتقاد شدید از نمایندگان نوشت:« امروز اگر قرار است کسانی اصلاح شود، برخی نمایندگان هستند که بی‌تعهدی خود به مردم را در پشت شعارهایشان پنهان کرده‌اند! اشکی که در هر طرف ریخته شد به گردن همین مجلس است!»

رسول خادم البته پیش از این نیز انتقاداتی را متواجه نمایندگان مجلس کرده بود. او زمانی که علی کریمی به شدت زیر انتقاد وهجمه بود در صفحه شخصی خود نوشت. او در حمایت از علی کریمی و در اعتراض به نمایندگان مجلس نوشت:«شما نماینده کدام مردم هستید؟ اصلاً کجایی هستید؟ اهل کدام کوی و سرزمینید؟ اگر شما نماینده مردم بودید و مطالبات مردم را دنبال می‌کردید، مردم در خیابان اعتراض نمی‌کردند ... بلکه شما برای پیگیری مطالبات‌شان فریاد می‌زدید!

 

 

قهرمان کشتی جهان ادامه داد:«می‌گویند چرا مردم علی کریمی را دنبال می‌کنند! مردمی که معترضند و جایی و کسی را برای بیان اعتراض‌شان ندارند، کسی را که جایگاهی مقبول و قابل اعتماد برایشان داشته باشد و حرف‌شان را بشنود دنبال می‌کنند. ولو قهرمانی ملی و پیشکسوتی در ورزش باشد که هیچ منفعت شخصی هم در دنیای سیاست و در خصوص این اعتراضات ندارد.»

 
نام:
ایمیل:
* نظر: