به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۵۶۴۷
|
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۸

خبردنا: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان از شماره‌گذاری مسیر دسترسی به غار ۲۳۰ هزار ساله دربند رودبار به عنوان نخستین سکونتگاه بشر اولیه ایران خبر داد.

اینجا نخستین سکونتگاه بشر اولیه ایران است

ولی جهانی در جمع خبرنگاران با اشاره به تأثیر توریسم اقتصادی در رونق گردشگری گیلان اظهار کرد: مسیر دسترسی به غار ۲۳۰ هزار ساله دربند رودبار توسط تابلوهای راهنمای چوبی با معماری خاص منطقه جهت راهنمایی گردشگران نشانه‌گذاری شده است.

وی با اشاره به سابقه تاریخی ۲۳۰ هزار ساله دربند رودبار بیان کرد: این غار به عنوان نخستین سکونتگاه بشر اولیه ایران محسوب می‌شود و در فهرست آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده است و همچنین با توجه به اینکه عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی ایران به شمار می‌رود که هر ساله هزاران گردشگران داخلی و خارجی زیادی از آن بازدید می‌کنند.

جهانی با بیان اینکه به همت اداره میراث فرهنگی شهرستان رودبار مسیر دسترسی به این غار با تابلوهای راهنمایی کاملاً نشانه گذاری شده است، افزود: تعداد ۱۰ تابلو در مسیری که به غار دربند منتهی می‌شود را توانستیم نشانه گذاری و نصب کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان با بیان اینکه نصب تابلوهای نشانه‌گذاری شده کاملاً سنتی و از جنس چوب هستند، گفت: در تلاش بودیم که در این تابلوها از الگوی معماری منطقه استفاده شود و از گردشگران و مردم منطقه می‌خواهیم تا از این نشانه‌ها حفاظت و نگهداری همکاری کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: