به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۶۰۸۲
|
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۸
فاجعه زیست محیطی روستانشنیان آب شیرین گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد را تهدید می کند که اگر شرکت بهره برداری نفت و گاز این شهرستان تدبیری نیندیشد بطورحتم بیماری های تنفسی دامنگیر این دانش آموزان و البته روستانشینان این روستا می شود.

به گزارش خبردنا، روستای آب شیرین گچساران دارای جمعیتی حدود 1500 نفر است که اکنون با یک فاجعه زیست محیطی روبرو هستند.

آنان می گویند شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران اقدام به نصب فِلر گازی در میدان مرکز روستا کرده اند که روستانشینان می گویند آنان بدلیل نصب این دستگاه اکنون با مشکلات گسترده تنفسی مواجه شده اند و هرکاری هم می کنند شرکت بهره برداری نفت و گاز این شهرستان پاسخگوی دغدغه های آنان نیست.

به گزارش خبردنا، سیستم فِلر که آن را با نام «فلر گازی» (Gas Flare) نیز می‌شناسند، دستگاه احتراقی است که در واحدهای صنعتی همچون پالایشگاه‌های نفت و گاز و همچنین در محل تولید چاه‌های نفتی و گازی به خصوص در سکوهای دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در تاسیسات صنعتی، سیستم فِلر به طور عمده برای سوختن گازهای آزاد شده از «شیر اطمینان» (Pressure Relieve Valve) استفاده می‌شود. همچنین در مواقع شروع به کار یا اتمام کار تاسیسات، از سیستم فلر در مدت زمان کوتاهی بهره می‌گیرند.

سیستم فِلر در بسیاری از محل‌های تولید و بهره‌برداری از چاه‌های نفت و گاز، بمنظور حفاظت از خطرات «فشار بالا»‌ (Over-Pressure) در تاسیسات از آن استفاده می‌شود.

در زمان استخراج نفت خام، گاز همراه این نفت نیز به سطح می‌رسد. در مناطقی که لوله‌کشی‌های مناسبی وجود نداشته باشد یا امکان انتقال گاز فراهم نباشد، مقادیر زیادی از این «گاز همراه» (Associated Gas) سوزانده می‌شود.

تعدادی از دانش آموزان روستای آب شیرین گچساران با در دست داشتن دست نوشته هایی تحت مضامین "هرکجا باشیم آسمان از آن ماست در حفظ آن کوشا باشیم" ،" آسمان آبی حق فرزندان ماست"، " قانون هوای پاک قانون نفس است و این غده آلوده را باید از روستا خارج کنیم"، از عملکرد شرکت بهره برداری نفت و گاز این شهرستان اظهار نگرانی و گله مندی جدی داشتند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد با تاکید براینکه مطالبه روستانشینان و دانش آموزان روستای آب شیرین در حوزه حفاظت حیط زیست یک مطالبه بحق و کاملا درستی است، اظهارداشت: شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران اقدام به نصب دستگاهی به نام فِلر در روستای آب شیرین گچساران نموده که اکنون مشکلات زیست محیطی و تنفسی زیادی را برای مردم روستا بوجود آورده است.

"اسلام جاودان خرد" در گفت و گو با ایلنا از یاسوج، با بیان اینکه روستانشینان آب شیرینی این سیستم گازی را غده آلوده نامیده و از نصب آن در مرکز روستا بشدت گله مند هستند، خاطرنشان کرد: آنان خواستار ساماندهی این سیستم شده و از اکنون به مطالبه بحق دانش آموزان و مردم این روستا تبدیل شده است.

وی از صدور اخطاریه برای مسئولان شرکت نفت گچساران هم خبرداد و یادآورشد: مطابق با قانون هوای پاک، شرکت بهره برداری نفت و گاز یکی از دستگاه های اجرایی است که قانونگذار وظایف متعددی در راستای سالم نگه داشتن هوا به آن مُحول نموده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در راستای این قانون، محیط زیست بعنوان یک دستگاه حاکمیتی با اهرم نظارتی بر و ظایف و فعالیت دستگاه های مشمول قانون هوای پاک نظارت دارد.

جاودان خرد افزود: کارشناسان محیط زیست در بازدید از مدرسه ای در روستای آب شیرین گچساران با مطالبه بحق دانش آموزان این مدرسه مواجه شده و متاسفانه سیستم فلر گازی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران که در وسط روستا مستقر شده مشکلاتی برای آنان بوجود آورده است.

وی گفت: سیستم فلر گازی مستقر در روستا معضلات زیادی را برای مردم بوجود آورده و اداره کل حفاظت محیط زیست هم اخطاریه های لازم و قانونی را صادر نموده و مسئولان شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران ملزم به ساماندهی این سیستم هستند.

جاودان خرد افزود: شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران توانایی انجام این کار را دارد همانطور که بخش زیادی از این سیستم را در عسلویه ساماندهی کرده است.
مطالبه دانش آموزان روستای آبشیرین از شرکت نفت گچساران
مطالبه دانش آموزان روستای آبشیرین از شرکت نفت گچساران

 

نام:
ایمیل:
* نظر: