به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۶۱۷۱
|
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۳
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد :
مصلح این را هم گفته که مدلسازی اختلاط کامل مخزن سد چم شیر و منحنی تداوم هدایت الکتریکی حاصل از مدلسازی نشان می‌دهند در صورت احداث سد و ایجاد مخزن ذخیره در حدود 90 درصد مواقع کیفیت آب خروجی از سد از رژیم طبیعی آب رودخانه مناسب تر خواهد بود.

خبردنا : مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد از آبگیری غیر‌رسمی سد چمشیر گچساران خبر داد و گفت: در آینده نزدیک با حضور رئیس جمهور رسما افتتاح می‌شود.

به گزارش " خبردنا " به نقل از تسنیم ، سد چمشیر که یک پروژه مهم زیربنایی در بخش آب کشور بوده که بعد از چند دهه مطالعه و به‌اتمام رسیدن زمان ساخت و نزدیک شدن به زمان بهره‌برداری، از سوی برخی فعالان محیط زیستی، با ابهاماتی غیرفنی مواجه شده و همجه‌هایی علیه ساخت و آبگیری این سد در فضای رسمی و غیررسمی رسانه‌ای کشور در ماه‌های اخیر ایجاد شد.

آرش مصلح مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد به تسنیم گفت: سد چمشیر با هدف تست دریچه‌ها به صورت آزمایشی آبگیری شد.

وی افزود: آبگیری و افتتاح رسمی سد چمشیر با حضور رئیس جمهور در سفر استانی به کهگیلویه و بویراحمد ‌در سال آینده ‌انجام خواهد شد.

مصلح ابراز کرد: زیر کشت بردن اراضی پایین دست، تولید 482 گیگاوات انرژی برق‌آبی در سال، ایجاد بستر مناسب برای افزایش تولید آبزیان و توسعه گردشگری، کنترل سیلاب و شوری آب رودخانه زهره از جمله اهداف احداث سد چمشیر است.

به گزارش تسنیم، سد چم‌شیر از نوع بتنی غلتکی ( RCC ) است که مطالعه احداث سد ان در سال 73 از سوی سازمان آب منطقه‌ای فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد صورت گرفت.

سد و نیروگاه چم شیر در 25کیلومتری جنوب شرقی گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد و برروی رودخانه زهره ساخته می‌شود.

سرشاخه‌های اصلی رودخانه زهره نیز کوه‌های شمال غرب استان فارس و شرق کهگیلویه و بویراحمد و رودخانه‌های فهلیان و آب شیرین و شیو است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به این سوال که آیا امکان انحلال نمک از مخزن سد وجود دارد، گفت: در گمانه‌های اکتشافی حفاری شده در محدوده زون شور مخزن هیچگونه آثاری از وجود لایه‌های نمک گزارش نشده و لاگ حفاری چاه‌های نفت میدان نفتی گچساران تا اعماق حداقل حدود 400 متری لایه‌های ضخیم نمک را نشان نمی‌دهد.

مصلح خاطرنشان کرد: کیفیت آب رودخانه زهره تا بالا دست محدوده چشمه‌های شور کف بستر رودخانه زهره در پایین دست، تقریباً خوب است و تیپ آب به هیچ وجه کلروره نیست و این امر مهر تاییدی بر عدم وجود نمک در بالادست ساختگاه سد چم شیر است.

وی بیان کرد: تیپ زه آب‌های خروجی از کوه گچ حاجی و نمونه آب‌های برداشتی از گمانه‌های CH210 و CH211 از نوع کلسیم سولفاته بوده و کلریون غالب آنها نیست و این موضوع بر عدم انحلال نمک سطحی دلالت می‌کند.

مصلح این را هم گفت که عدم تشخیص درصد بالای نمک در آنالیز XRD مغزه‌های حفاری در محدوده زون شور مخزن نمک در ادامه مطالعات جامعی در خصوص عوامل کاهش کیفیت آب ، رودخانه در قالب مطالعات هیدروژئولوژی سد چم شیر با هدف بررسی منشأ تقلیل کیفیت آب رودخانه و چشمه‌های موجود و ارتباط آن با محدوده مخزن سد از طریق مطالعات هیدروشیمی ایزوتوپی توسط شرکت مهندسین مشاور سازند آب پارس در سال 1389 انجام شده است.

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد نتایج‌ تاثیر احداث مخزن سد در کیفیت‌ آب رودخانه‌ زهره حاکی‌ از آن بوده که در صورت نگهداری و ذخیره سیلاب‌های رودخانه در مخزن سد و اختلاط آب باکیفیت مناسب این سیلاب‌ها با آورد غیر سیلابی رودخانه که دارای کیفیت پایین‌تر بوده میتوان موجبات بهبود کیفیت آب رودخانه و همچنین ایجاد امکان مدیریت کیفی و کمی آب را فراهم نمود.

مصلح این را هم گفته که مدلسازی اختلاط کامل مخزن سد چم شیر و منحنی تداوم هدایت الکتریکی حاصل از مدلسازی نشان می‌دهند در صورت احداث سد و ایجاد مخزن ذخیره در حدود 90 درصد مواقع کیفیت آب خروجی از سد از رژیم طبیعی آب رودخانه مناسب تر خواهد بود.

وی ادامه داد: مطابق نتایج مدل دوبعدی لایه بندی مخزن بین خروجی‌های دو مدل اختلاط کامل و مدل لایه بندی دوبعدی نتایج همسان وجود دارد و اختلاف نتایج حاصل به حدی نیست که تغییر عمده‌ای در استنتاج‌های مدل اختلاط کامل ایجاد نماید.

مصلح بیان کرد: بنابراین اثر تعدیل کنندگی مخزن سد در رابطه با شوری محرز است به بیان دیگر به هنگام بهره برداری از سد کاهش غلظت املاح در زمان‌های کم آبی مصادف با غلظت‌های بالای املاح در وضعیت رژیم طبیعی موضوعی قطعی پیش بینی می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: