به روز شده در: ۲۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۱
کد خبر: ۵۶۲۴۹
|
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۰
تنها تعداد ۲۵ دستگاه کمباین در شهرستان است که برای برداشت به موقع حداقل نیاز به ۱۰۰ دستگاه داریم و باید در بازه زمانی مناسب و استاندارد در شهرستان مستقر شوند.

خبردنا : فرماندار شهرستان کهگیلویه گفت: ۲۸ هزار هکتار از زمین های کهگیلویه زیر کشت گندم قرار دارد.

به گزارش " خبردنا " به نقل از  مهر، سید "عبدالعزیز موسوی" در اولین جلسه هم اندیشی و ستاد برداشت محصولات کشاورزی با بیان اینکه گندم بعنوان یک کالای استراتژیک و مهم در سبد غذایی و قوت اولیه تمام ملت‌ها است، افزود: کمبود این کالا حاکمیت‌ها را دچار چالش و حیات بشریت را دچار مخاطره می‌کند.

وی با اشاره به برخورداری گندم از اهمیت بالا تصریح کرد: باید دستگاه‌های متوالی کاشت، داشت و برداشت با حساسیت دوچندان تدابیر درستی بیاندیشند.

موسوی به آمار محصولات کشاورزی شهرستان کهگیلویه در سنوات گذشته اشاره کرد و گفت: درصد بالایی از تولید گندم استان در کهگیلویه است و امسال بیش از ۴۵ هزار هکتار زیر کشت وجود دارد که ۲۸ هزار هکتار آن گندم و بقیه جو است.

وی سطح زیر کشت کلزا در استان را ۵۰۰ هکتار عنوان کرد و افزود: از این مجموع ۳۵۰ هکتار آن در کهگیلویه است.

فرماندار کهگیلویه با اشاره به بارش‌ها و بازدهی بهتر محصولات کشاورزی نسبت به گذشته تاکید کرد: باید ابزار و ماشین آلات برداشت متناسب با میزان برداشت باشد.

موسوی با یادآوری موجودی و کمبود کمباین برداشت در شهرستان گفت: تنها تعداد ۲۵ دستگاه کمباین در شهرستان است که برای برداشت به موقع حداقل نیاز به ۱۰۰ دستگاه داریم و باید در بازه زمانی مناسب و استاندارد در شهرستان مستقر شوند.

موسوی ابراز داشت: امسال متقاضیان بدلیل عدم پرداخت تسهیلات نتوانستند کمباین جدیدی خریداری کنند و امیدوارم مصوبات جدید اجرایی شوند.

موسوی با تاکید بر ضمانت اجرایی مصوبات در جلسه هشدار داد: معاون یا مدیر حاضر در جلسات با پذیرش مسئولیت‌ها در ستاد پاسخگو باشد و دلایل انجام نشدن مصوبات را بیان کند.

فرماندار کهگیلویه با یادآوری به سازمان غله نسبت به خرید تجهیزات تاکید کرد: این سازمان با برطرف کردن کمبودهای سال گذشته در مراکز خرید، وظایف خود را بدرستی انجام دهد تا دچار چالش نشوند.

موسوی همچنین خواستار نظارت حوزه انتظامی در بحث جلوگیری از خروج گندم شهرستان به استان‌های دیگر شد و بیان کرد: با برطرف کردن چالش‌ها فضای امنی را برای کشاورزان ایجاد کنیم تا خرید خوبی انجام شود.

موسوی بر موضوع سوخت کامیون‌ها و دستگاه‌های دروگر تاکید کرد و گفت: در دستور ضوابط بصورت ویژه این مشکل برطرف شود.

وی افزود: جهاد کشاورزی در هنگام خرید از مأموران منصف از لحاظ اخلاقی و وجدانی استفاده کند تا باعث تضییع حق کشاورزان نشوند.

این مسئول اضافه کرد: اگر امکان پیش خرید محصولات از کشاورزان وجود داشته باشد انجام شود و با ارائه راهکار دست دلالان را کوتاه کنند.

موسوی همچنین بر آمادگی تعزیرات حکومتی شهرستان و شهرداری دهدشت برای مقابله و اشد مجازات برای بانیان خروج گندم از شهرستان و بحث آتش سوزی‌های مزارع حاشیه شهر دهدشت تاکید ویژه کرد.

رئیس جهاد کشاورزی کهگیلویه گفت: علیرغم درخواست تسهیلات کمباین توسط مراجعین، به دلیل نداشتن گواهینامه کمباین امکان ارائه تسهیلات به جامعه هدف نیست.

کیومرث روزیان صبح سه شنبه در اولین جلسه هماهنگی ستاد برداشت محصولات کشاورزی در دهدشت از کسب مقام اول شهرستان کهگیلویه در طرح جهش تولید در دیمزارها خبر داد و افزود: کلزا بدلیل زود رسی و حساس‌تر بودن و همچنین جلوگیری از ریزش‌ها و محدودیت‌ها نیاز به کمباین‌های مخصوص دارد.

وی تصریح کرد: ۴ کمباین برداشت کلزا در کهگیلویه وجود دارد که سایر شهرستان‌ها را پوشش می‌دهند.

روزیان خواستار ۲۴ ساعته شدن مراکز خرید به جهت جلوگیری از خروج گندم در شهرستان شد.

وی با بیان اینکه برداشت زیاد است، افزود: باید حمل نقل سریع‌تر انجام شود و گندم در سیلوهای خود استان ذخیره شود.

روزیان با اشاره به مسافت و حمل سخت غلات از دیشموک تا دهدشت، گفت: اگر مراکز خرید برای دیشموک و چاروسا ایجاد شود با مشکلات کمتری روبرو خواهیم شد.

وی همچنین خواستار بازرسی‌های بیشتر بر پل تنگ چویل برای جلوگیری از خروج گندم از این دو بخش شد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: