به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۶۲۸۵
|
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۷
رویکرد جدی رئیس دولت سیزدهم به تقویت زیرساخت های مولد ثروت و اشتغال آفرینی با اولویت بخشی به استانهای کم برخوردار موجب شده که کهگیلویه و بویراحمد بیش از هر زمان دیگر در مسیر تحول قرار گیرد.

خبردنا: حضور میدانی و فعال نماینده عالی دولت به همراه تیم اقتصادی و اجرایی جوان و جهادی طی حدود ۲سال گذشته تاکنون در استان کهگیلویه و بویراحمد به سرعت بخشی روند تحقق این تحول زیرساختی و آینده نگر قوت بخشیده و موجبات امیدواری هر چه بیشتر مردم این سامان را بدنبال داشته است .

به گزارش"خبردنا"، این روزها به گوش رسیدن خبرهای خوش از جانمایی پروژه های اساسی و کلان و در آستانه بهره برداری قرار گرفتن طرحهای زیربنایی در جای جای استان کم برخوردار کهگیلویه و بویراحمد حکایت از به ثمر رسیدن تلاش های بی وقفه سید علی احمد زاده استاندار این استان به همراه تیم اقتصادی اش دارد .

کهگیلویه و بویراحمد در مسیر تحول و آبادانی

استاندار بومی کهگیلویه و بویراحمد که از چالش ها و محرومیت های دور افتاده ترین نقاط تا مرکز استان بخوبی آگاهست و با حضور میدانی و شبانه روزی در قالب حدود بیش از ۵۰سفر شهرستانی این شاخص های نابرخورداری و ظرفیت های تحقق آن را احصا کرده و با ارتباط گیری لازم این نارسایی ها به همراه راهکارهای لازم را به بدنه اجرایی مدیریت کلان کشور انتقال داده فضای کاری مطلوبی را پدید آورده و در واقع می توان نتیجه گرفت که استان را در مسیر و ریل پیشرفت منطقی خود قرار داده است .

با نگاهی به فرایند اجرایی کار در استان کهگیلویه و بویراحمد بخوبی می توان دریافت که در این برنامه کاری رو به تحول استان همچنان که به مشاغل خرد خانگی به عنوان اقدام های کوتاه مدت و ضربتی در ایجاد و خلق فرصت های شغلی به عنوان اقدام های حداقلی در بازه زمانی خود نگاه شده به موازات آن نیز هم از توجه به تکمیل پروژه های زیرساختی و تعریف پروژه های جدید در حوزه های نفت و گاز ، صنعت و معدن ، گردشگری و کشاورزی غفلت نشده است .

در بازدید میدانی چند روز اخیر معاون اجرایی رئیس جمهور بمنظور بررسی از روند اجرای پروژه های مصوب دور اول سفر رئیس جمهور و هیات دولت در مهرماه ۱۴۰۰به کهگیلویه و بویراحمد بخوبی به رشد فضای کاری و پیشرفت قابل قبولی حکایت داشت که ایشان در جریان چندین پروژه شاخص از پای کار بودن تیم اقتصادی و اجرایی دولت خاصه استاندار سخن بمیان آورد .

کهگیلویه و بویراحمد در مسیر تحول و آبادانی

محسن منصوری معاون اجرایی رئیس جمهور با اظهار رضایتمندی از روند رو به رشد پروژه های مصوب سفر رئیس جمهور اظهار داشت : تلاش داریم که اغلب پروژه های شاخص که در مرحله نهایی تکمیل قرار دارند را با تزریق ضربتی اعتبار طی چند ماه آینده به بهره برداری برسانیم تا شاهد تاثیرات این اقدامات در تقویت زیرساخت های استانی باشیم .

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تشریح تاثیرات دور اول سفر رئیس جمهور در مهرماه ۱۴۰۰به این استان افزود: با اجرایی شدن ۲۱۷مصوبه این سفر و اعتباراتی که از متمم سفر به مجموع اعتبارات خود سفر افزوده شد و ماحصل ان بیش از هفتهزار میلیارد تومان بوده و بخش اعظمی از این میزان در نظر گرفته شده به استان تزریق شده هم اکنون نشانه های اثرگذاری در شتاب بخشی از روند کسب و کارهای کوچک تا پروژه های کلان و زیرساختی به چشم می خورد که بسیار امیدوار کننده است .

سید علی احمد زاده افزود: طی حدود ۲سال اخیر برغم وجود برخی نارسایی های ناشی از شرایط منظقه ای و جهانی ، نرخ بیکاری در استان کاملا پایین آمده و کارهای بزرگ اشتغالزایی در استان در حال کلنگ زنی و یا بهره برداری است که قطعا در سفر دوم آیت الله سید ابراهیم رئیسی به استان کارهای بزرگی در راستای سرعت بخشی به روند تحولی استان انجام خواهد گرفت.

وی به پروژه های زیرساختی عظیمی از جمله میدان گازی مختار در یاسوج اشاره کرد و اظهار کرد: پیمانکار میدان گازی انتخاب شده است و تجهیز کارگاه آن به زودی آغاز می شود و در سفر آتی هیات دولت کلنگ زنی اولین چاه از ۱۵ حلقه چاه پیش بینی شده در این میدان آغاز خواهد شد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: یونیت هایی ( دستگاه های گاز شیرین کن)که قرار است ایجاد شود حداقل در کمترین تراز ۵۰۰ نفر فرصت جدید شغلی ایجاد می کند که پیش بینی می شود تا هزار نفر در این رابطه شغل ایجاد شود.

کهگیلویه و بویراحمد در مسیر تحول و آبادانی

احمدزاده تاکید کرد: برای پالایشگاه گچساران به شدت در تلاش هستیم تا کلنگ زنی شود و خوشبختانه شرایط ایده آلی برای خرید کارخانه اش در خارج از کشور فراهم شده است.

وی ابراز کرد: پیش بینی می شود در حدود سه تا چهار سال آینده به بهره برداری برسد و حداقل سه تا پنج هزار شغل ایجاد می کند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: مینی پالایشگاه دهدشت با خوراک ۱۰ هزار بشکه نفت در روز کلنگ زنی می شود و حدود ۸۰۰ شغل ایجاد خواهد کرد.

احمدزاده ادامه داد: در سفر دوم رئیس جمهور پتروشیمی دوم دهدشت (اوره و آمونیاک) در شهرستان چرام کلنگ زنی خواهد شد و سه هزار شغل ایجاد خواهد کرد و در عملیات ساخت آن هم همین حدود شغل ایجاد خواهد کرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: کارخانه پتروشیمی گچساران که بالای ۹۸درصد رشد کاری داشته در سفر هیات دولت به بهره برداری می رسد و ۵۰۰ نفر دیگر نیرو از طریق آزمون برای کار در این پروژه زیرساختی جذب خواهد شد.

وی با اشاره به بحث سد سازی ها، تصریح کرد: سد سقاوه در حال شروع شدن است و سد آبریز سال آینده در مدار ساخت قرار می گیرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد افزود: کارخانه های فسفات و آمونیاک در چرام برای افراد زیادی در این منطقه شغل ایجاد خواهد کرد، همچنین نیروگاه سیکل ترکیبی دهدشت در پادوک ایجاد و بین ۸۰۰ تا هزار و ۲۰۰ نفر شغل ایجاد می کند.

احمدزاده بیان کرد: ایجاد صنایع بزرگ و تحول زا در استان در دستور کار قرار گرفته تا برای جوانان این دیار شغل ایجاد شود، همچنین در بخش های مختلف از جمله گیاهان دارویی، کشاورزی، گلخانه ها، سد سازی ها و غیره روند ایجاد اشتغال در حال افزایش چشمگیر است.

کهگیلویه و بویراحمد در مسیر تحول و آبادانی

وی ابراز کرد: در بخش خوراک دام و طیور و آبزیان ۸۰۰ شغل هدفگذاری شده است و برای نمونه امتیاز چهار کارخانه گرفته شده و به زودی ساخته می شوند.

این روند اشتغال امیدزاست و استان به لحاظ اشتغال پایدار جایگاه دار می شود که پایه های این کار بنا نهاده شده است و در بخش خصوصی هم همپای بخش دولتی کارخانه هایی با اشتغال ۱۰۰ تا ۳۰۰ نفر در حال بهره برداری هستند.

تلاش های دولت سیزدهم در این استان به کسب و کارهای کوچک محدود نشده و قرار است طرح های بزرگی به زودی بهره برداری شود، امید می رود تا پایان این دولت فرصت های شغلی جدیدی در حوزه صنعت کهگیلویه و بویراحمد ایجاد شده و روند کاهشی نرخ بیکاری ادامه یابد.

پیش بینی کلنگ زنی ۲۰ طرح بزرگ اقتصادی در سفر آتی رئیس جمهور به کهگیلویه و بویراحمد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: براساس برنامه ریزی های انجام شده در دومین سفر رئیس جمهوری به استان ، ۲۰ طرح بزرگ اقتصادی کلنگ‌زنی می‌شود.

احسان عسکری گفت: طرح میدان گازی مختار بویراحمد ، پترو پالایشگاه گچساران و طرح بزرگ گردشگری تنگ مهریان یاسوج از جمله این طرح‌های مهمی است که در سفر دوم هیات دولت به استان عملیات اجرایی آنها آغاز می شود.

وی افزود: در این سفر طرح میدان گازی مختار در شهرستان بویراحمد کلنگ زنی می شود . میزان ذخیره قابل استحصال در این میدان گازی ۷۷ میلیارد مترمکعب بوده و ۱۱ حلقه چاه در دو مرحله در این میدان حفر و ۴۰۰ فرصت شغلی در فرآیند بهره‌برداری از این چاه‌ها ایجاد می‌شود.

عسکری ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود روزانه هشت میلیون متر مکعب گاز و سه هزار بشکه نفت و میعانات گازی از این میدان تولید و استخراج شود.

وی گفت: در این سفر ، عملیات اجرایی پترو پالایشگاه گچساران با خوراک روزانه ۱۰۵ هزار بشکه نفت و پتروشیمی چرام برای تولید آمونیاک شروع می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد از کلنگ زنی فسفات چرام در این سفر خبر داد و گفت: در حوزه صنعت و معدن نیز طرح‌های دیگری نهایی شده و عملیات اجرایی این طرح‌ها نیز آغاز می‌شود.

کهگیلویه و بویراحمد در مسیر تحول و آبادانی


عسکری از آغاز عملیات اجرایی یک طرح بزرگ گردشگری در تنگ مهریان یاسوج با سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد تومان خبر داد و افزود: در این طرح تله کابین ، تلسیژ و سورتمه ریلی پیش بینی شده است.

وی اضافه کرد: بهره برداری از پتروشیمی گچساران، فرآوری گیاهان دارویی گچساران، کارخانه قند یاسوج و مجتمع ورزشی‌های آبی در سفر آتی رئیس جمهور به تین استان آغاز می شود .

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد اظهار امیدواری کرد: با بهره برداری از این طرح‌ها علاوه بر ایجاد اشتغال برای افراد جویای کار زمینه پیشرفت اقتصادی و توسعه استان فراهم شود.

بدون شک برآیند حضور میدانی و نگاه مثبت معاون اجرایی رئیس جمهور به روند اجرای پروژه های دور اول سفررئیس جمهور به استان کهگیلویه و بویراحمد از یکسو و در نظر گرفته شدن پروژه های کلان دیگری که قرار است کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی آنان در دور دوم سفر و آتی رئیس جمهور و هیات دولت سیزدهم به این استان جامه عمل بپوشاندحکایت گر تلاش بی وقفه تیم اقتصادی و کاری در استان با راهبری مدیریت ارشد و نماینده عالی دولت در استان یعنی احمد زاده استاندار می باشد که ادامه این روند و فضای کاری افق روشنی را در استان بر مدار توسعه کهگیلویه و بویراحمد نوید می دهد.

بنابراین باید نتیجه گرفت که حرکت بی وقفه قطار توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد با همت و عزم دولتمردان سیزدهم بویژه نگاه محوری رئیس دولت به محرومیت زدایی از سیمای استانهای کم برخوردار و پا دررکاب بودن مدیران اجرایی و اقتصادی این دولت در استان نوید بخش سرعت بخشی به روند تحول زایی در این استان است.

نام:
ایمیل:
* نظر: