به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۶۴۱۴
|
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۷
خط انتقال گاز کار شده و پیمانکار در مرحله احداث ایستگاه تقلیل فشار گاز با 15 درصد پیشرفت فیزیکی است و این پروژه هم در تیرماه امسال پایان می‌یابد.

خبردنا: ۳۰ سال از وعده دولتی‌ها برای بهره برداری از معادن فسفات و آهک هیدارته چرام می‌گذرد اما همچنان خاک محرومیت بر رخت و بخت مردم این دیار نشسته است.

به گزارش"خبردنا"، با توجه به خروج فله‌ای بوکسیت سرفاریاب از یک طرف و همچنین وعده‌های چندین ساله راه اندازی معدن فسفات و کارخانه آهک هیدارته چرام که پس از پیشرفت 60 درصدی در سال 1398 رشد چشمگیری نداشته و بازتاب این مسائل در رسانه‌های استان و فضای مجازی موجب شد که وجیه الله جعفری معاون وزیر صمت و جمعی از مسئولان کشوری به همراه نماینده کهگیلویه بزرگ و تعدادی از مسئولان استانی و شهرستانی با حضور در باغ عمران چرام جلسه‌ای در خصوص این معادن برگزار کنند.

فرماندار شهرستان چرام در ابتدای این نشست با اشاره به اجرای زیرساخت‌های پروژه فسفات اظهار داشت: عملیات اجرایی آبرسانی در سه با پیشرفت فیزیکی بیش از 40 درصد در حال اجراست و تا اول تیرماه امسال به بهره برداری می‌رسد. 

سید عبدالرحمان توفیقیان افزود: خط انتقال گاز کار شده و پیمانکار در مرحله احداث ایستگاه تقلیل فشار گاز با 15 درصد پیشرفت فیزیکی است و این پروژه هم در تیرماه امسال پایان می‌یابد.

وی گفت: خط 33 کیلوولت دو مداره هوایی برق رسانی به کارخانه آهک هیدراته بطول 14 کیلومتر با 10 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است.

نماینده مردم کهگیلویه، بهمئی، لنده و چرام در مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: آهک هیدارته بر اساس آنچه به بنده وعده داده‌اید باید به لطف خدا و خدمات دولت انقلاب امسال به بهره برداری برسد.

حجت‌الاسلام سید محمد موحد افزود: در بحث فسفات همه مجموعه‌های استانی و شهرستانی پای کارهستند تا همکاری کنند که این پروژه سامان اساسی و جدی بگیرد و موانع آن مرتفع شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این نشست افزود: در دولت سیزدهم جاده دسترسی فسفات چرام به‌طول هفت و نیم کیلومتر که فاز اول احداث شده و امیدوارم مابقی آن نیز انجام شود.

احسان عسکری ادامه داد: در معدن فسفات چرام 81 میلیون تن ذخیره قطعی دارد که برای سال‌های زیادی می‌تواند ماده معدنی را که از خارج وارد می کنیم برای کشور تامین کند.

وی با بیان اینکه آهنگ پیشرفت احداث کارخانه آهک هیدراته باید تقویت شود، تاکید کرد: باید طوری برنامه ریزی کنیم که این پروژه حداکثر تا دی ماه امسال باید به بهره برداری برسد.

مدیرعامل گروه تخصصی معدنی در هلدینگ غدیر در این جلسه گفت: معدن فسفات یکی از بزرگترین ذخیره‌گاهای کشور اما با عیار پایین است و یکی از دلایلی که در سالیان گشته در آن فعالیتی وجود نداشته قیمت پایین آن بوده است.

محسنی افزود: یک دستگاه حفاری مختص به این معدن خریداری و در حال انجام کار است و چون معدن فسفات چرام 67 کیلومتر مربع است و به همین دلیل باید تا پایان عملیات حفاری در آن انجام شود.

معاون وزیر صمت و مدیرعامل ایمیدرو گفت: معدن فسفات چرام نوع تشکیل آن با جاهای دیگر متفاوت است یعنی این فسفات به صورت رسوبی تشکیل شده و سایر جاها به صورت آذرین که تکنولوژی استحصال این نوع فسفات یعنی رسوبی وجود ندارد و برای رسیدن به آن زمان لازم است.

وجیه‌اله جعفری افزود: به محض طراحی و مهندسی که تا پایان سال انجام می‌شود باید احداث کارخانه بلافاصله انجام شود.

وی گفت: در رابطه با کارخانه آهک هیدراته که چند سال است بنا به دلایل مختلف به تعویق افتاده است که دلیل آن به خاطر افزایش قیمت هایی بود که اتفاق افتاد و پیمانکار کارش را انجام نداد و زمانبر بودن خلع ید پیمانکار بود، باید با پیمانکار جدید برنامه زمانبدی را مشخص کنیم.

جعفری با بیان اینکه اولویت استخدام با مردم منطقه است، افزود: شرکت هایی که در این منطقه هستند در صورتی که برای آموزش افراد نیاز به دوره دارند این دوره با هزینه وزارت صمت انجام می شود پس در خصوص جذب سعی کنند که بومی بودن در اولویت قرار گیرد.

 هر چند طبق روال سنوات گذشته در یک سال منتهی به انتخابات مجلس با فشار نمایندگان سفرهای وزرا و معاونین به مناطق حوزه‌های انتخابیه افزایش می‌یابد و این سفرها بیشتر رنگ و بوی انتخاباتی دارد اما امیدواریم که در این سفر حداقل به بخشی از وعده های داده شده عمل شود. 

از مجلس چهارم شورای اسلامی تاکنون که مجلس سیزدهم در ماه‌های پایینی آن بسر می برد متاسفانه وعده و شعار بهره برداری از معدن فسفات چُرام در استان کهگیلویه و بویراحمد همچنان بر زمین مانده و فقط در حد شعار و حرف باقیمانده است.

مسوولان حوزه معدن در وزارت صمت در دولت‌های مختلف هرگاه که از این معدن بازدید کردند به مردم شهرستان چرام وعده راه اندازی دادند اما همین که از آن منطقه خارج می شدند انگار اصلا معدنی وجود نداشته که بخواهند بهره برداری کنند.

واقعیت داستان معدن فسفات چُرام این است که مردم شهرستان چرام از راه اندازی این معدن مایوس شده اند و امیدی به هیچ مسوول و نماینده مجلسی دیگر ندارند

همه آنانی که آمدند و رفتند و می آیند راجع به مواد معدنی و فرآورده‌های آن یه جمله مشترک دارند و آن جمله این است که عیار مواد فسفاتی در معدن فسفات چرام پایین است و تکنولوژی استخراج از آن در ایران وجود ندارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: