به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۶۴۴۰
|
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۰

خبردنا: ملک‌ نسا خانم عزت‌الدوله معروف به ملک‌زاده، دختر محمدشاه قاجار و مهد علیا و خواهر ناصرالدین‌شاه قاجار بود. ملک‌زاده در سال ۱۲۱۱ شمسی به دنیا آمد و در سال ۱۲۲۷ در سن شانزده سالگی با صلاحدید برادر تاجدارش به عقد میرزا تقی خان امیرکبیر درآمد.

 
ملک‌زاده از میرزا تقی خان دو فرزند دختر به نام‌های تاج‌الملوک و همدم‌الملوک داشت. تاریخ‌نگاران ایرانی و فرنگی همگی وفاداری و علاقۀ ملک‌زاده به امیرکبیر را ستوده‌اند. از جمله گفته شده که او بعد از عزل امیرکبیر از صدارت لحظه‌ای از او جدا نمی‌شد و از ترس اینکه مبادا شوهرش را مسموم کنند، هر غذایی را ابتدا خودش می‌خورد. همچنین نقل شده که بعد از قتل امیر، ملک‌زاده برخورد تندی با شاه داشته و به او فحاشی کرده است.
 

تفاوت چهرۀ «ملک‌زاده خانم» در سریال جیران و عکس‌های واقعی

 
(شاکری در نقش ملک‌زاده)

اما به هر حال بعد از امیرکبیر ملک‌زاده چهار بار دیگر ازدواج کرد که ظاهرا این ازدواج‌ها به امر مادرش مهدعلیا بوده است؛ مهد علیا از ابتدا با ازدواج دخترش با امیرکبیر مخالف بود. ملک‌زاده در سال ۱۲۸۴ شمسی از دنیا رفت.

در سریال «جیران» غزل شاکری نقش ملک‌زاده را ایفا کرده است. شاکری متولد سال ۱۳۵۶ است و به غیر از بازیگری، در زمینۀ طراحی صحنه و لباس نیز فعالیت می‌کند. شاکری بازیگری را از کودکی و با بازی در فیلم «ماهی» کامبوزیا پرتوی آغاز کرد. از جملۀ کارهای او می‌توان به بازی در فصل اول سریال «شهرزاد»، سریال «بانوی عمارت» و فیلم‌های «وقتی همه خواب بودند» و «سارا و آیدا» اشاره کرد.

تفاوت چهرۀ «ملک‌زاده خانم» در سریال جیران و عکس‌های واقعی

(ملک زاده، نفر وسط، در میان خدمتکاران)

تفاوت چهرۀ «ملک‌زاده خانم» در سریال جیران و عکس‌های واقعی

(ملک‌زاده، نفر سمت راست، در کنار مادر و برادرش)

نام:
ایمیل:
* نظر: