به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۶۶۴۳
|
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۲
بیمارستان امام خمینی دهدشت با گذشت ۴٠ سال از زمان ساخت، روایتگر کمبودهای مختلف است و مردم با مشکلات زیادی مواجه هستند.

خبردنا: بهداشت همواره یکی از زیربناهای توسعه کشورهای مختلف است. شاخص‌های مختلفی در کشورها به ارتقای بهداشتی پیوند خورده است.

در ایران اسلامی نیز با پیروزی انقلاب، رشد همه جانبه این ظرفیت‌ها رقم خورد. ایجاد زیرساخت‌های بیمارستانی یکی از اقدامات آغازین به شکل جهادی در سطح کشور است.

کهگیلویه و بویراحمد علیرغم محرومیت‌های تاریخی نیز ایجاد بخشی از ظرفیت‌های زیرساختی را به خود دیده، اما عدم ارتقای متناسب با افزایش جمعیت‌ها، مشکلاتی را رقم زده است.

 

 

بیمارستان دهدشت روایتگر کمبود ها/خدمات رسانی با چاشنی فرسودگی

بیمارستان امام خمینی دهدشت با عمری قریب به ۴٠ ساله، سال‌های سال پوشش خدماتی چند شهرستان گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد را انجام داده است.

علیرغم اورهال بخش‌هایی از بیمارستان، فرسودگی ساختمان زنگ خطری برای بیماران است.

بیمارستانی که بارها بر ظرفیت تخت‌های آن افزوده شده است، این روزها وضعیت مطلوبی ندارد.

فرسودگی شبکه برق و فاضلاب

مدیر شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه با اشاره به قدمت بیمارستان دهدشت افزود: قدمت بیمارستان دهدشت به قریب ۴۰ سال می‌رسد و تمامی سیستم‌های فاضلاب و برقی آن فرسوده و قدیمی است.

سید منصور تقوی تصریح کرد: با توجه به اینکه بیمارستان فعلی دهدشت پوشش‌دهی ۴ شهرستان و ۷ بخش را انجام می‌دهد، تصمیم گرفته شد یک بیمارستان یکصد تختخوابی در کنار بیمارستان فعلی احداث شود.

تقوی دلیل مخالفت خود با احداث بیمارستان یکصد تختخوابی در کنار بیمارستان فعلی را دلایل متعددی از جمله ترافیک بسیار زیاد مسیر بیمارستان، و فضای فیزیکی فرسوده و محدود بیمارستان فعلی عنوان کرد.

وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه قرار است برای احداث بیمارستان جدید مکان‌یابی در فضای دیگری انجام شود.

تابع کار غیر کارشناسی نمی‌شویم

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان کهگیلویه با اشاره به اینکه نباید تابع کار غیر کارشناسی شویم افزود: ایجاد بیمارستان در شهرهای کوچک راندمان ندارند، ولی از لحاظ علمی هم بیمارستان باید در مرکز باشد تا از لحاظ درآمد و بازدهی جوابگو باشد

تقوی ایجاد بیمارستان مرکزی در کهگیلویه بزرگ را یک ضرورت دانست و گفت: سیستم بهداشت و درمان به غیر از حقوق با درآمد آن می چرخد و باید این بیمارستان در دهدشت باشد تا از لحاظ درآمدی پاسخگو شود.

تقوی با اشاره به اخذ مجوز احداث مجتمع آموزش عالی کهگیلویه، عنوان کرد: با توجه به این مجوز تصمیم بر آن شد که این مجتمع را در محوطه بیمارستان جدید احداث و در آینده دانشکده پرستاری و مامایی در این مجتمع گنجانده شود.

خرابی چیلرهای بیمارستان

وی با اشاره به تجهیز سیستم خنک‌کننده بیمارستان دهدشت، گفت: سیستم چیلرهای بیمارستان امام خمینی خراب بوده و ساماندهی و تجهیز آن از تابستان سال گذشته شروع شده است.

تقوی تصریح کرد: تاکنون مبلغ ۱۴ میلیارد تومان برای آن هزینه شده و برای تکمیل آن مبلغ ۱۲ میلیارد تومان دیگر نیاز است.

رئیس شبکه بهداشت کهگیلویه با اشاره به راه‌اندازی اورژانس خاتم‌الأنبیا عنوان کرد: اورژانس خاتم‌الانبیاء دهدشت با اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان دوباره تجهیز و ساماندهی شده و بزودی به بخش درمانی اضافه می‌شود.

بیمارستان دهدشت روایتگر کمبود ها/خدمات رسانی با چاشنی فرسودگی

وی همچنین از راه اندازی و احداث یک باب همراه سرا با کمک خیرین و با اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد تومان در محوطه بیمارستان دهدشت خبر داد.

رئیس بیمارستان دهدشت نیز گفت: تجمع ساختمان‌های پزشکی در خیابان‌های منتهی به بیمارستان امام خمینی دهدشت یک آسیب است.

سید حسین واحدیان افزود: در بسیاری از مواقع به دلیل ترافیک، اگر در این محدوده حادثه‌ای رخ دهد خدمات رسانی سخت انجام می‌شود.

بیمارستان دهدشت فرسوده است

وی با بیان اینکه ساختمان بیمارستان امام خمینی دهدشت فرسوده و قدمتی ۴۰ ساله دارد تصریح کرد: با توجه به محوطه محدود اگر ساختمان جدیدی در محوطه احداث شود باعث توجه کمتر به فضای فیزیکی قبلی می‌شود.

بیمارستان دهدشت روایتگر کمبود ها/خدمات رسانی با چاشنی فرسودگی

رئیس بیمارستان امام خمینی دهدشت فرسوده بودن زیر ساخت را از دیگر مشکلات این بیمارستان عنوان کرد و گفت: با توجه به افزایش جمعیت در کهگیلویه بزرگ نیاز به تعریف بیمارستان مجزایی با خدمات جدید هستیم و الحاقیه جوابگو نیست.

سرانه پایین تخت در کهگیلویه

سوپر وایزر بیمارستان امام خمینی دهدشت گفت: شهرستان کهگیلویه با توجه به میانگین و استاندارد سرانه تخت نسبت به جمعیت در مقایسه با کل استان و کشور میانگین بسیار پایین‌تری دارد.

سید ابوالقاسم بازرگان تصریح کرد: ضریب اشغال تخت بیمارستان امام خمینی (ره) نسبت به بیمارستان‌های کشوری و استان کهگیلویه و بویراحمد بالاتر است.

ساختمان ایمنی بالایی ندارد

سوپر وایزر آموزشی بیمارستان امام خمینی دهدشت گفت: با توجه به قدمت ۴٠ ساله ساختمان بیمارستان و همچنین فرسوده بودن زیر ساخت‌ها و تأسیسات از نظر پدافند غیر عامل ساختمان دارای ایراداتی است که در صورت بروز حوادث و بلایای طبیعی از ایمنی بالایی برخوردار نیست.

وی با بیان اینکه این بیمارستان نیاز به تأمین اعتبار بالا برای تعمیر و بازسازی اساسی دارد، تصریح کرد: نبود بخش‌های تخصصی و فوق تخصصی از جمله بخش‌های عفونی، سوختگی و همچنین استقرار بخش اعصاب و روان در ساختمانی فرسوده و کلنگی خارج از محوطه بیمارستان از دیگر مشکلات بیمارستان امام خمینی دهدشت است.

بازرگان با توجه به قدیمی بودن نقشه بخش‌های درمانی بیمارستان دهدشت تاکید کرد: علیرغم بروز رسانی تعدادی از بخش‌های بیمارستان دهدشت، متأسفانه برخی از بخش‌ها از نظر ارزشیابی با استانداردهای وزارت بهداشت فاصله دارد.

به نظر می‌رسد خدمات رسانی با چاشنی فرسودگی، عدم اورهال. بهسازی و تجهیز بیمارستان دهدشت زنگ خطری برای وقوع حوادثی است که در لحظه می‌تواند جان خیلی از بیماران و کادر درمانی را به خطر انداخته و چالش ساز شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: