به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۶۸۰۸
|
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۰

خبردنا: دیروز روز عجیبی برای ما خبرنگارها بود؛ تماس پشت تماس و پیام پشت پیام. اینها دانش‌آموزانی بودند که از اولین جلسه امتحان نهایی خود که درس تعلیمات دینی بود بازگشته بودند و با کانال‌های تلگرامی مواجه شده بودند که چند دقیقه قبل از باز شدن درهای حوزه‌های امتحانی یعنی ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه صبح، سؤالات را بارگذاری کرده و زمینه را برای تقلب عده‌ای که دنبال این‌جور مسائل‌اند آماده کرده‌اند.یکی از اینها به ما گفت: «‌به دادمان برسید چون نمره این امتحانات قرار است سابقه تحصیلی ما را بسازد و در کنکور تاثیر قطعی۴۰ درصدی داشته باشد.»، یکی دیگر هم گفت: «‌وقتی دیدم یکی از این کانال‌ها سؤالات را ساعت ۴ صبح منتشر کرده از استرس یخ زدم.» 

لو رفتن سوالات امتحان نهایی به کل تکذیب شد!

کسانی که پشت این اتفاقات هستند، معلوم است که از این آشفته‌سازی فضا سودهای کلان مالی و غیرمالی می‌برند و با ریختن آبروی امتحانات نهایی و سیستم کنترلی و حفاظتی آزمون‌ها، جو روانی جامعه و اعتماد عمومی را نشانه گرفته‌اند. شاید اینها از مخالفان تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور و حذف تدریجی این ماراتن پر‌حرف و حدیث کشوری باشند و می‌خواهند با منهدم کردن اعتبار امتحانات نهایی، تاثیر سابقه تحصیلی در کنکور را لغو کرده و به اهداف پنهان خود برسند. البته به‌طور کامل نباید منکر سوی دیگر ماجرا هم بود یعنی احتمال انتشار سؤالات توسط دانش‌آموزان متقلب و شاید هم عده‌ای معدود که در قرنطینه‌ها یا در مسیر طراحی تا تکثیر سؤالات توان انجام هر کاری را دارند. به‌هر حال این موضوع غامض به صحت‌سنجی و شفاف‌سازی آن هم یک‌بار برای همیشه نیار دارد تا این پرونده پر‌جنجال هر‌چه زودتر بسته شود و آرامش به جامعه دانش‌آموزی و داوطلبان کنکور باز‌گردد.

صحت ماجرا را بررسی می‌کنیم 

طبق جدول منتشر شده از سوی مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش‌ و ‌پرورش، امتحانات نهایی از ۳۱اردیبهشت تا ۲۵ خرداد برای پایه دوازدهم روزانه بزرگسال، آموزش از راه دور و داوطلبان آزاد رشته‌های شاخه نظری، دوره دوم آموزش متوسطه، متقاضیان ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمره و برنامه آزمون هماهنگ پایه‌های دهم و یازدهم مدارس روزانه برای ۹۱۰ هزار و ۱۶۵ داوطلب برگزار می‌شود. اتفاقاتی که دیروز رخ داد و تماس‌های مملو از نگرانی‌ای که با خبرنگار جام‌جم برقرار شد اما نشان می‌دهد که این ماجرا همچنان ادامه خواهد داشت و تا ۲۵ خرداد باید منتظر شنیدن ادعای لو رفتن سؤالات و تقلب عده‌ای از داوطلبان باشیم. 

فرخ طبری، رئیس اداره آزمون‌های مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش نیز خودش را برای این اتفاقات آماده کرده و به ما می‌گوید: «‌منتظر تکرار چنین ادعاهایی تا آخرین روز برگزاری امتحانات نهایی هستیم با این‌که اطمینان کامل داریم که هیچ سؤالی به بیرون درز نکرده و اینها مشتی فریب و تبلیغات سوء است. برای اثبات این قضیه نیز حتما ادعاهای مطرح شده را صحت‌سنجی خواهیم کرد.»

منتظر اخبار رسمی باشید

طبق مصوبات ۸۴۳، ۸۵۵ و ۸۶۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی، سهم سوابق تحصیلی در کنکور سراسری در سال ۱۴۰۲ به‌صورت ۴۰ درصد قطعی و در سال آینده ۵۰ درصد خواهد بود که تا سال ۱۴۰۵ به ۶۰ درصد می‌رسد. این اعداد ثابت می‌کند که شرکت‌کنندگان در امتحانات نهایی حق دارند که خواهان عدالت کامل در برگزاری آزمون‌ها و برپایی بدون خدشه و حرف و حدیث امتحانات باشند. 

فرخ طبری نیز این حق را به‌رسمیت می‌شناسد و خطاب به داوطلبان می‌گوید: «‌افرادی می‌توانند با غرض‌ورزی در فضای مجازی ادعای هرچیزی را داشته باشند تا جو روانی جامعه را ملتهب کرده و تغییر دهند. کسانی که پشت این کارها هستند، می‌توانند به‌راحتی ساعت مربوط به انتشار سؤالات در فضای مجازی را نیز ادیت کرده و مدعی شوند که ساعت ۴ صبح سؤالات را منتشر کرده‌اند اما اینها همه ادعاست و چون جنبه احقاق حقوق عمومی را دارد ما با حساسیت آنها را بررسی خواهیم کرد.»

البته او توضیحی نیز درباره زمان رمزگشایی سؤالات کدینگ شده داد تا آرامش خاطری به داوطلبان بدهد:«دیروز دو یا سه دقیقه مانده به ۸ صبح یعنی فقط چند دقیقه مانده به تکثیر سؤالات و توزیع آن میان دانش‌آموزان، رمز سؤالات توسط مرکز سنجش گشوده شد، پس به هیچ عنوان قبل از این ساعت نمی‌تواند سؤالی به بیرون درز کرده باشد.»

او حتی از یک ادعای خاص در مورد سؤالات فیزیک که دوم خرداد برگزار می‌شود، حکایت کرد و گفت‌: «‌از چهار روز پیش عده‌ای مدعی در اختیار داشتن و فروش سؤالات امتحان فیزیک شده‌اند در حالی‌که سؤالات این درس هنوز طراحی نشده و طراحان در قرنطینه به سر می‌برند.»

این تحرکات نشان می‌دهد که عده‌ای در پشت‌پرده برای اعتبار امتحانات نهایی خنجر را از رو بسته‌اند به همین دلیل آموزش و پرورش وظیفه دارد که در کمال صداقت همه حقیقت را بررسی کرده و اطلاع‌رسانی کند تا اعتماد عمومی به جامعه و اعتبار و هیبت به امتحانات نهایی بازگردد. 

نام:
ایمیل:
* نظر: