به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۶۹۸۴
|
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۰

خبردنا: معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان کرد: حمل هرگونه داروهای کدیین دار و مشتقات موادمخدر، روانگردان‌ها و داروهای خواب آور به هر میزان، به کشور عربستان ممنوع است.

دکتر محمدجواد راعی یکشنبه ۷ خرداد به خبرنگاران گفت: هر ساله همراه داشتن برخی داروها برای زائران خانه خدا ممنوع اعلام می‌شود و در صورتی که زائری داروهای ممنوعه را همراه داشته باشد، امکان انتقال آنها به کشور عربستان را ندارد و ممکن است مشکلاتی برای زائران به همراه بیاورد.

او عنوان کرد: حمل آمپول «پتدین»، «مرفین» و «ترامادول»، قرص‌های «متادون»، «هیدرومرفین»، «متیل فنیدات هیدروکلراید»، «ترامادول» و «استامینوفن کدئین» و شربت‌های «متادون» و «اکسپکتورانت کدئین» توسط حجاج به کشور عربستان ممنوع است.

راعی تاکید کرد: اگر فردی به دلیل بیماری در حال مصرف داروهایی است که ممنوعیت ورود به عربستان را دارند، باید حتما قبل از سفر با پزشک خود در خصوص داروی جایگزین مشورت کنند، همچنین افرادی که به دلایل بیماری‌های مزمن تحت درمان با داروهای مخصوص هستند، حتما به میزان کافی دارو همراه با نسحه در زمان سفر به همراه داشته باشند.

این مقام مسئول در مورد داروهای آرام‌بخشی که از سوی پزشک برای بیمار تجویز می‌شود، گفت: اطلاع‌ رسانی به زائران توسط سازمان حج و زیارت به بیماران انجام می‌شود و در صورت لزوم برای مصرف این دسته از داروها، بیماران باید نسخه انگلیسی داروی مصرفی خود را همراه داشته باشند تا در صورت نیاز به مبادی ذیربط در فرودگاه‌ها ارائه شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: