به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۷۰۰۱
|
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۲
هر چند کودکان کار خیابانی آسیب اجتماعی همه فصل هاست اما با تعطیل شدن مدارس این معضل بیشتر از بقیه زمان ها خود را در کهگیلویه و بویراحمد نشان می دهد.

خبردنا: نامش را جور زمانه بگذاریم یا هر چیز دیگری شرایط سخت زندگی چون مرگ یکی از والدین، بیماری یا اعتیاد پدر یا مادر این کودکان معصوم را به نان آوران کوچک تبدیل کرده تا نه تنها با دنیای کودکی، بازی و نشاط کودکی فرسنگ ها فاصله بگیرند بلکه در معرض آسیب های دیگری نیز باشند.

به گزارش"خبردنا"، بازماندن از تحصیل،خانه و کاشانه نامناسب، قرار داشتن در معرض استفاده افراد سودجو، احتمال آلوده شدن به مصرف مواد مخدر از حداقل تهدیدهایی است که کارشناسان علوم اجتماعی به عنوان آسیب های کودکان کار خیابانی مطرح می کنند که همین مسایل توجه به ساماندهی آنان را ضروری کرده است.

این دختران و پسران کم سن و سال با فعالیت هایی چون واکس زدن کفش ها، گل فروشی ، فال فروشی ، دست فروشی ، اسفند دود کردن ،شیشه پاک کنی و سایر مشاغل کاذب و آسیب زننده مشغول کسب درآمدی اندک هستند اما این اقدام پیامدهای زیادی برای آنان در بر دارد.

آن طور که کارشناسان و جامعه شناسان تاکید می کننداحتمال فریب کودکان و استفاده از آنان برای کارهایی مانند قاچاق مواد مخدر، تهدید جان آنان براثر سوانح رانندگی از دیگر پیامدهای پدیده کودکان کار است.

نگاه کارشناسان درباره کودکان کار خیابانی در کهگیلویه و بویراحمد

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد می گوید: در روزهای اوقات فراغت بهار و تابستان شمار کودکان کار خیابانی در استان افزایش چشمگیر می یابد.

اوقات فراغت تابستان و آسیب های کودکان کار در کهگیلویه و بویراحمد

هدایت عظیمی فر افزود: تعدادی از کودکان پس از تعطیلی مدارس از روستاهای شهرستان بویراحمد راهی شهر می شوند که آسیب های آن بیشتر از کودکان کار خیابانی ساکن شهرهاست.

وی بیان کرد: این بچه ها پس از فعالیت های روزانه شب را در ساختمان های نیمه تمام حاشیه شهر سپری می کنند.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: تاکنون ۳۶۰ کودک کار خیابانی در شهرستان های بویراحمد،کهگیلویه و گچساران شناسایی شده اند که ۶۰ نفر از این تعداد از اتباع افغانی و ۲۵۷ نفر در یاسوج مرکز استان هستند.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: ۱۸۰ نفر از کودکان کاراستان ساماندهی شده اند یا به عبارت دیگر به خانه هایشان برگشته اند اما این امر شکننده است و احتمال بازگشت آنان به خیابان وجود دارد.

راهکارهای عملی

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه ساماندهی اثربخش کودکان کار خیابانی نیازمند اقدام های اثرگذارتری در استان است می گوید: ضرورت دارد دولت اعتبارهای بیشتری پیش بینی کند.

عظیمی فر تاکید کرد: حداقل ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار برای سامان بخشیدن به زندگی هر یک از کودکان کار خیابانی در کهگیلویه و بویراحمد نیاز است.

اوقات فراغت تابستان و آسیب های کودکان کار در کهگیلویه و بویراحمد

وی تاکید کرد: این میزان اعتبار برای انجام مشاوره های روانشناسی و ایجاد یک محل درآمد حداقلی برای خانواده های آنان است.

عظیمی فر عنوان کرد: از آنجا که بیشتر کودکان کار خیابانی به دلایل مختلف پدران خود را از دست داده اند می تواند با ایجاد درآمد حداقلی برای مادر خانواده مثلا خرید یک چرخ خیاطی و ارائه آموزش های کارشناسی درباره پیامدهای کودکان کار خیابانی آسیب های اجتماعی این پدیده را به حداقل رساند.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به یک دستگاه اجرایی نمی تواند به تنهایی کار ساماندهی کودکان کار خیابانی را انجام دهد تاکید کرد: نیاز است دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد درباره حمایت از ساماندهی کودکان کار خیابانی اقدام های جدی تری انجام دهند.

وی با یادآوری اینکه فضای فیزیکی ، مجهز به امکانات بازی از وظایف شهرداری ها در خصوص ساماندهی کودکان کار خیابانی است خواستار حمایت جدی تر این نهادهای اجرایی شد.

عظیمی فر تصریح کرد: انجام خدمات درمانی دندان پزشکی و درمانی از وظایف علوم پزشکی برای ساماندهی کودکان کار خیابانی است.

ریشه کودکان کار خیابانی

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد:پدیده کودکان کار خیابانی همچون دیگر آسیب های اجتماعی ریشه در متغیرهای کلان اقتصادی و اجتماعی دارد.

عظیمی فر با اشاره به اینکه گاها برخی تصمیم گیری های فوری و کشوری که منجر به ساختارهای فسادزا و باعث ایجاد نابرابری و فقر می شود نقش بسیار مهمی در زایش آسیب های اجتماعی دارد اظهار داشت: البته عوامل خرد محلی نیز بر این پدیده اجتماعی اثرگذار است.

اوقات فراغت تابستان و آسیب های کودکان کار در کهگیلویه و بویراحمد

وی ادامه داد که با اطمینان نمی توان گفت اما به نظر می رسد پدیده کودکان کار خیابانی در کهگیلویه و بویراحمد شکل سازمان یافته به خود گرفته است و افرادی در حال بهره وری از این کودکان هستند.

وی با اشاره به اینکه تنها سه شهرستان بزرگ این استان با پدیده کودکان کار خیابانی روبه روست تاکید کرد: علت این مساله نیازمند انجام بررسی های کارشناسی است.

اقدام های انجام شده

عظیمی فر تاکید کرد: کارشناسان امور اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد برای انجام آموزش به خانه آنان مراجعه می کنند تا از پیامدهای این پدیده اجتماعی زیانبار پیشگیری کنند.

وی ابراز داشت:توزیع بسته های معیشتی و کمک های حمایتی نقدی از دیگر اقدام های بهزیستی استان برای برگرداندن کودکان کار خیابانی به خانه هایشان است.

وی با اشاره به اینکه حمایت های نقدی می تواند خود باعث افزایش کودکان کار خیابانی شود عنوان کرد: پس از بررسی های دقیق کارشناسی به منظور رهن و اجاره مسکن و تهیه پوشاک کودکان کار خیابانی استان مبالغی پرداخت می شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: