به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۷۰۰۷
|
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۴
سایر استان‌ها از این ظرفیت به خوبی استفاده کردند اما کهگیلویه و بویراحمد طی سال‌های گذشته نتوانست از ظرفیت حضور دولت‌ها استفاده کند و تلاش می‌کنیم در دولت سیزدهم کمبودها را رفع کنیم تا زمینه توسعه استان فراهم شود.

خبردنا: سرطان از جمله مشکلات جدی سلامت جوامع امروزی است که تلاش‌های بسیار گسترده‌ای برای مقابله با آن در حال انجام است و وجود یک مرکز پرتو درمانی نیاز اساسی و اولیه این بیماران است اما یاسوج و دیگر شهرهای کهگیلویه و بویراحمد از این زیرساخت محرومند.

به گزارش"خبردنا"، سرطان در واقع یک بیماری نام آشنایی است که در قرن ها پیش وجود داشته و به عنوان یک بیماری لاعلاج خود را نشان داده است.

طبق نظر کارشناسان سلول‌های سرطانی از سازوکارهای عادی تقسیم و رشد سلول‌ها جدا می‌افتند. علت دقیق این پدیده نامشخص است ولی احتمال دارد عوامل ژنتیکی یا مواردی که موجب اختلال در فعالیت سلول‌ها می‌شوند در هسته سلول اشکال وارد کنند، مانند مواد رادیو اکتیو، مواد شیمیایی و سمی یا تابش بیش از حد اشعه‌هایی مانند نور آفتاب. در یک جاندار سالم، همیشه بین میزان تقسیم سلول، مرگ طبیعی سلولی و تمایز، یک تعادل وجود دارد.

بر اساس آخرین آمار بیش از ۶ هزار بیمار سرطانی در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد و آنان سالانه هزینه های زیادی برای درمان بیماری خود متحمل می شوند.

این بیماران به دلیل برخی کاستی های موجود از جمله فقدان مرکز پرتودرمانی ناچارند برای ادامه معالجات خود در سال چندین بار به استان های همجوار عزیمت کنند.

به گفته استاندار کهگیلویه و بویراحمد این استان تنها استانی است که فاقد مرکز پرتو درمانی در کشور است اما با همکاری بخش خصوصی مرکز جامع سرطان در کهگیلویه و بویراحمد احداث می‌شود.

سید علی احمدزاده افرود: از برنامه بخش خصوصی برای احداث بیمارستان جامع درمان سرطان با مرکز پرتو درمانی استقبال می‌کنیم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد افزود: در سفر آینده هیات دولت هم پیگیر اختصاص تسهیلات به این پروژه خواهیم شد تا در مدت ۲ تا سه سال دولت تسهیلات ارزی و ریالی پروژه را تامین کند.

وی بیان کرد: احداث این مرکز از ضروریات کهگیلویه و بویراحمد است، بیماران هم‌استانی مجبور هستند برای درمان به استان‌های همجوار از جمله شیراز بروند که متحمل هزینه زیادی می‌شوند.

یاسوج تنها مرکز استانی که مرکز پرتو درمانی ندارد

احمدزاده بیان کرد: مدیران زمین مورد نیاز این گروه سرمایه‌گذاری را تهیه و همه جانبه حمایت کنند تا این پروژه در مرکز استان به سرانجام برسد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به در پیش بودن سفر دولت افزود: بنا داریم از سفر دور دوم دولت به استان نهایت بهره را برای رفع کمبودها ببریم.

وی عنوان کرد: سایر استان‌ها از این ظرفیت به خوبی استفاده کردند اما کهگیلویه و بویراحمد طی سال‌های گذشته نتوانست از ظرفیت حضور دولت‌ها استفاده کند و تلاش می‌کنیم در دولت سیزدهم کمبودها را رفع کنیم تا زمینه توسعه استان فراهم شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نیز گفت: سرطان یکی از اصلی ترین علل مرگ و میر و ناتوانی در جهان است که با روند رو به رشدی مردم کشورهای در حال توسعه و پیشرفته را در معرض خطر قرار داده است.

سعید جاودان‌سیرت اظهار کرد: امید است در سفر دوم رئیس جمهور به استان اعتبارات لازم برای عملیات اجرایی این پروژه به طور کامل تخصیص یابد.

وی بیان کرد: ساخت بیمارستان پاتاوه، عملیات اجرایی رادیوتراپی استان، بیمارستان سوختگی، خوابگاه های متاهلی و کتابخانه های مرکزی از جمله مواردی هستند که در سفر دوم رئیس جمهور به استان برای تخصیص اعتبار پیگیری خواهند شد.

مطالعات نشان می دهد بیماری سرطان سومین عامل مرگ و میر در ایران بوده، تخمین زده می شود سالیانه بیش از ۷۰ هزار مورد جدید سرطان در کشور اتفاق افتد.

بیماران و خانواده های آنان در کهگیلویه و بویراحمد فشار روحی، جسمی و اقتصادی این بیماری که بسیار زیاد است را تقبل و تحمل می کنند و لذا می طلبد زمینه های لازم برای رفاه حال این بیماران در استان فراهم شود تا حداقل فشار کم تری به این افراد وارد شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: