به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۷۰۹۷
|
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۷
مرغداران علیرغم اینکه آماده جوجه ریزی هستند از ترس اینکه جوجه و سایر نهاده‌های تولید را با قیمت بالا خریداری کنند و بعد مرغ تولیدی را 52 هزار تومان فروش کنند، جوجه ریزی نمی‌کنند.

خبردنا: معاون تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید: افزایش قیمت جوجه یک روزه و نهاده‌ها دلیل گرانی مرغ است.

به گزارش"خبردنا"، رضا بهنام پور اظهار داشت: بحث کمبود و افزایش قیمت مرغ ملی و کشوری بوده و در مقطع کنونی در ستاد تنظیم بازار کشور قیمتی برای مرغ زنده 52 هزار تومان و برای مرغ کشتار روز نیز 73 هزار تومان مصوب شد.

وی این را هم گفت: البته این تعیین قیمت به شرط بوده که جوجه را به قیمت 15 هزار و 900 تومان تا 16 هزار و 900 تومان به مرغدار دهند و قیمت سایر نهاده‌های تولید ثابت باشد اما این اتفاق نیفتاد و جوجه یک روزه 30 هزار تومان است.

به گفته بهنام‌پور نهاده‌هایی همچون ذرت و سویا با تاخیر زیاد به‌دست مرغدار میرسد و قیمت دارو و واکسن و مواد ضدعفونی کننده نیز افزایش یافته است.

معاون تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد افزود: مرغداران علیرغم اینکه آماده جوجه ریزی هستند از ترس اینکه جوجه و سایر نهاده‌های تولید را با قیمت بالا خریداری کنند و بعد مرغ تولیدی را 52 هزار تومان فروش کنند، جوجه ریزی نمی‌کنند.

بهنام‌پور خاطرنشان کرد: در شرایط عادی بخشی از مرغ مورد نیاز از خارج استان تامین می‌شود و جوجه نیز در استان تولید نداریم و البته قیمت مثل شیراز بوده و برخی مواقع پایین‌تر است و البته برنامه باید در سطح کشوری اعلام شود.

وی با اشاره به فعالیت 150 مرغداری گوشتی در کهگیلویه و بویراحمد، تصریح کرد: نیاز این استان در سال 21 هزار تن بوده که اگر مرغ تولیدی تماما در استان مصرف شود تنها پاسخگوی 67 درصد نیاز است.

بهنام‌پور با اشاره به اینکه سال گذشته 14 هزار تن مرغ گوشتی در استان تولید داشتیم، ادامه داد: نوسانات افزایشی شدید قیمت نهاده‌های تولید، کمبود وگرانی جوجه یکروزه، کمبود و نبود تسهیلات بانکی بخصوص نقدینگی، نیازبه نقدینگی بیشتر و افزایش ریسک تولید، تاخیر زیاد در بارگیری و ارسال نهاده ذرت و سویا از بنادر، افزایش کرایه حمل جوجه وسایر نهاده‌ها از حمله مهمترین مشکلات مرغداران است.

سید علی معتمدی‌پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی گفت: هم اکنون کمبود مرغ در بازار نداریم و قیمت نیز مشابه قیمت استان‌های همجوار است.

طبق بررسی‌های میدانی در شهرستان‌های مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد مرغ هم اگنون با قیمت 98 هزار تومان فروش می‌شود و در بسیاری از مواقع مرغ در بازار یافت نمی‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: