به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۷۱۰۵
|
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۰

خبردنا: رییس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه خوراکی‌هایی وجود دارند که در صورت مصرف بیش از حد باعث ناباروری در زن و مرد می‌شوند، تاکید کرد: افرادی که مزاج سردی دارند باید از مصرف خوراکی‌هایی که مزاد سرد و خشک دارند خصوصا ترشیجات بیشتر از دیگران خودداری کنند.

در مصرف سردی‌ها و ترشیجات دقت کنید

دکتر مژگان تن ساز - رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اهمیت توجه به تغذیه و نقش آن در باروری گفت: خوراکی‌هایی وجود دارد که در صورت مصرف بیش از حد باعث ناباروری در زن و مرد می شود، افرادی که مزاج سردی دارند باید از خوراکی هایی که مزاد سرد و خشک دارند خصوصاً ترشیجات بیشتر از دیگران خودداری کنند چرا که مضر عصب است و سبب پایین آمدن قدرت باروری می‌شود.

وی افزود: دخترها در سن بلوغ خیلی به مصرف ترشیجات تمایل پیدا می کنند و ممکن است در آینده دچار کم کاری تخمدانها و ناباروری شوند؛ به همین دلیل بهتر است که از همان دوران بلوغ در مصرف خوراکی ها دقت داشته باشند. حتی آقایان هم در صورتی که مزاج سردی دارند بایستی در مصرف سردی‌ها خصوصا ترشیجات دقت داشته باشند.

تن‌ساز با اشاره به تاکید حکمای طب سنتی از جمله ابن سینا بر مواقع ممنوعه نوشیدن آب سرد و اهمیت آن، تصریح کرد: در مواقعی که بدن گرم است و حرارتی در بدن وجود دارد، اگر آب نوشیده شود قدرت باروری پایین می‌آید از جمله صبح ناشتا، بلافاصله بعد از حمام، بلافاصله بعد از ورزش، بلافاصله بعد از غذا خوردن یا بین غذا و یا به طورکلی زمانی که فرد فعالیتی انجام داده، بلکه باید کمی صبر کند تا حرارت بدن پایین بیاید. یعنی بعد از فعالیت نباید آب یخ بخورد چون باعث سرد شدن مزاج بدنه می‌شود.

رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: ناباروری تنها مختص سرد مزاج‌ها نیست، بلکه گرم مزاج‌ها هم ممکن است به علت افزایش گرمی دچار این مشکل شوند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، این پزشک و متخصص طب ایرانی مصرف فست فودها را مضر دانست و گفت: فست فودها با همان مکانیزمی که می‌توانند عملکرد اعضای رئیسه بدن مانند قلب و کبد را مختل کنند و چربی را بالا ببرند، به دلیل چربی و مواد نگه دارنده می‌توانند خون‌رسانی به رحم و تخمدان‌ها را نیز دچار اختلال کنند؛ زیرا قلبی که نمی‌تواند به خوبی خون را پمپاژ کند به سایر اعضای بدن نیز نمی‌تواند به خوبی خونرسانی کند و وقتی خون کمتری به رحم یا بیضه‌ها برسد قاعدتا اسپرم و تخمک خوبی تولید نخواهد شد و مزاج آن عضو هم دچار سردی و اختلال خواهد شد و قدرت نگهداری جنین کاهش پیدا می‌کند.

وی در پایان تاکید کرد: سبک زندگی نقش مهمی در انواع بیماری‌ها از جمله ناباروری دارد. کم‌ترین آن چاقی است که حاصل سبک زندگی غلط است و ما می‌بینیم بسیاری از زوجینی که دچار چاقی هستند با چند کیلو کم کردن وزن مشکل‌شان برطرف می‌شود بدون اینکه هیچ درمان جدی دیگری را انجام دهند؛ بنابراین اصلاح سبک زندگی و تحرک صحیح و تغذیه نامناسب نقش مهمی در باروری زوجین دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: