به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۷۲۰۶
|
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۴
شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد که طی سالهای اخیر به علت آنچه که ضعف بنیه مالی و کمبود فاحش زیرساخت ها برای انجام سرمایه گذاری نامیده می شود به قبرستانی از سوله ها بی حاصل تبدیل شده بود طی مدت یک سال و نیم با حمایت دولت در مسیر تحول قرار گرفته است .

خبردنا: کهگیلویه وبویراحمد برغم اینکه معروف به استانی چهار فصل و سرشار از گنجینه های ارزشمند و توسعه محور در ابعاد گوناگون می باشد ولی همچنان از یک محرومیت تاریخی و عمیق رنج می برد.

به گزارش"خبردنا"، این خطه با یک درصد خاک و جمعیت کشور، بیش از ۱۰درصد روان آبهای ایران، پوشیده از انبوه جنگل های بلوط ، رویش گیاه دارویی در آن به اندازه ۶۰ کشور دنیا ، کریدور شامل به جنوب کشور، قابلیت های منحصر بفرد بویژه در حوزه های نفت و انرژی، منابع طبیعی، کشارزی، گردشگری ، آبزِی پروری ، گیاهان دارویی و محیط زیست اما همواره کمبود زیرساخت ها، منابع و امکانات مانع شکوفایی این استعدادها و پیوند آنها با اقتصاد، معیشت و رفاه مردم شده است.

سال هاست که شهرک های صنعتی استان به حال خود رها شده و سوله های آن بجای جنب و جوش و تحرک کار و تولید به تبدیل انبار و یا حتی به مکانی برای انباشت زباله شده تبدیل شده و در واقع سکان این کشتی به گل نشسته است.

جولان سگ های ولگرد، صدای سکوت و خاموشی مطلق در سوله های راکد، درهای قفل و بسته تصویری است که این سال ها از واحدهای صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی استان در ذهن مردم کهگیلویه و بویراحمد نقش بسته است.

به گفته متولیان امر سهم استان کهگیلویه و بویراحمد از اشتغال در شهرک های صنعتی پنج هزار و ۶۵۹ نفر بوده که این رقم بسیار ناچیز است.

طبق اعلام محمد امین منوچهری مشاور اقتصادی رئیس اتاق بازرگانی یاسوج در بخش محصول ناخالص داخلی استان در ۱۰ سال گذشته همیشه نرخ منفی داشته و در این مدت بهره وری و تولید ما صفر بوده است.

منچهری گفت : اما در پی نامگذاری سال ۱۴۰۲با عنوان مهار تورم و رونق تولید و تمرکز بر بهبود اقتصاد، شهرک‌های صنعتی به سمت رونق تولید، توسعه زیرساخت های شهرک های صنعتی، افزایش ۲ برابری اعتبارات و بازگرداندن واحدهای راکد سوق داده شده اند.

شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد در مسیر تحول

شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد در یک نگاه

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در حال حاضر در شهرک ها و نواحی صنعتی استان حدود ۲۱ شهرک صنعتی مصوب وجود دارد و ۱۳ شهرک در حال واگذاری زمین و یا حق انتفاع داریم و میزان اشتغالزایی کل واحدهای صنعتی پنج هزار و ۶۵۹ نفر است.

سهیل مرادی نژاد اظهار کرد: ما در شرکت شهرک های صنعتی به عنوان یک شرکت ۱۰۰ درصد دولتی ۲ وظیفه مهم داریم که یکی از آن ها توسعه و تملک اراضی است و در کنار آن ایجاد زیرساخت مناسب برای سرمایه گذار و استقرار سرمایه گذار است و بعد دوم رسالت و وظیفه خطیر شرکت بعد نرم افزای و حمایت و توسعه صنایع کوچک است.

وی افزود: مهم ترین اقداماتی که در دولت سیزدهم در شهرک ها و نواحی صنعتی استان اتفاق افتاده ۷۰ هکتار تملک اراضی برای استقرار واحدهای صنعتی انجام شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: افزایش سطح اراضی وجود داشته و ۱۱ هکتار اراضی از دست کسانی که نیتی بر تولید نداشتند و قصد سود جویی داشتند فسخ قطعی صورت گرفت و باز پس گیری شد.

مرادی نژاد تاکید کرد: از این ۷۰ هکتار برای ۵۰ هکتار آن سند تک برگ قطعی به نام شرکت شهرک های صنعتی استان گرفته شده است.

وی ادامه داد: زمانی که واحدهای صنعتی می خواهند تقاضای تسهیلات بانکی شان را در بانک عامل تایید کنند و تسهیلات را تضمین کنند باید حتما تضمین به بانک بدهند که اکنون سند های تک برگ ۵۰ هکتار گرفته شده است.

مرادی نژاد بیان کرد: کل اراضی در اختیار شرکت شهرک های صنعتی یک هزار و ۶۱۶ هکتار است که از این میزان یک هزار و ۵۸۶ هکتار سند ثبتی گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: احداث مجتمع های کارگاهی در استان به جد و به طور ویژه در دستور کار است و این مهم سیاستی است که در کل کشور شاکله اش بنا نهاده شده و در حال حاضر در استان هشت واحد در حال ساخت داریم.

وی تصریح کرد: این مجتمع ها با متراژهای ۲۰۰ و ۳۰۰ متری در شهرک ها و نواحی صنعتی تقاضامحور در حال ساخت داریم و در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهیم.

مرادی نژاد عنوان کرد: سرمایه گذارانی که تمکن مالی مناسبی برای احداث سوله و زمین ندارند به صورت استیجاری در اختیار آن ها قرار داده می شود تا در سریع ترین زمان ممکن در آنجا مستقر و اقدام به تولید کنند.

شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد در مسیر تحول

تلاش دولت مردمی برای افزایش تولید در شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در حوزه اعتبارات زیرساخت طی حدود دو سال اخیر رشد چشمگیری داشته ایم؛ در حوزه اعتبارات طرح تملک دارایی، امسال ۱۱.۶ میلیارد تومان تخصیص وجود داشته و در اعتبارات داخلی یک جهش خوب تجربه کردیم، به طوری که تقریباً اعتبارات بیش از ۲ برابر رشد یافت.

وی با اشاره به ملاقات با رییس صنایع کوچک کشور، گفت: برای اولین بار در سفری به همراه استاندار کهگیلویه و بویراحمد، خدمت رییس صنایع کوچک کشور رسیدیم که در نتیجه آن، علاوه بر تخصیص اعتبار، کمک‌های بلاعوضی به استان شد.

مرادی نژاد در خصوص بازگشت واحدهای غیرفعال به چرخه تولید، ادامه داد: سال گذشته، ۲۷ واحد غیرفعال را به چرخه تولید برگردانده شد؛ بخشی از این واحدها سوءمدیریت داشتند و بخشی استیجاری و تسهیلات می‌خواستند.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: با رایزنی و جابجایی سرمایه گذار این واحدها فعال شده اند و امسال نیز بنا داریم که ۲۶ واحد غیرفعال را به چرخه تولید برگردانیم.

وی در خصوص طرح‌های شرکت شهرک‌ها گفت: ۴۱۰ مورد تخصیص زمین، ۷۰ مورد دیوارکشی، ۴۱ مورد اسکلت سوله، ۱۹ طرح در حال تکمیل و ۱۱ مورد نصب ماشین‌آلات داشتیم و مجموعاً ۵۹۶ طرح در ردیف‌های متفاوت در دست اجرا داریم.

مصوب شده هیچ زمینی به صنایع غیر ضرور، در شهرک‌ها و نواحی سنعتی تقاضامحور واگذار نشود و تنها به صنایعی که در اشتغال‌زایی و توسعه صنعتی و اقتصادی مؤثر باشند، زیرساخت واگذار و مستقر می‌شوند.

در شرکت‌های مدیریت صادرات، برنامه‌ای را شروع کرده‌ایم که هنوز در ابتدای راه هستیم و در آموزش شاغلین واحدهای صنعتی، نیز سال گذشته، هزار و ۲۵ نفر را آموزش دادیم.

همچنین در فن بازار ابتدای راه هستیم و کارهایی را شروع کرده‌ایم و از سوی دیگر، در بخش رویدادها و استارت‌آپ‌ها فعالیت‌هایی را شروع کردیم و امسال نیز رویداد استارت‌آپی برگزار خواهیم کرد.

چالش های پیش روی شهرک ها و درخواست های این سازمان از رئیس جمهور

وی با بیان اینکه در بویراحمد و گچساران با کمبود زمین صنعتی روبرو هستیم، گفت: مساحت زمین‌های ما اکنون یکهزار و ۶۱۶ هکتار است و در سه ماهه منتهی به ۱۴۰۱، توانستیم ۷۰ هکتار را تملک و برای ۵۰ هکتار سند تک برگ و برای ۲۰ هکتار سند تفکیکی بگیریم.

مرادی نژاد تاکید کرد: یکی از فاکتورهای مهم مدیریت در شهرک‌های صنعتی تملک و توسعه اراضی و فسخ اراضی است و اگر توسعه و تملک زمین نداشته باشیم، آیندگان ایراد می گیرند چرا نتوانستید زمین تهیه کنید.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: برای نمونه ۸۰۰ هکتار زمین در سقاوه وجود دارد که مشکلات اعتباری دارد.

وی در مورد منطقه ویژه اقتصادی گچساران، گفت: در این خصوص حدود ۲ هزار هکتار اراضی را در دشت خشاب شناسایی کردیم که بخشی از آن خوش آب است و بخشی از آن نیز مرز خوزستان است که بین هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۳۰۰ هکتار، انتهای این زمین ویژه اقتصادی است.

مرادی نژاد ابراز کرد: شرکت شهرک‌ها به عنوان سازمان مسئول انتخاب شد و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تقبل کرد بخشی از هزینه‌های فاز اول را خود به عهده بگیرد. معاون رئیس جمهور نیز چند هفته پیش از منطقه هوایی بازدید کرد و ما نیز با عبدالملکی دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی کشور در این خصوص دیداری داشتیم.

وی ادامه داد: مشکل منطقه ویژه اقتصادی گچساران این است که موضوع سازمان مسئولی شرکت شهرک‌ها رفع شود.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: امید است در سفر آتی دولت هم موضوع سازمان مسئولی و اعتبارات و کلنگ زنی این طرح انجام شود.

یکی از مسائل مورد بحث در سال‌های گذشته، شرکت‌هایی بود که تغییر کاربری داده‌بودند که با رصد و پایش روزانه که همکاران من انجام می‌دهند، ۲۵ واحد را شناسایی کردیم؛ این ۲۵ واحد بدون اجازه شرکت، تغییر کاربری داده بودند و به آنها اخطار کتبی نیز دادیم.

مرادی نژاد اضافه کرد: ما در مرحله بعد طبق قانون اظهارنامه الکترونیکی صادر کردیم که یا باید واحد را فعال کنید، یا حق و حقوق دولت را پرداخت کنید.

وی افزود: بعد از ارسال اظهارنامه در یکم خرداد، حدود سه هفته به آن‌ها فرصت داده شده که در صورت عدم همکاری، قطعاً علیه این واحدها اقدام قضایی خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در شرکت شهرک‌ها، عرصه را ما می‌دهیم و اعیان را تولیدکننده خریداری می‌کند؛ اما عرصه و اعیان هر دو در ملک دولت است و تولیدکننده برای تضمین تسهیلات باید، این عرصه و اعیان را در رهن بانک بگذارد.

وی با بیان این‌که صندوقی به نام صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک داریم، گفت: این صندوق بخشی از تسهیلات واحد صنعتی را تضمین می‌کند اما واحدهای صنعتی ما باعث شدند صندوق در استان ضررده شود زیرا که در گذشته حتی واحدهای خارج از شهرک نیز برای دریافت تسهیلات معرفی شده بودند.

وی عنوان کرد: در سفر آتی هیات دولت به استان، با توجه به کمبود شدید زمین صنعتی در شهرستان های تقاضا محور بویراحمد و گچساران تقاضای توسعه و تملک اراضی را داریم.

مرادی نژاد گفت: هم منابع ملی و خرید مستثنیات، یک حمایت ریالی خاصی می طلبد و در بخش توسعه صنایع کوچک به خصوص بخش خوشه های کسب و کار و حمایت از صنایع کوچک برنامه هایی را داریم که امید است دولت سیزدهم نگاه ویژه ای به این مقوله داشته باشد.

البته در این مدت یک سال و نیم اخیر کارهای بسیاری برای رونق تولید در استان انجام شده و در حوزه اشتغال موفقیت های چشمگیری حاصل شده است.

کهگیلویه و بویراحمد جزو برترین ها در شورای اشتغال کشور

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت : بر اساس اعلام وزارت تعاون و سامانه ملی رصد اشتغال، این استان جزو برترین استان ها در پیشرفت تعهد اشتغال سال ۱۴۰۱ قرار گرفت.

سید علی احمدزاده افزود: ما جزو پنج استان کشور هستیم که نرخ بیکاری کمتر از نرخ متوسط کشور شده و از ۱۰.۲در ابتدای این دولت به ۷.۳ در انتهای سال ۱۴۰۱ رسیده است که از متوسط کشوری که ۹ می باشد کمتر است و این نرخ برای اولین بار در تاریخ استان بوده است.

وی با بیان اینکه دغدغه دولت برای اشتغال و کاهش نرخ بیکاری بالا است، اظهار کرد: رئیس جمهور در نشست با استانداران با محوریت اشتغال بر آسیب شناسی وضعیت اشتغال استان ها، بررسی توان بانک ها و استفاده از تجربه استان های برتر برای بهبود وضعیت اشتغال کشور تأکید کرده است.

کهگیلویه و بویراحمد همیشه جزو استان های با نرخ بیکاری بالا بود، و این اولین بار است که نرخ بیکاری در استان از متوسط نرخ بیکاری کشور کمتر شده است. کاهش چند درصدی نرخ بیکاری نتیجه عملکرد کارگروه اشتغال استان و پیگیری احمدزاده رئیس شورای اشتغال استان است که در راستای تحقق اهداف و برنامه های اشتغال دغدغه بالایی داشته است.

دولت انقلابی سیزدهم در ۲ سال اخیر توانسته است تغییر محسوسی در وضعیت اشتغال کشور ایجاد کند که این تغییر در وضعیت اشتغال کشورقطعا به بهبود شاخص های معیشتی و کاهش آسیب های اجتماعی و افزایش شادی و نشاط نیز کمک می کند.

طبق گفته استاندار کهگیلویه و بویراحمد همزمان با سفر دور دوم هیات دولت و کلنگ‌زنی و بهره‌برداری از پروژه‌های بزرگی همچون پالایشگاه، پتروشیمی و منطقه گازی مختار هفت هزار شغل در استان ایجاد می‌شود.

کهگیلویه و بویراحمد در سالهای گذشته استانی با نرخ بیکاری ۲ رقمی بوده و همواره در رتبه های اول بیکاری قرار داشت، بیکاری معضل بزرگی است که آسیب های اجتماعی زیادی را به همراه دارد، هر چقدر که نرخ بیکاری کم شود، بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی را نیز شاهد خواهیم بود.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
انتصاب
|
United States of America
|
۱۸:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۲۳
0
0
یک هم استانی رئیس هیات مدیره شرکت نفت و گاز پترو پارس شد .

با حکم مدیرعامل شرکت ملی نفت "محمدصادق عظیمی فر "بعنوان رئیس هیات مدیرع شرکت نفت و گاز پترو پارس شد .
وی از فرزندان بویراحمد سفلی است.
گفتنی است شركت پتروپارس ايران در سال 1381 به عنوان يك سازمان پروژه محور كه در اجراي پروژه های صنايع نفت، گاز و پتروشيمی و به عنوان پيمانكار مهندسی، خريد و ساخت و يا مديريت پيمان در راستی تحقق اهداف گروه پتروپارس تأسيس شد.

با اجرا و تکميل موفقيت آميز پروژه تاسيسات بخش خشكي فاز 19 پارس جنوبی، اين شركت توانست تا با ورود بيشتر به جزئيات اجرای پروژه های عظيم نفت و گاز، گامي مهم در جهت كسب دانش و تجربه مديريت مگاپروژه ها بردارد و از طريق توان رقابت پذيری، گروه پتروپارس را در اجرای پروژه های عظيم نفت و گاز در كنار ساير رقبای داخلي و خارجي ارتقا دهد و احتمال موفقيت در پروژه ها را در چارچوب هزينه و زمان تعيين‎شده افزايش دهد.

هم اکنون نيز اين شرکت با تکيه بر تجربيات کسب شده در مسير اجراي پروژه فاز 19، به عنوان پيمانکاري مورد اعتماد و توانمند در صنعت نفت شناخته شده است و در حال مذاکره با کارفرمايان مختلف و شركت در مناقصات جهت اجرای پروژه های جديد در بخش های مختلف صنعت نفت و گاز کشور است.
نام:
ایمیل:
* نظر: