به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۷۲۹۶
|
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۳

خبردنا: رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران گفت: نرخ خودرو با عبور قیمت دلار از کانال ۴۷ هزار تومان افزایش و قیمت اعلامی فروشندگان خودرو تغییر پیدا کرد. بنا به مشاهدات بازار، قیمت محصولات سایپا حدود ۱۵ تا ۱۶ میلیون و ایران خودرو حدود ۲۵ میلیون تومان افزایش نرخ را تجربه کردند.

 
 

قیمت خودرو در بازار افزایش یافت

 

سعید موتمنی از تشدید رکود در بازار خودرو خبر داد و افزود: تمایل مشتریان برای خرید خودرو کاهش پیدا کرده و در روز‌های اخیر چندان نوسان‌های قیمتی مشاهده نمی‌شود؛ و روند کاهشی شدن قیمت‌ها متوقف شده است.

 
 

وی با اشاره به آخرین نرخ انواع خودرو‌های داخلی، تصریح کرد: پژو ۲۰۶ تیپ ۲ که تا ۳ هفته پیش ۴۸۰ میلیون تومان معامله می‌شد، اما امروز نرخ آن به ۵۱۶ میلیون تومان شده است؛ پژو تیپ ۳ حدود ۵۶۷ میلیون تومان و کوئیک ۳۴۸ میلیون تومان بفروش می‌رسد.

به گفته این فعال صنفی؛ نرخ خودرو با عبور نرخ دلار از کانال ۴۷ هزار تومان افزایش و قیمت اعلامی فروشندگان خودرو تغییر پیدا کرد. بنا به مشاهدات بازار، قیمت محصولات سایپا حدود ۱۵ تا ۱۶ میلیون و ایران خودرو حدود ۲۵ میلیون تومان افزایش نرخ را تجربه کردند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران با تاکید بر کاهش واسطه‌گری‌ها در بازار خودرو، افزود: اگر واردات خودرو انجام شود شاهد سیر نزولی قیمت خودرو داخلی خواهیم بود؛ به نظر می‌رسد بازار خودرو منتظر لغو تحریم‌ها و توافق در برجام است چراکه سرمایه‌گذاران در این بازار می‌دانند که اگر این مذاکرات به ثمر بنشیند و طلب دولت وصول شود در این بازار تاثیر می‌گذارد چراکه بخواهیم یا نخواهیم خودرو یک کالای سرمایه‌ای شده است.

موتمنی با بیان اینکه آزاد شدن واردات در ارتقاء کیفیت تولیدات داخلی نیز تاثیر می‌گذارد، اضافه کرد: خودروسازان دیگر نمی‌توانند با این کیفیت خودرو در بازار عرضه کنند چراکه خریداران حق انتخاب دارند و مشتریان کالای باکیفیت و با نرخ مناسب را خریداری می‌کنند. اگر فضای رقابتی ایجاد شود بسیاری از مشکلات فعلی صنعت خودرو حل و فصل می‌شود و ما منتظر اجرایی شدن طرح واردات خودرو هستیم.

وی فروش خودرو چینی با قیمت‌های نجومی را به عدم نظارت در بازار نسبت داد و افزود: قیمت جهانی خودرو مشخص است و کارویژه شورای رقابت این است که انحصار‌ها را بشکند این شورا قیمت تمام شده تولید خودور مونتاژی را بررسی و با در نظر گرفتن سود منطقی قیمت خودرو‌هایی مونتاژی را تعیین و اعلام کرد، اما تا به امروز شرکت‌ها نرخ‌های شورای رقابت را اعمال نکردند. شورای رقابت نرخ برخی خودرو‌ها را ۳۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان کاهش داد.

 رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران ادامه داد: در سال‌های اخیر به دلیل نبود نظارت خودرو‌هایی مونتاژی با هر قیمتی که شرکت‌ها می‌خواستند در بازار عرضه شد در حالی‌که قیمت واقعی این خودرو‌ها ۴۰ تا ۵۰ هزار دلار نیست و قیمت خودرو‌هایی مونتاژی در ایران با قیمت جهانی و با هزینه‌های آن‌ها همخوانی ندارد و باید این نرخ‌ها شکسته و قیمت‌های شورای رقابت که منطقی هستند اجرایی شود.  

این فعال صنفی با بیان اینکه بازار بعد از واردات راه خود را پیدا خواهد کرد، افزود: نیاز بازار باید تامین شود برخی از کارشناسان این انتقاد را وارد می‌کنند که چرا باید خودرو کارکرده وارد شود؟ در یک بازه زمانی کوتاه واردات این نوع خودرو‌ها انجام شود تا تنظیم بازار ایجاد و قیمت خودرو‌های داخلی که یک میلیارد شدند شکسته شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: