به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۷۴۰۹
|
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۹
ایجاد منطقه ویژه اقتصادی گچساران بعد از گذشت ۲۶ ماه از تصویب و رسمیت یافتن بر روی کاغذ، اما هنوز وارد فاز اجرایی نشده است

خبردنا: مجمع تشخیص مصلحت نظام 15 اردیبشهت ماه 1400 با حضور اکثریت اعضا و به ریاست آملی لاریجانی با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی گچساران در  موافقت کرد ولی بعد از گذشت 26 ماه هنوز وارد فاز اجرایی نشده است.

به گزارش"خبردنا"، شهرستان گچساران با داشتن 13 میدان نفتی با ذخیره 126 میلیارد بشکه نفت خام دومین استان تولید کننده نفت خام است که این مهم به عنوان یک ظرفیت کم نظیر برای تبدیل این شهرستان به به منطقه ویژه اقتصادی است.

مناطق ویژه اقتصادی از عوامل مهم برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی بوده که علاوه بر کاهش هزینه‌های اجرای طرح‌های اقتصادی، صنعتی و معدنی می‌توان زیرساخت‌های مورد نیاز را نیز به نحو مطلوب‌تر و آسان‌تری تأمین کرد و بدون شک منطقه ویژه اقتصادی گچساران دارای آثار مثبت اقتصادی و اجتماعی متعددی از جمله ایجاد اشتغال پایدار و افزایش میزان رفاه عمومی است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه به خبرنگاران گفت: واقعیت امر در زمینه منطقه ویژه اقتصادی با سازمان مسئول مشکلاتی داریم، که پیگیریم در کمترین زمان ممکن به سرانجام برسد و این مهم تعیین تکلیف شود.

احسان عسکری با اشاره به اینکه در برخی استان‌ها ایدرو و ایمیدرو متولی راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی بوده‌اند و در برخی استان‌ها شرکت شهرک‌های صنعتی این کار را در دست گرفته‌اند، افزود: ایمیدرو کار را رها کرد و ما با شرکت شهرک‌های صنعتی به نتیجه رسیده‌ایم.

 

وی با تاکید بر اینکه نیازمند وارد کردن دست دولت در توسعه استان هستیم، خاطرنشان کرد: با راه اندازی زنجیره‌های ارزش تولید می‌توانیم ارتقاء معیشت و ساماندهی اشتغال را داشته باشیم، که بخشی از آن مستلزم چانه‌زنی دولت است.

کلنگ‌زنی منطقه ویژه اقتصادی گچساران در سفر رئیس جمهوری

به گفته مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد ایجاد منطقه ویژه اقتصادی گچساران در سفر دوم رئیس جمهوری و برخی از اعضای هیئت دولت به استان کلنگ زنی خواهد شد و در این راستا مقدمات کار فراهم است.

 

سهیل مرادی نژاد با اشاره به اینکه بیش از 90 درصد استعلامات طرح مهم منطقه ویژه اقتصادی گچساران اخذ شده است، اظهار داشت: مصوبه شورای برنامه ریزی استان با نظر استاندار استان که سازمان مسئول شرکت شهرک‌های صنعتی استان باشد، اخذ شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: تجربه شرکت شهرک‌های صنعتی در سازمان مسئولی منطقه ویژه اقتصادی در سطح کشور 9 مورد است و ما هم در این زمینه همگام و همراه خواهیم بود.

مرادی نژاد با بیان اینکه مکاتبات لازم با دبیرخانه شورای منطقه آزاد کشور توسط استاندار استان انجام شده است، ادامه داد: امیدوارم در سفر آتی دولت هم موضوع سازمان مسئولی و اعتبارات و کلنگ‌زنی این طرح انجام شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: