به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۷۴۶۷
|
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۲ - ۰۷:۰۴
دود ناشی از آتش زدن زباله در حومه شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد علاوه بر خطرات زیست محیطی یک تهدید جدی برای سلامت شهروندان تبدیل شده است.

خبردنا: زباله های شهر ۵۰ هزار نفری دهدشت در فاصله چهار کیلومتری از مرکز شهر و یک کیلومتری روستای طولیان در طبیعت رها و سوزانده می شوند.

به گزارش"خبردنا"، آتش زدن زباله ها در این محل باعث انتشار دود سمی در حوزه جغرافیایی شهر دهدشت و روستاهای همجوار شده است.

انتشار دود ناشی از این زباله های کثیف علاوه بر تهدیدات زیست محیطی باعث انتشار بوی نامطبوع در سطح شهر شده و سلامتی مردم بویژه کودکان و سالمندان را به مخاطره انداخته است.

سوزاندن هفتگی زباله ها در طبیعت بخصوص فصل تابستان باعث برهم زدن تعادل زیست محیطی منطقه نیز شده است.

اهالی روستای طولیان معتقدند که زباله های شهری، بین شهر دهدشت و روستای طولیان رها و یا سوزاندن می شود که این امر باعث آسیب رساندن به کشاورزی روستا نیز می شود.

دهدشت در محاصره دودهای کثیفعلی عباسی یکی از اهالی روستا طولیان در این رابطه گفت: به علت نزدیکی محل دفن زباله‌های شهری با این روستا، در نیمی از سال دود ناشی از آتش زدن زباله‌ها آسمان این روستا را پوشانده و سلامت مردم را به خطر انداخته است.

وی با بیان اینکه این وضعیت غیربهداشتی هم اکنون به اوج خود رسیده از مسوولان ذی ‌ربط خواست تا برای حل این مشکل چاره اندیشی فوری کنند.

رییس محیط زیست کهگیلویه با اشاره به اینکه آتش زدن زباله ها خطرات جدی برای شهروندان و محیط زیست دارد گفت: دفن بهداشتی زباله از سوی شهرداری لازم است.

روح الله عزیزی اظهار داشت: جمع آوری و دفن بهداشتی زباله ها از وظایف اصلی و قانونی شهرداری است .

وی اظهار داشت: رها کردن زباله ها در کنار جاده اصلی و در ورودی شهر علاوه بر خطرات زیست محیطی چهره شهر و طبیعت را نازیبا جلوه می دهد.

عزیزی با تاکید بر دفن اصولی زباله ها تصریح کرد: در بسیاری از کشورها از جمله کشور ایران از زباله به عنوان طلای کثیف یاد می شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه با اشاره به مشاهده روزانه دود ناشی از زباله ها بر فراز آسمان شهر دهدشت اظهار داشت: دود کثیف منتشر شده از زباله های شهر دهدشت بسیار سمی و خطرناک است.

سیدمنصور تقوی بر همکاری همه نهادها بخصوص قوه قضائیه در برطرف شدن این مشکل زیست محیطی و خطر آفرین تاکید کرد.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه جایگاه دفن زباله دهدشت محصور نیست زباله گردی و زباله سوزی روز به روز در حال افزایش است.

تقوی تصریح کرد: آتش سوزی زباله ها علاوه بر تشدید بیماری های تنفسی و تولید گازهای سمی ورود شیرابه آن به آبهای زیرزمینی و سدها می توان خطر ساز باشد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه ادامه داد: زباله های تولیدی بیمارستان دهدشت با دستگاه زباله سوز امحاء می شود.

سرپرست شهرداری دهدشت گفت: روزانه ۱۰۰ تن زباله در شهر دهدشت توسط نیروهای این شهرداری جمع آوری می شود.

سید آیت تقوی اظهار داشت: سرانه تولید استاندارد زباله در کشور به ازای هر نفر ۵۰۰ گرم است که در شهر دهدشت سرانه تولید زباله بیش از یک کیلوگرم است.

وی بیان کرد: نزدیک به ۴۰ تن از این میزان زباله مربوط به روستاهای همجوار از جمله طولیان و سمغان است.

تقوی دفن غیر بهداشتی زباله در شهر دهدشت را یک تهدید زیست محیطی دانست و بیان کرد: برای جلوگیری از آتش سوزی زباله ها و دفن اصولی استقرار دائم یک دستگاه بلدوزر در محل سایت زباله به همراه یک کارگر ضروری است.

وی افزود: اقدامات لازم برای اجاره یک دستگاه بلدوزر انجام شده است و تعداد کارگرهای سایت برای جلوگیری از آتش سوزی افزایش خواهد یافت.

سرپرست شهرداری دهدشت با اشاره به نشست فرمانداران و شهرداری های شهرستانهای لنده، چرام و کهگیلویه با مسئولان محیط زیست گفت: در این نشست بر ضرورت فراهم کردن زیرساخت های مناسب برای بهره برداری از این تهدید و تبدیل آن به یک فرصت استثنایی و سود ده تاکید شد.

تقوی تصریح کرد: مشاور این طرح با همکاری شهرداری دهدشت انتخاب و مراحل جمع آوری اطلاعات مدیریت پسماند زباله در حال انجام است.

وی افزود: با جمع آوری اطلاعات تکمیلی کار انتخاب سرمایه گذار برای بهره برداری بهتر و سود ده از سایت زباله با همکاری دیگر شهرستانها انجام خواهد شد.

تقوی تاکید کرد: با برنامه ریزی ای انجام شده کار جمع آوری زباله در شهر دهدشت بصورت روزانه و بهداشتی از سوی نیروهای شهرداری انجام می شود.

سرپرست شهردار دهدشت افزود: با تامین زیرساخت‌های لازم در جمع آوری و دفن اصولی زباله از ورودی تا محل سایت دفن زباله از دود آزاردهنده ان در سطح شهر و روستاهای همجوار جلوگیری خواهد شد.

تقوی تصریح کرد: داشتن شهر زیبا نیازمند همکاری شهروندان و دیگر نهادهای خدمات رسان است.
شهر دهدشت مرکز شهرستان ۱۳۱ هزار نفری کهگیلویه بیش از ۶۰ هزار نفر جمعیت دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: