به روز شده در: ۲۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۱
کد خبر: ۵۷۴۷۵
|
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۵

خبردنا: روزنامه خراسان با اشاره به خبر مرکز آمار ایران مبنی بر کاهش نرخ بیکاری تاکید کرد که دولت‌ها در اشتغال‌آفرینی به مولفه پایدار بودن شغل توجهی ندارند.

 
 

نگاه متفاوت یک روزنامه به آمار کاهش نرخ بیکاری

 

تازه ترین گزارش مرکز آمار از شاخص های اشتغال کشور در بهار امسال از افت نرخ بیکاری به کمترین میزان در 20 سال اخیر حکایت دارد...با این حال مسئله اساسی در این میان، استحکام مشاغل ایجاد شده است.

 

این روزنامه با بیان این مقدمه نوشت:

مرور آمارهای اشتغال و بیکاری کشور نیز نشان می دهد که اشتغال آفرینی در دولت های مختلف از دولت های قبلی تا دولت فعلی برمبنای رویکرد ایجاد اشتغال به عنوان هدف نهایی طراحی شده است. این رویکرد اگرچه می تواند با طراحی مسیری برای اختصاص منابع و وام به فعالیت های کاربر، اشتغال قابل توجهی ایجاد کند، اما واجد ارزش زیادی نیست، چرا که مزیت های اقتصادی اشتغال های ایجاد شده چندان مدنظر قرار نمی گیرد و اساسا اشتغال زایی خودش هدف نهایی سیاست گذار است نه رشد اقتصادی که اشتغال مولد و پایدار و متناسب با رسته های انتخاب شده ایجاد کند.در حقیقت بازار اشتغال ما قبل از ورود به مقوله ایجاد شغل ،به طراحی برنامه ای منسجم و دقیق برای ایجاد رشد اقتصادی پایدار نیاز دارد. این رشد با اولویت دادن به همه حوزه ها رقم نمی خورد.

نام:
ایمیل:
* نظر: