به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۷۵۷۷
|
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۰

خبردنا: پروژه هوادهی، ساماندهی و حفاظت پیشگیرانه فرش‌های مخزن موزه فرش ایران که از دهم تیرماه آغاز شده همچنان ادامه دارد.

زهرا کشوری، روزنامه نگار در این باره نوشت: فرش‌های تاریخی نفیس را در موزه فرش، پهن کردند زیر آفتاب سوزان برای هوادهی؟ آیا واقعا کارشناس‌های موزه این آفتاب سوزان را مضر برای فرش‌ها که یکی‌ از آنها ۲۰۰ ساله و برای هریس آذربایجان شرقی است، نمی‌دانند؟ پروتکل‌ها چه می گویند؟ این آفتاب فرش چند ساله را هم پودر می‌کند.

 

پهن کردن فرش‌ 200 ساله زیر آفتاب سوزان تهران!

 

پهن کردن فرش‌ 200 ساله زیر آفتاب سوزان تهران!

پهن کردن فرش‌ 200 ساله زیر آفتاب سوزان تهران!

پهن کردن فرش‌ 200 ساله زیر آفتاب سوزان تهران!

پاکسازی محوطه انتخابی، تعیین حریم با حفاظ برای فاصله‌گذاری بازدید‌کننده‌ها با محدوده‌ی انجام پروژه، استقرار نیرو‌های یگان جهت حفاظت فیزیکی، بازکردن فرش‌ها و آسیب‌شناسی بیولوژیکی و بررسی نوع آلودگی‌های بیولوژیکی حشرات، پاکسازی و غبارروبی دستگاهی با امکان تنظیم دستی میزان مکندگی، پاکسازی آثار لک‌ها و آلودگی‌های مختلف آسیب‌رسان به فرش، استحکام بخشی ریشه‌های از هم گسیخته، باز نمودن اتصالات فلزی شناسنامه موزه‌ای و دوختن مجدد آن‌ها به روش دستی به وسیله نخ‌های پنبه ای، قرار دهی بالشتک‌های حاوی مواد دور کننده حشرات از جمله بید و سوسک قالی داخل کفراژ‌ها و کاوردهی و بسته بندی فرش‌ها با پارچه‌های پنبه‌ای مناسب جهت فیلتر ذرات و گرد و غبار و امکان پایش با ویژگی گردش هوا ازجمله اقدامات پروژه هوادهی موزه فرش ایران اعلام شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: