به روز شده در: ۲۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۱
کد خبر: ۵۷۶۱۹
|
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۰

خبردنا: حدود دو ماه قبل بود که در جریان احداث و نوسازی یک راه روستایی در منطقۀ وراکروز در شرق مکزیک، مجسمۀ یک شهبانو یا الهه با قدمت ۵۰۰ سال کشف شد (تصویر نمایه). این مجسمه شباهت زیادی با مجسمۀ دیگری داشت که در سال ۲۰۲۱ کشف شده بود.

 
 

کشف گور مردی که زیر مجسمۀ «شهبانو» دفن شده بود

 

حالا در ادامۀ کاوش‌هایی که باستان‌شناسان در همان سایت انجام داده‌اند بقایایی از سکونتگاه‌های قدیمی و انواع اشیاء سفالی یافت شده است. اما مهم‌ترین یافته در میان کشفیات اخیر شش گور است که در عمق یک تا یک متر و بیست سانتیمتری زمین یافت شده‌اند. برخی از این گورها در حال حاضر زیر دیوار یک مدرسۀ ابتدایی قرار گرفته بودند.

 

کشف گور مردی که زیر مجسمۀ «شهبانو» دفن شده بود

دو مورد از اسکلت‌های کشف شده درست در کنار یکدیگر دفن شده بودند و دندان‌هایشان نیز بر طبق سنتی که در میان مردمان هوآستکو رواج داشت سوهان‌کاری شده بودند.

کشف گور مردی که زیر مجسمۀ «شهبانو» دفن شده بود

(گورهای کوچکی که اجساد به صورت نشته در آن‌ها دفن شده بودند)

در سه گور دیگر، اجساد در حالت نشسته و در گورهایی بسیار کوچک دفن شده بودند. اما مهم‌ترین گور که گور شمارۀ 6 نامگذاری شده، دقیقا در زیر محل کشف مجسمه و در نزدیکی یک کانال قدیمی آب قرار داشت.

کشف گور مردی که زیر مجسمۀ «شهبانو» دفن شده بود

گور شمارۀ 6 که در زیر محل کشف مجسمه قرار داشت)

بر خلاف سایر اجساد، در کنار فردی که در گور شمارۀ 6 دفن شده بود سه ظرف سفالی که از اسباب سفره بوده‌اند نیز به عنوان پیشکش‌های تدفینی قرار داده شده بود. یکی از این سه ظرف دارا دسته و دهانه‌ای شبیه به قوری است؛ ظرف دوم یک بشقاب سفالی رنگی است و سومی هم یک کاسۀ بزرگ است. این سه ظرف در  پشت سر جسد قرار گرفته بودند.

با توجه به بقایای یافت شده و نشانه‌هایی از وجود عناصر ساختمانی مانند تنور و غیره، به نظر می‌رسد که اینجا قبل از ورود اسپانیایی‌ها یک سکونتگاه بزرگ بوده که البته سکونت در آن برای مدت کوتاهی امتداد داشته است.

نام:
ایمیل:
* نظر: