به روز شده در: ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۷
کد خبر: ۵۷۶۷۹
|
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۱
سایت دفن زباله مساحتی افرون بر 12 هزار متر مربع دارد و واقعیت اطلاع داریم که زباله‌ها به صورت غیر اصولی و غیر بهداشتی دفن می‌شوند.

خبردنا:  شهرداری دهدشت در حالی در ساماندهی پسماندها مانده و با سلامت مردم بازی می‌کند که طلای سیاه در دنیا بویژه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادرات پرسودی دارد.

به گزارش"خبردنا"، امروزه پیشرفت چشمگیر و روزافزون علوم در جهان  موجب شده تا از تمام ضایعات و دور ریختنی‌های روزمره انسان‌ در راستای رفع سایر نیازها استفاده شود و صنایع تبدیلی هم قدم‌های موثری در این راستا برداشته‌اند.

زباله روزگاری نچندان دور به عنوان عاملی آسیب زا برای محیط زیست و سلامت انسان شناخته می‌شد و برای فرار از آسیب‌های احتمالی در مکان دور از زیست انسان‌ها تجمیع و در نهایت سوزانده شده و یا در زیر خاک دفن می‌شدند تا اینکه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، زباله با استفاده از صنایع تبدیلی به چرخه مصرف مجدد در شکل دیگری برگشت خورده و مشکلات احتمالی به حداقل رسیده است.

صنایع تبدیلی در سرتاسر دنیا نه تنها موجب استفاده مجدد و تبدیل آنها به کالاهای دیگری شده بلکه از آسیب‌های زیست محیطی بسیار آنها هم جلوگیری کرده است، همچنین باید به این نکته هم توجه کرد که دیگر زباله‌ها نه تنها خطر و آسیب محسوب نمی‌شوند بلکه از آنها بعنوان فرصت‌های سرمایه گذاری هم می‌توان نام برد.

اما این مسئله در شهر دهدشت و روستاهای اطراف تبدیل به یک بحران زیست محیطی شده که نه تنها از این فرصت استفاده نمی‌شود بلکه زندگی مردم را نیز دچار مخاطرات بسیاری کرده است و وعده‌های مسئولان برای ساماندهی وضعیت موجود تنها در حد حرف و شعار باقی مانده است.

بنا به گفته فرماندار کهگیلویه روزانه 120 تن زباله در شهر دهدشت و روستاهای اطراف جمع آوری و در محل فعلی به صورت غیر اصولی دفن می‌شود که بدون شک با نبود تجهیزات دفن اصولی به یکی از عوامل برزو مشکلات بهداشتی تبدیل شد است.

یکی از شهروندان دهدشتی می‌گوید: صبح‌ها دود ناشی از سوزاندن غیر اصولی زباله‌ها آسمان شهر را می‌گیرد به گونه‌ای که چشمان مه غلیظ می‌بینند و دماغ بوی نامطبوع و مشمئز کننده حس می‌کند و مانده‌ام که چگونه مسئولان در کنار این مشکل به راحتی عبور می‌کنند و حتی ندیده و نشنیده می‌گیرند.

پسماند ,

اسلام جاودان خرد مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد نیز به تسنیم گفته که شهرداری دهدشت به دلیل دفن غیر اصولی زباله‌ها چندین بار اخطار زیست محیطی گرفته و در واقع برای این نهاد تشکیل پرونده شده است.

چه خبر از جلسات بدون خروجی!

فرماندار کهگیلویه با بیان اینکه روزانه 110 تن زباله در شهر دهدشت، بیمارستان امام خمینی(ره) و 7 روستای اطراف تولید می‌شود، افزود: سایت دفن زباله مساحتی افرون بر 12 هزار متر مربع دارد و واقعیت اطلاع داریم که زباله‌ها به صورت غیر اصولی و غیر بهداشتی دفن می‌شوند.

سید عبدالعزیز موسوی اظهار داشت: از مشکلاتی که وجود دارد اطلاع داریم و می‌دانیم زباله‌ها غیر اصولی و غیر بهداشتی دفن می‌شود، تلم بار و سوزانده می شود که دود نشاشی از ان فضای شعر و روستاهای اطراف را آلوده می‌کند و ضرر می‌رساند.

وی خاطرنشان کرد: برای مدیریت و چاره اندشیی دی ماه سال گذشته جلسه‌ای با حضور شهرداران شهرهای شهرستان کهگیلویه تشکیل و مصوبه‌ای داشتیم و قرار شد شهرداری با محوریت دهدشت یک مشاوری را انتخاب کنند تا طرح جامع مدیریت پسماند را با هدف مدیریت وضعیت موجود تدوین کنند.

موسوی بیان کرد: 25 اسفندماه نیز جلسه‌ای دیگر تشکیل دادند و دانشگاه جندی شاپور اهواز را به عنوان مشاور انتخاب کردند و بزودی کار را شروع می‌کند و جانمایی و محل جدید در دستور کار مشاور است.

تقوی سرپرست شهرداری دهدشت گفت: روزانه 50 تا 70 تن زباله در این شهر تولید می‌شود و دفن صحیح صورت نمی‌گیرد و واقعیت ماشین آلات برای استقرار دائم در محل نداریم که در صورت خرید یا اجاره یک دستگاه بولدوزر  برای در اختیار قراردادن سایت تا حدودی مشکل فعلی حل می‌شود.

پسماند ,

بنا به گفته مدیر شبکه بهداشت کهگیلویه زباله سوزی سلامت مردم دهدشت و روستاهای اطراف را تهدید می‌کند و جمع، دفن و بازیافت زباله اصولی دارد که در دهدشت این اصول‌ها دچار مشکل است.

منصور تقوی ادامه داد: سایت زباله دهدشت و خطرات ناشی از سوزاندن و دفن زباله‌ها در فصول مختلف سال باعث تشدید بیماری‌های تنفسی، تولید گازهای سمی، نامطبوع کردن هوا و آلودگی می‌شود و احتمال ورود شیرابه به آب‌های زیرزمینی، رودخانه‌ها بویژه در بخش کشاورزی و گاهاً آب آشامیدنی تهدیدی جدی بوده که باید بررسی شود.

وی با اشاره به اینکه محل دفن زباله در دهدشت محصور نیست و و در این راستا تذکر و اخطار لازم داده شده است، گفت: سلامت مردم دهدشت در خطر است و دستگاه قضایی باید قاطعانه در این زمینه ورود کند.

تقوی با بیان اینکه زباله‌های تولیدی بیمارستان دهدشت با دستگاه زباله سوز بصورت کاملاً صحیح امحا می‌شود، تصریح کرد: البته احتمال وجود زباله‌های عفونی در سایت زباله دهدشت وجود دارد و باید بررسی لازم انجام بگیرد.

پسماند ,

هشدار امام جمعه دهدشت به مسئولان

امام جمعه شهر دهدشت با تاکید بر اینکه سایت زباله شهر دهدشت موقعیت مناسبی نداشته و باید جا به جا شود، گفت: سایت زباله دهدشت دارای مشکلات زیادی بوده و از نظر بهداشتی و سلامت مردم را آزار می‌دهد، لذا جابجایی و یا احداث سایت جدید زباله تنها راه برون رفت از مشکلات است.

حجت‌الاسلام علی وحدانی‌فر یادآور شد: سایت زباله متعلق به شهرداری دهدشت بوده و در جوار روستای «تولیان» واقع شده که به دلیل نزدیکی به شهر و روستاها، متأسفانه با توجه به زباله‌گردی‌ها و سوزاندن زباله‌ها، دود آن مردم را آزار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته از شرکت نفت گچساران، بولدوزر گرفتند و مشکل تا اندازه‌ای حل شد و تا یکسال هیچ‌گونه مشکل بهداشتی وجود نداشت، ادامه  داد:  اما اخیراً با توجه به اینکه تولید زباله افزایش پیدا کرده و افرادی شبانه برای جمع‌آوری اقلام از زباله‌ها اقدام و آتش‌سوزی‌هایی ایجاد می‌کنند، آلودگی‌ها و مشکلات مربوط به این بخش افزایش پیدا کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: