به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۷۷۵۳
|
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۸
باید موانع این کار در همه بخش‌ها بویژه کمیسیون‌های رفع تداخل و تعارض پرونده‌ها با منابع طبیعی مرتفع شود

 خبردنا : رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: رفع تداخلات اراضی در استان کهگیلویه و بویراحمد از یک درصد به ۳۹ درصد افزایش یافته است.

به گزارش " خبردنا " به نقل از خبرگزاری تسنیم ، "حسن بابایی" در شورای قضایی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به عدم رغبت مردم و کشاورزان در برخی از مناطق جهت دریافت سند رسمی اراضی کشاورزی به علت ملی اعلام کردن بخشی اراضی شیب دار در کمیسیون‌های رفع تداخلات عنوان کرد: این کمیسیون‌ها باید همراهی بیشتری با مردم کم بضاعت داشته باشند و لازم است یک قاضی از سوی دستگاه قضایی استان به عنوان قاضی وی‍ژه حدنگاری جهت تسریع در امور در این کمیسیون حضور داشته باشد.

وی ادامه داد :  بسیاری از مردم با زمین‌های احیاء شده ارتزاق می‌کنند و وقتی گذشتگان در سالیان دور برای این موضوع زحمت کشیده و بر روی این اراضی کشاورزی کرده‌اند، می‌طلبد در ارتباط با این اراضی، نظر شورای نگهبان مربوط به زمین‌های قبل از سال 1365 لحاظ شود، از این رو این مسئله با زمین خواری و کوه خواری متفاوت است و باید با ارفاق به این موضوع نگاه شود تا مانعی برای رغبت مردم به دریافت سند رسمی و معیشت آن‌ها ایجاد نشود.

افراسیاب رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد نیز با ارائه گزارشی از وضعیت قضایی استان، تثبیت مالکیت‌ها را اولین قدم در توسعه یافتگی اعلام کرد و گفت: باید موانع این کار در همه بخش‌ها بویژه کمیسیون‌های رفع تداخل و تعارض پرونده‌ها با منابع طبیعی مرتفع شود.

وی افزود: بیش از 40 درصد دعاوی مطرح شده در دادگاه‌های استان مربوط به اختلافات مالکیتی و اسناد عادی است و اگر صدور سند رسمی بوی‍ژه در اراضی کشاورزی توسعه پیدا کند دعاوی مراجع قضایی به حداقل خواهد رسید.

نام:
ایمیل:
* نظر: