به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۷۸۵۱
|
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۹
پاسخ به سوال خبرنگاران یاسوجی
دلیل کمبود دارو در شهرهای مختلف این استان مشکل نقدینگی و سهل‌انگاری داروخانه‌هاست.

خبردنا- معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی گفت: دلیل کمبود دارو در شهرهای مختلف این استان مشکل نقدینگی و سهل‌انگاری داروخانه‌هاست.

"خبردنا" به نقل از تسنیم، رحمت‌الله افشار" در گفت‌وگو با خبرنگاران یاسوجی با تشریح چرایی کمبود دارو در برخی بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها اظهار داشت: سه ماه است که هیچ پولی از سوی دانشگاه علوم پزشکی برای خرید دارو به معاونت غذا و دارو نیامده است.

وی با اشاره به اینکه خرید دارو با داروخانه‌ها بوده و دلیل این کمبود به دلیل مشکلات مالی و یا سهل انگاری از طرف آن‌هاست، ابراز کرد: هم‌اکنون در بیمارستان‌ها کمبود دارو‌های بیمارستانی را داریم و واقعیت امر برای بیماران آی‌وی‌آی‌جی، دست به دامان بخش خصوصی شده‌ایم، چون داروخانه‌های بیمارستان‌های ما بلاک هستند و نمی‌توانند دارو خریداری کنند.

افشار با بیان اینکه شرکت دارو نمی‌دهد و فقط نقدی دارو می‌دهد، برای همین از داروخانه‌های بخش خصوصی خواسته‌ایم دارو تهیه کنند، عنوان کرد: با این وضعیت ممکن است بحران داشته باشیم، سه ماه است به دلیل اینکه بیمارستان‌ها درآمد و پولی نداشتند، هیچ پولی به سازمان غذا و دارو نداده‌اند، در واقع بیمارستان‌ها از موجودی قبلی دارند استفاده می‌کنند‌.

وی درباره نبود دارو‌هایی مثل دیفن هیدرامین، آمپول اپی نفرین، افزود: به دلیل مشکلاتی که بیمارستان‌ها داشتند، از بیمارستان‌ها پولی کسر نکردند که ما بتوانیم دارو خریداری کنیم، و از ذخیره قبلی دارو استفاده می‌کردند.

افشار تصریح کرد: دیفن هیدرامین داروی عادی است و همه داروخانه‌ها این دارو را دارند، اما آدرنالین داروی بیمارستانی است که ذخیره داریم، متأسفانه گاهی سهل انگاری خود بیمارستان‌ها است که دارو نمی‌برند.

افشار افزود: بیمارستان شهید بهشتی در خرید و اخذ دارو خیلی فعال است ولی به دلیل بدهی قبلی بلاک هستند، داروخانه درآمد داشته، ولی درآمد داروخانه را بیمارستان برنگردانده، به همین دلیل نتوانسته‌اند دارو خرید کنند، خرید دارو به دلیل بدهی به شرکت‌های پخش دچار اختلال است.

وی این را هم گفت که در رابطه با شیرخشک نان 1 و 2 و 3 مشکلی نیست، و همیشه در داروخانه‌ها وجود دارد، فقط ممکن است امروز تمام شود و فردا صبح شرکت دوباره توزیع کند، در رابطه با شیرخشک مشکل آنچنانی نداریم بعضی از کمبود‌ها روی شیر‌های وارداتی است که دست ما نیست.

افشار بیان کرد: شیر یارانه‌ای را شرکت البرز در اهواز و شیراز به مدت یک هفته در انبار داشتند و کلید توزیع را سازمان نمی‌داد، چون باید کلید توزیع به آن‌ها داده شود، متأسفانه اشکالات این چنینی گاهی به وجود می‌آید.

نام:
ایمیل:
* نظر: