به روز شده در: ۲۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۱
کد خبر: ۵۷۸۵۳
|
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۷
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت:
380 کودک کار در استان شناسایی شدند که 80 نفر از آنها اتباع کشورهای خارجی است که باید شناسایی و به کشورشان برگشت داده شوند.


خبردنا- مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۳۸۰ کودک کار در استان شناسایی شده که ۸۰ نفر از آنها اتباع کشورهای خارجی است.

به گزارش "خبردنا" به نقل از تسنیم- "مسعود نوری" ظهر امروز در نشست ساماندهی کودکان کار کهگیلویه و بویراحمد بر ضرورت جمع‌آوری کودکان از خیابان‌ها تأکید کرد و اظهار داشت: 380 کودک کار در استان شناسایی شدند که 80 نفر از آنها اتباع کشورهای خارجی است که باید شناسایی و به کشورشان برگشت داده شوند.

وی با تأکید بر اینکه جمع‌آوری کودکان کار و خیابان مهم و ساماندهی آنها مهمتر است، عنوان کرد: در زمینه کودکان کار، آن طور که انتظار می‌رود کار انجام نشده و تیمی متشکل از دادگستری، بهزیستی، فرمانداری و نیروی انتظامی شناسایی و غربالگری کودکان کار را انجام می‌دهند تا کودکان کار ایرانی و غیرایرانی شناسایی شوند.

نوری با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد تنها استانی است که مرکز متکدیان و مرکز نگهداری کودکان کار ندارد، ابراز کرد: اعتباراتی در همین زمینه به استان اختصاص یافت، اما چون این مراکز در سطح استان وجود ندارد اعتبارات برگشت داده شد. بهزیستی و شهرداری یاسوج مکانی برای نگهداری کودکان کار تعیین کنند، ضمن اینکه استانداری 200 میلیون تومان تجهیزات این مرکز را خریداری کرده است.

وی خواستار همکاری شهرداری یاسوج در زمینه تعیین مرکز نگهداری کودکان کار شد و گفت: کودکان کار متکدی که در کلان‌شهرها وجود دارد در این استان وجود ندارد و همه آنها دارای خانواده و سرپناه هستند، اما باید با توانمند ساختن خانواده، آنها را از سطح خیابان جمع‌آوری کرد.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به آسیب‌هایی که در کمین کودکان کار است، گفت: تا دهه فجر، مرکزی در خور شان کودکان کار با همکاری بهزیستی و شهرداری در مرکز استان راه اندازی شود.

نوری با اشاره به ترک تحصیل و افت تحصیلی کودکان کار در استان یادآور شد: طبق آمار اداره کل بهزیستی 22 کودک کار ترک تحصیل کرده بودند که زمینه بازگشت به تحصیل 10 نفر از آنها فراهم شد و برای بازگشت به تحصیل سایر کودکان نیز همه تلاش خود را انجام خواهیم داد. افت تحصیلی میان کودکان کار مشهود بوده که با همکاری آموزش و پرورش و سایر نهادهای متولی درصدد رفع این مورد هستیم و البته انتظار می‌رود فرمانداری‌ها ساماندهی کودکان کار را در دستور قرار داده و گزارش آنها را برای استانداری ارسال کنند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: با همکاری دانشگاه علوم پزشکی این کودکان برای بیماری هپاتیت و غربالگری پرونده سلامت برای آنها تشکیل می‌شود.

نوری از مشارکت و همکاری فنی و حرفه‌ای استان قدردانی کرد و گفت: طبق اعلام بهزیستی 60 کودک کار به همراه پدرانشان جهت حرفه آموزی به اداره کل فنی و حرفه‌ای معرفی شدند و در حال مهارت‌آموزی هستند.

وی با اشاره به اینکه فنی و حرفه‌ای تنها دستگاهی که همکاری خوبی در زمینه کودکان کار و خیابان دارد، افزود: با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری، ورزش و جوانان، کمیته امداد امام خمینی(ره) و آموزش و پرورش برنامه اردوی راهیان نور و برنامه های فرهنگی و ورزشی برای این افراد برگزار می‌شود تا دیگر شاهد حضور آنها در سطح خیابان نباشیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: