به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۷۸۸۲
|
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۴
ساعاتی از شارژ سهمیه بهمن ماه کارت های سوخت نگذشته بود که در اقدامی شبانه و بدون اطلاع قبلی تا 180 لیتر از سهمیه بنزین از مردمی که با ملاحظه مصرف کرده و یا به منظوری سهمیه خود را ذخیره کرده بودند، سوخت.

خبردنا/ امیرحسین دانایی- پس از سهمیه بندی مجدد بنزین در آبان ماه سال 98 و گذشت 6 ماه از شروع این تصمیم پر سروصدای اقتصادی، در اردیبهشت ماه سال 99 شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد اگر فردی از ابتدای زمان سهمیه‌بندی بنزین از سهمیه‌اش استفاده نکرده باشد، سهمیه اردیبهشت به آن فرد تعلق نمی‌گیرد.

رفته رفته با سخت تر شدن شرایط در سال 99 و همه گیری کرونا و همچنین کاهش چشمگیر مصرف بنزین در سطح کشور، تصمیم برآن شد که سقف ذخیره بنزین در کارت های سوخت به 9 ماه و یا معادل 540 لیتر برای خودروهای شخصی افزایش یابد.

این اقدام در حالی صورت گرفت که کارت های سوخت موجود در دست رانندگان، در دوران گذشته سهمیه بندی، قابلیت ذخیره سهمیه سوخت تا بیش از 1000 لیتر را دارا بوده و عملا نیازی به اجرا و اعمال زیرساختی خاص برای اجرای این تصمیم نبود.

طبق روال هرماهه ساعت صفر بامداد یکشنبه (یکم بهمن ماه 1402) ۶۰ لیتر سهمیه بنزین خودروهای شخصی بدون هیچ‌گونه تغییری، در کارت‌های هوشمند سوخت شارژ شد.

هنوز ساعتی از شارژ بهمن ماه کارت های سوخت نگذشته بود که در اقدامی شبانه و بدون اطلاع قبلی، سهمیه بهمن ماه برای کسانی که پیش از شارژ مجدد این ماه در کارت های سوخت خود 360 لیتر و یا بیشتر بنزین داشته اند، از آنها بازپس گرفته شد!

این خبر با ظاهری متفاوت مطرح شد و در آن صحبت از کاهش سهمیه بنزین آزاد 3000 تومانی کارت های سوخت شخصی بود.

پیش از این، بعد از به اتمام رسیدن بنزین سهمیه‌ای 1500 تومانی، 150 لیتر سهمیه بنزین 3000 تومانی در کارت‌های سوخت شخصی تخصیص داده میشد که به 100 لیتر کاهش یافت.

در حاشیه این موضوع، اشاره به کاهش سقف ذخیره بنزین 1500 تومانی از 9 ماه به 6 ماه و بازگشت به شرایط پیش از کرونا شده بود، ولی در رابطه با سوختن مازاد 360 لیتر موجود در کارت ها، توضیحی داده نشد.

در خبرها مطرح شده بود که امکان ذخیره سهمیه‌ بنزین 1500 تومانی در کارت‌های سوخت بیش از 360 لیتر وجود ندارد و اگر کارت سوختی، به این میزان سهمیه بنزین 1500تومانی داشته باشد، سهمیه جدید به این کارت در ماه‌های آتی واریز نخواهد شد.

 

پس از مراجعه رانندگان به پمپ های بنزین و روبرو شدن با کارت سوختی که بخش قابل توجهی از بنزین سهمیه‌ای آن دیگر وجود ندارد، مدیرعامل شرکت پخش فراورده‌های نفتی اظهار کرد: روال تخصیص سوخت بنزین یارانه‌ای مانند گذشته است و جای نگرانی نیست.

گویا نگرانی از نظر مسئولین متفاوت است و هیچ تضمینی برای باقیمانده سهمیه سوخت موجود در کارت ها، چه از نظر مقدار و چه از نظر قیمت وجود ندارد.

 
نام:
ایمیل:
* نظر: