به روز شده در: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۵
کد خبر: ۸۷۶۲
|
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۰
دبیر انجمن برنج این را هم گفت: که کشاورزان حتی با برداشت اول برنج زمین را برای برداشت «رتون (برنج برداشت دوم)» آماده نگاه داشتند.
خبردنا : دبیر انجمن برنج گفت: با توجه به اینکه در استان‌های شمالی کشت دوباره برنج انجام شد و علی‌رغم محدودیت در 14 استان دیگر باز هم شاهد کشت برنج بودیم برداشت برنج نسبت به سال 94 بیشتر هم شد و افزایش قیمت برنج مربوط به کلانشهرها است.

جمیل علیزاده شایق دبیر انجمن برنج،‌ به وضعیت خوب کشت برنج در سال 95 اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه سیاست وزارت جهاد کشاورزی ممنوعیت کشت برنج در 14 استان و تمرکز تنها در 3 استان شمالی برای صرفه‌جویی در مصرف آب بود اما بارش‌های بسیار مناسب سبب شد که کشت نه تنها در 14 استان انجام شود، بلکه در 3 استان شمالی با کشت دوباره هم مواجه بودیم.

وی با اشاره به اینکه وزارت جهاد نباید به جز کشت خشخاش هیچ ممنوعیتی را برای کشت اعلام کند، تصریح کرد: اگر وزارت جهاد به دنبال کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی است می‌تواند ا علام محدودیت مانند ندادن کود، بذر و یا امثالهم باشد.

علیزاده شایق با بیان اینکه کشاورزان مازندرانی و گیلانی با این تفکر که امسال باید جور 14 استان دیگر را بکشند، تلاش بیشتری برای تولید کردند، افزود: هر سال برنج‌کاران از ابتدای فروردین خزانه برنج را آغاز می‌‌کنند، اما سال زراعی گذشته، خزانه گرفتن برنج از 10 اسفند آغاز شد.

وی افزود: مضاف بر آنکه سرمای شدید یا خشکی زیاد نداشتیم و در برخی نقاط که سرما مشاهده شد، کشاورزان با استفاده از راهکارهای کارشناسی و استفاده از نایلون خزانه‌های خود را حفظ کردند، تا جایی که برداشت اول برنج جلو افتاد و توانستند کشت دوم را هم انجام دهند.

دبیر انجمن برنج این را هم گفت: که کشاورزان حتی با برداشت اول برنج زمین را برای برداشت «رتون (برنج برداشت دوم)» آماده نگاه داشتند.

وی در پاسخ به اینکه پس چرا قیمت برنج نسبت به سال گذشته با افزایش 30 تا 40 درصدی مواجه شده گفت: در کشوری زندگی می‌کنیم که همه چیز از جمله گوشت، مرغ، شیر و سایر اقلام اساسی گران شده است و مهمتر آنگه افزایش این چنینی قیمت برنج در شهرهای بزرگ از جمله تهران اتفاق افتاده، در حالی که در استان‌های شمالی قیمت به مراتب پایین‌تر است.

خبرنگار پرسید، اکنون قیمت برنج درجه یک در تهران 12 هزار و 500 تومان به فروش می‌رسد که دبیر انجمن برنج این گونه پاسخ داد که بهترین برنج موجود در شمال بدون ذره‌ای ناخالصی کیلویی 10 هزار و 500 تومان است، اما متاسفانه وقتی به تهران می‌رسد، علاوه بر اینکه میزان ناخالصی هم به آن اضافه می‌کنند، شاهد تغییر قیمت‌های زیاد هستیم.

به گفته علیزاده شایق طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی امسال 2میلیون و 200 هزار تن برنج داخلی تولید شد اما آمارهای ما به مراتب بیشتر از این رقم را تایید می‌کند.

سالانه 3 میلیون تن مصرف سرانه برنج در کشور توسط وزارت جهاد برآورد شده که 2 میلیون و 200 هزار تن آن از محل داخل و 800 هزار تن آن از محل واردات برنج خارجی تامین می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: