به روز شده در: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۲
کد خبر: ۸۸۹۱
|
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۰
کدام وزیر ورزش می تواند همه گارانتی های AFC را فراهم کند؟
خبردنا : غیر مساله ورود بانوان به ورزشگاه ها، این شش تضمین شاید مهمترین مسائل و چالش هایی باشد که فدراسیون فوتبال و دولت برای برگزاری جام ملت های آسیا پس از تامین سخت افزاری مسابقات با آن مواجه هستند.

 مهدی نیکپندار - محمودسلطانی فر وزیر ورزش گفته که برنامه ورزش ایران کسب میزبانی جام ملت های آسیا در سال 2023 است. هرچند به نظر می رسد فرصت ثبت نام ایران برای مسابقات در سال گفته شده به پایان رسیده باشد اما فارغ از این مساله به نظر می رسد که وعده کسب میزبانی جام ملت های آسیا در شرایط فعلی وعده بی نتیجه ای باشد.

هرچند این امید وجود دارد که عزم هر دولتی بتواند یک میزبانی جام ملت های آسیا را برای ایران به ارمغان بیاورد اما به نظر می رسد زیرساخت های لازم برای برگزاری چنین مسابقاتی وجود ندارد و فراهم کردن آنها هزینه های زیادی را در بر خواهد داشت.

البته اولین مساله ای که در مورد میزبانی جام ملت ها به نظر همه می رسد بحث ورود بانوان به استادیوم هاست. مساله ای که شاید یک معضل باشد اما کشورهایی مانند عربستان پیش ازایران آن را حل کرده اند.یعنی فدراسیون فوتبال ایران می تواند با شرایط فعلی اگر همه مشکلات را برای میزبانی حل کند مشکل ورود بانوان را همانطور که عربستانی ها حل می کنند از میان ببرد.

ماجرای قانون ممنوعیت ورود بانوان به ورزشگاهها می تواند از مسیرهایی حل شود اما کنفدراسیون فوتبال آسیایی برای برگزاری مسابقات به تضمین هایی از سوی دولت و چند وزارتخانه نیاز دارد که بدون آنها اصلا امکان میزبانی ایران وجود ندارد.تضمین هایی که به سادگی در اختیار کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار نخواهد گرفت.

- یکی از این تضمین ها مربوط به سفر است.در این قسمت ایران تضمین می کند که به همه افرادی که توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا به عنوان نمایندگان ، مقامات رسمی شرکت کننده، اعضای کمیته بازاریابی و... معرفی می شوند، ویزای بدون قید و شرط داده شود. این فهرست بزرگ ورودی به ایران یکی از مسائلی است که برای میزبانی مانند ایران حساسیت های خاص خودش را دارد.

- یکی از نکات مهم دیگر اجازه کار است و اینکه ایران باید تضمین دهد که به افراد وارد شده به ایران طبق قانون اجازه کار بدهد.

- شاید مهمترین این تضمین ها تضمین امورگمرکی و مالیات است. طبق این تضمین ایران می پذیرد که همه افراد درگیر جام ملت های آسیا اجازه واردات و صادرات همه گونه ملزومات را با معافیت های مالی و گمرکی داشته باشند. مساله ای که قابل حل است اما حتما درگیری های بسیار زیادی دارد.

- به غیر از مساله معافیت مالی و گمرکی برای تجهیزات میزبان جام ملت ها تضمین می دهد که همه افراد درگیر جام ملت ها از معافیت کامل مالیاتی برخوردار باشند.

- تضمین امنیتی همه افراد حاضر در مسابقات

- تضمین حق تبلیغات هم آخرین تضمین است که ایران می پذیرد کپی رایت را در کل مسابقات جام ملت های آسیا رعایت کند.

غیر مساله ورود بانوان به ورزشگاه ها، این شش تضمین شاید مهمترین مسائل و چالش هایی باشد که فدراسیون فوتبال و دولت برای برگزاری جام ملت های آسیا پس از تامین سخت افزاری مسابقات با آن مواجه هستند.

یعنی در شرایطی که اکثر قریب به اتفاق مردم فکر می کنند حضور یا عدم حضور بانوان دلیل عدم توانایی ایران برای برگزاری مسابقات است اما می توان مدعی شد که نداشتن ساختارهای درجه یک و سخت بودن تضمین های برگزاری مسابقات دلایل مهمتری برای عدم برگزاری جام ملت های آسیا در ایران است. هرچند که ایران اصلا برای مسابقات اعلام آمادگی نکرده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: