به روز شده در: ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۰
کد خبر: ۹۲۷۴
|
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۲
نشست خبری مشترک وزرای خارجه آمریکا و عربستان در ریاض
خبردنا : در نشست خبری مشترک وزیر خارجه آمریکا و عربستان در ریاض، جان کری تأکید کرد که جنگ در یمن هرچه سریعتر باید به پایان برسد.

نشست خبری «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان و «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در ریاض برگزار شد.

شبکه خبری «الجزیره»، به نقل از الجبیر گزارش داد که با کری موضوعات مهم منطقه از جمله سوریه، یمن، لیبی، عراق و لبنان را بررسی کرده‌اند.

وی تأکید کرد که نشستی چندجانبه‌ای با حضور مسئولان امارات، بریتانیا، عمان و نماینده سازمان ملل در پرونده یمن برگزار شده و در پایان همه بر لزوم به وفاداری به تصمیمات بین المللی در خصوص یمن تأکید کرده‌اند.

از سوی دیگر جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز ضمن تأکید بر اینکه این آخرین سفر او به عربستان خواهد بود گفت که با همتای سعودی خود ساز و کار گام برداشتن به سوی ایجاد صلح در یمن را بررسی کرده است.

کری از همه طرف‌های یمنی خواست به میز مذاکرات بازگردند و گفت باید جنگ در یمن  باید هرچه سریعتر و در حالی که امنیت عربستان را تضمین کند، متوقف شود.

وزیر خارجه آمریکا در خصوص نقشه راه مطرح شده از سوی سازمان ملل که با مخالفت دولت مستعفی یمن ارائه شده نیز گفت که این طرح قابل بررسی و تغییر است و طرحی نهایی نیست.

جان کری تأکید کرد نشستی که امروز با همتای سعودی خود و مسئولان دیگر کشورهای منطقه داشته سازنده‌ترین نشست اخیر در خصوص یمن بوده است.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره تصمیم آمریکا برای تعلیق فروش سلاح به عربستان و آنچه دخالت‌های ایران در منطقه نامید گفت: در برخی مواقع روند فروش سلاح به کشورهای دیگر طولانی می‌شود و من تلاش کردم که روند فروش سلاح به عربستان تسریع شود اما این روند یکی از چالش‌هایی است که ما با آن روبه رو هستیم.

وی در خصوص آنچه نفوذ ایران در یمن خوانده می‌شود گفت: ما از این مسأله آگاه هستیم و مانند عربستان با آن مخالفیم در گفت‌وگوهایی که با ایران داشتیم آنها تأکید کردند که جنگ در یمن باید به پایان برسد و باید «حوثی‌ها» [انصارالله] نقشی در دولت آتی یمن داشته باشد ما امیدواریم این ادعا صحیح باشد و از آن برای بهبود وضعیت بحران یمن استفاده کنیم.

کری گفت: ایالات متحده نسبت به برخی اقدامات ایران در منطقه آگاه است به همین دلیل در زمان توافق هسته‌ای امکان بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران را باز گذاشتیم.

عادل الجبیر هم اطلاعات منتشر شده درباره تعلیق فروش سلاح به عربستان را بازی رسانه‌ای و غیر واقعی خواند و بار دیگر ایران را به حمایت از تروریسم، ایجاد ناامنی در منطقه و تعلیق روند دادوستد دریایی در تنگه هرمز متهم کرد و گفت: از جهان می‌خواهیم با اقداماتی قاطعانه ایران را وادار کند سیاست‌های خود را در منطقه تغییر دهد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره روابط آمریکا و عربستان در آغاز کار دولت جدید این کشور گفت که قرار نیست روابط دو کشور در دوران «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا از چارچوب تاریخی‌اش خارج شود.

الجبیر هممچنین به قانون جاستا اشاره کرد و گفت: این قانون باید تغییر کند زیرا خود مقامات آمریکایی‌ هم می‌دانند این قانون روابط خارجی واشنگتن با دیگر کشورها را تحت تأثیر قرار داده، این قانون با مخالفت 90 کشور روبه‌رو شده و برای آمریکا خطرناک است و با اجرایی شدن آن قانون جنگل حکم فرما خواهد شد.

جان کری نیز در خصوص قانون جاستا گفت که دولت اوباما به شدت با بازماندگان حوادث یازده سپتامبر همدردی می‌کند و با این وجود معتقد است که قانون جاستا قانون خوبی نیست و گفت: از کنگره خواهیم خواست تا این قانون را مورد بازنگری قرار دهد.

نام:
ایمیل:
* نظر: