به روز شده در: ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۵
کد خبر: ۹۳۴۷
|
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۰
در حالیکه کیوی و انار جزو میوه‌های صادراتی هستند که سالانه ارزآوری بالایی برای کشور دارند، امسال در کنار صادرات رسمی، حدود ۵۶ هزار و ۶۱۶ کیلوگرم آن‌ به صورت قاچاق صادر شد که برگشت خورد و در فهرست واردات کشور ثبت شد.
خبردنا : طی هشت ماهه نخست امسال ۱۸ تن و ۴۷۶ کیلوگرم انار تازه از منطقه آزاد اروند خرمشهر از طریق کویت به ارزش ۱۰ هزار و ۵۳۱ دلار در کنار ۳۸ تن و ۱۴۰ کیلوگرم کیوی تازه از طریق ترکیه و مرز بازرگان به ارزش ۳۹ هزار و ۱۴۰ دلار به کشور وارد شد که مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت کشاورزی در این باره به ایسنا گفت: این آمار ثبت شده ارتباطی به واردات انار و کیفی ندارد، چراکه این محموله جزو صادرات قاچاقی بوده‌اند که بدون مجوز به کشورهای مختلف صادر شده و برگشت خورده‌اند. این در حالی است که این میوه‌های طی سال‌های اخیر صادر شده‌اند و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

ابوالقاسم حسن پور با بیان اینکه کیوی و انار ایران جزو میوه‌های صادراتی با کیفیتی است که به کشورهای مختلف اروپایی صادر می‌شود، گفت: تنها مشکل محموله‌های برگشت خورده اخذ نکردن مجوزهای لازم از وزارت جهاد کشاورزی و دیگر دستگاه‌های نظارتی و صادرات از مبادی غیررسمی بوده است.

البته آمارهای رسمی موجود نشان می‌دهد که طی هشت ماهه نخست امسال بالغ بر ۱۶۸۰ تن انار تازه به ارزش یک میلیون و ۴۶۲ هزار و ۵۹۰ دلار به ۱۷ کشور مختلف در کنار  ۴۲ هزار و ۵۱۵ تن کیوی به ۲۳ کشور مختلف به ارزش ۱۷ میلیون و ۴۷۷ هزار و ۶۲۱ دلار صادر شده است که تعدد و تنوع مشتریان این میوه‌ها از قاره‌های مختلف جهان نشان دهنده کیفیت محصول ایرانی است و جالب تر اینکه چرا با وجود داشتن مجوز و حتی برخورداری از مشوق‌های و تسهیلات صادراتی، صادرات این محموله‌ها به صورت قاچاق صورت گرفته است؟
نام:
ایمیل:
* نظر: